Yakuplu’ya yapılan dev yatırımlar hizmete girdi 28.11.2008

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yakuplu Beldesi’ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımların toplu açılış törenine katıldı.

Büyükçekmece Yakuplu Beldesi meydanın da yapılan açılış törenine Yakuplulular büyük ilgi gösterdi. Açılışa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yakuplu Belde Belediye Başkanı Şanver Çolak, Beylikdüzü Belediye Başkanı Vehbi Orakçı ile birlikte çok sayıda bölgeden vatandaş katıldı. Açılışta konuşan Kadir Topbaş, Yakuplu’nun hızla gelişen ve Ambarlı limanı sayesinde de Lojistik bir öneme sahip bir belde olduğunu söyledi. Hızla gelişen bölgede sorunları azaltmak için yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini ifade eten Topbaş, 4,5 yıl içerisinde Yakuplu’ya 115 Trilyonluk yatırım yaptıklarını kaydetti. Günümüz dünyasında ülkelerin değil tık şehirlerin birbiriyle yarıştığını ifade eten Topbaş; “Göreve geldiğimiz ilk gün demiştik; “Dünya da şehirlerin yarışına İstanbul’u sokacağız.” Ve artık İstanbul’da dünya şehirleriyle yarışır bir hale geldi. Geride bıraktığımız 4,5 yıl içerisinde İstanbul’u dünya ile yarışır seviye ye getirdik. Bu hazırlık süresinde önümüze çıkan problemleri teker teker çözdük. Çünkü bu sorun çözme yetkisini biz İstanbullulardan aldık.” dedi.“Eski söylemlere vatandaşın karnı tok.”

 

Ak Parti  ile birlikte İstanbul’un sorumluluk alanının 3,5 kat arttığını ifade eden Topbaş, İstanbul’a yaptıkları 22,5 katrilyonluk yatırımın 13,6 katrilyonunu ilçe ve belde belediyelere yaptıklarını söyledi.

 

“530 bin insan Metrobüs hattını kullanıyor.”

İstanbul’da her alanda yatırım yaptıklarını ve bu yatırımlarla İstanbullunun hayatlarını kolaylaştırdıklarını ifade eden Topbaş, sadece ulaşım için yaptıkları yatırımların toplamının 11,4 katrilyon olduğunu kaydetti. Topbaş şöyle devam etti: “Bunun 3,5 milyar doları metroya yapılan yatırımdır. İstanbul’un ulaşımla ilgili mastır planlarını biz bitirdik. Amacımız şehrin bir yerinden başka bir yerine vatandaşımızı güvenli ve konforlu şekilde ulaştırmak. Dün aldığım son bilgiye göre Metrobüsün günlük yolcu taşıma sayısı 530 binin üzerine çıkmış. Yani 530 bin insan Metrobüs hattını kullanıyor. Metrobüsü kullananlar arasında kamuoyu araştırması yaptık; “Kaç kişi aracını bırakıp ta Metrobüs kullanmaya başladı.” diye. ‘Ben arabamı bırakıp Metrobüs kullanıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 21,3 çıktı. Takriben 70-80 bin araç demek ki trafikten kalkmış anlamına geliyor.”

 

“Metrobüs dünyaya örnek oluyor.”

İstanbul’un dünya tarafından hayranlıkla izlendiğini söyleyen Kadir Topbaş, yaptıkları projelerin dünya şehirleri tarafından örnek alındığını ifade etti. Topbaş şöyle devam etti: “Geçenlerde Su Formu Başkan Yardımcısı Loic Fauchan İstanbul’daydı. Toplantımız sonrasında özel olarak şunu söyledi. Biz Metrobüsü inceliyoruz. Fransa’da da kullanacağız. Demek ki dünya ya örnek olacak bir ulaşım sistemi kurduk.”

 

“Su sıkıntımız yok ama tasarrufa devam.”

Belediye şirketlerinden biri olan İSKİ’nin önceleri çalışanlarının bile maaşını ödeyemediğini hatırlatan Topbaş, İSKİ’nin İstanbul’a 4 katrilyonluk yatırım yaptığını kaydetti. İstanbul’un şuan için su problemi olmadığını ve barajların yüzde 28 dolu olduğunu hatırlatan kadir Topbaş; “Yine de tasarrufa devam.” dedi. Yakuplu’nun hızla gelişen bir belde olduğunu ifade eden Topbaş, Yakuplu hakkındaki projelerini şöyle sıraladı: “Buradaki Ambarlı limanı sayesinde burası Lojistik bir önemede sahip oluyor. Hızla gelişen bu bölgede problemleri aza indirgemek adına değişik plan ve projelerimiz var. Planlarımızdan biri de Ispartakule Ambarlı ve Yakuplu arasında bir raylı sistem yapmak. Böylece buradaki ağır vasıta nakliye işi buradan kalkacak. Buradaki trafik karmaşası da azalmış olacak. Ve bir başka planımızda karşıya Ro-Ro seferleri düzenlemek. Bu şekilde buradan ağır vasıtalar bu projemizle karşıya çok daha hızlı bir şekilde ulaşacak.” 

 

“Nerde insan varsa orada hizmet olmalı.”

İnsan olan her yere ayrım yapmadan hizmet taşıdıklarını ifade eden Topbaş şöyle devam etti: “Bugün burada İSKİ’nin yaptığı 43,5 km’lik irsaliye hattı, Avrupa Standartları kalitesinde 20 bin tonluk su deposu ve Yakuplu semt parkının açılışını da yapıyoruz. Yakuplu neticede bir belde. Ama biz bu şekilde bakmadık. Eğer burada İnsan varsa orada hizmet olmalı düşüncesiyle yatırımlar yaptık. Bu zaman kadar burada yaptığımız yatırımlar toplamı 115 trilyon. Yani Yakuplu belediyesinin burada 10 yılda yapacağı yatırımları biz 4,5 yılda bitirdik ve hizmete aldık. “

 

Konuşmaların ardından Yakuplu Belde Belediye Başkanı Şanver Çolak, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a yaptığı yarımlardan dolayı bir vazo hediye etti. Başkan Topbaş, alanda bulunan roman vatandaşlarımızın çocuklarıyla beraber yapılan yatırımların açılış kurdelesini kesti.