Tepecik Beldesi’ne yapılan dev yatımlar hizmete girdi 27.11.2008

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan’ı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Tepecik Beldesi’ne yaptığı yatırım ve hizmetlerin toplu açılış törenine katıldı.

Tepecik Beldesi’nde yapılan toplu açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan’ı Kadir Topbaş, Tepecik Belediye Başkanı Rafet Yıldız, çevre ilçe ve belde belediye başkanları ile Tepecikliler katıldı. Açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, artık dünya da ülkelerden çok şehirlerin yarıştığını ifade etti. Göreve geldikleri ilk günden beri bunun bilinciyle hareket ettiklerini belirten Topbaş; “Şehirleri dünyayla yarıştıracağız.  İstanbul’u ön plana çıkaracağız. Buna göre plan ve programımızı yapacağız. Bunun gelişmesi şu demek; Burada yaşayan herkesin müreffeh olması, gençlerimizin iş bulması, katma değerini kar olarak üretmesi ve dünyaya karşı sorumluluğunu bilerek Türkiye’yi sırtında taşıması. Ve geriye bıraktığımız 4,5 yıl zarfında  hamdolsun çok güzel işler yaptık. Anlatmakla bitmeyecek işler yaptık.” dedi. İstanbul’un tüm dünya tarafından merak ve hayranlıkla takip edildiğini ifade eden Kadir Topbaş, İstanbul’a bugüne kadar yaptıkları yatırımın 22,5 katrilyon olduğunun altını çizdi. 

 

“Eskiden belediye işçisinin maaşını ödeyemezdi.”

Eski Belediye Başkanı Nurettin Sözen döneminde İstanbul nüfusunun yedi milyon, araç sayısının da dokuz yüz bin civarında olduğunu ifade eden Topbaş, belediyenin o zaman işçisinin maaşının bile ödeyemediğini söyledi. Topbaş şöyle devam etti: “Sayın Sözen, Sayın Karayalçın hükümetinden para alabilmek için Ankara’da beklediğini o zamanın gazete manşetlerinden biliyoruz. O zamanlar İller bankasından gelen pay yüzde 7’lerde idi. Şimdi ise bizim payımız yüze 4’lerin altında. Ve İstanbul’un büyüklüğü o zaman göre 3,5 kat daha büyük. Nüfus 12,5 milyon ve araç sayısı 2,5-3 milyon olan bir şehirde hizmet veriyoruz ve yatırım yapıyoruz. Ve bunun sonucu olarak dünyanın takip ettiği bir İstanbul haline geldik. Büyükşehir belediyesi olarak sadece İstanbul’daki ulaşıma yaptığımız yatırım 11,4 katrilyon. Ve biz bunları kendi öz kaynaklarımızla yapıyoruz. Biride kalkmış televizyonlarda Belediye’nin 7 milyar dolar  borcu var diye konuşuyor. Yalan bunlar. Bizim borcumuz 700 trilyon civarıdır. Böyle büyük bir şehir içinde bu rakam büyük bir rakam değildir.”

 

“İstanbul’un sorunlarının kaynağı eski yönetimler.”

İstanbul’u emanet olarak İstanbullulardan aldıklarını ifade eden Kadir  Topbaş, emanete ihanet etmeyeceklerini ve ihanetinde ne demek olduğunu bilenlerden olduklarını söyledi. İlçe ve beldelere 13,6 katrilyonluk yatırımlar yapmalarındaki sebebin İstanbullunun rahat yaşamasını amaçladıklarını söyleyen Kadir Topbaş şöyle devam etti: “Ben teknik adamım bilim adamıyım. Bilerek konuşuyorum.  İstanbul’un nüfusunun 800 bin, 1 milyon olduğu dönemleri hatırlarım. Bu şehir o zamanlardan itibaren planlı olsaydı, düzenli gelişseydi tüm İstanbullu rahat ve düzenli yaşayabilirdi. Ama maalesef  o zamanın yöneticileri plan yapmamışlar. Çevre planlaması diye bir şeyden zaten haberleri yok. Şehir nasıl gelişecek, ilçeler nasıl gelişecek diye plan program yapmamışlar. O zamanlar nasıl bir yönetim ortaya koyduklarını şimdi daha iyi görüyoruz.”

 

“Biz bu şehirde 532,5 km’lik raylı ulaşımı programa aldık.”

İstanbul’da ulaşımla ilgili yaptıkları plan ve projelerin sadece bir yere faydası olacak şekilde planlamadıklarını söyleyen Topbaş; 532,5 km’lik raylı ulaşım sistemiyle birçok yere raylı sistemi ulaştıracaklarını belirtti. Topbaş şöyle devam etti: “Silivri’ye metro gelecek. Buradan geçecek. Metro geçerken yerin 30-40 metre altından gidecek. Yer yer yüzeye çıkacak. Bu ne demek oluyor? Tepecik’te metroya kavuşacak. Tepecik’te yaşayan bir insan, Beykoz’a da Kartal’a da, Sarıyer’e de gidecek. Biz bunu programa aldık. Biz bunları düşünüyoruz. Oysa yıllarca yönetimde olanlar bunu düşünmedi.” “Biz hiç ağustos böceği olmadık. Biz karıncalar gibi olduk.”

 

Önümüzdeki yerel seçimlerle ilgili herhangi bir endişe taşımadıklarını söyleyen Topbaş şöyle devam etti: “Tepecik çok özel bir yer. Hem denizi hem gölü gören çok özel bir yer. Biz burayı her yönüyle eksiklerini giderelim diye buraya 156 trilyonluk yatırımın 26 trilyonluk son bölümünün açılışını yapıyoruz. Tepecik buraya yaptığımız yatırımlarla artık farklı bir hala geldi. Hiçbir zaman elimizi buradan eksik etmedik. Ve etmeyeceğiz de. Tabi önümüzde yerel seçim var. Biz hiç ağustos böceği olmadık. Biz karıncalar gibi olduk ve çalışmaya da devam ediyoruz. Mevlana’nın güzel bir sözü var. “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır.” diye. Biz sizle aynı duyguyu paylaştığımız için buradayız. Bizim hiçbir endişemiz yok. Biz aldığımız emanete ne kadar hassasiyet gösterdiğimizi vatandaş biliyor. Yunus’un dediği gibi; “Eğri dalın gölgesi eğri olur.” diye. Bizim dalımız eğri olmaz, gölgemiz eğri olmaz. Hamdolsun bizim yaptığımız çalışmalar ortada. Alnımız ak. Durmak yok hız kesmeden yola devam. Çünkü bu şehir daha da çok  hizmet bekliyor.”

 

Konuşmaların ardından temsili olarak Tepecik’e yapılan dev yatırımların hizmete alınması sebebiyle kurdele kesildi. Tepecik Belde belediye Başkanı Rafet Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a Tepecik’e yaptığı yatırımlardan dolayı teşekkür ederek üzerinde Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u Fethettiğini simgeleyen bir tablo hediye etti. Tepecik Ak Parti Kadın Kolları adına da Başkan Topbaş’a bir vazo hediye edildi. Tepecik Beldesi’ne 4,5 yılda 156 Milyon YTL yatırım yapıldı.