'Bilgi Kentleri 3. Uluslar arası Sempozyumu' sona erdi 12.11.2008

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğini yaptığı 'Bilgi Kentleri 3. Uluslar arası Sempozyumu' İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yaptığı kapanış konuşmasıyla sona erdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Arap Kentsel Gelişim Enstitüsü (Arab Urban Development Institute – AUDI) işbirliği ile düzenlenen 3. Bilgi Kentleri Uluslararası Sempozyumu bugün sona erdi. Beşiktaş Conrad Oteli’nde 3 gün boyunca devam eden sempozyuma başta Türk ve Arap yerel yöneticiler olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.  '

 

Bilgi Kentleri 3. Uluslararası Sempozyumu’nun kapanışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir ulusun gücünün günümüz dünyasında yetişmiş insan kaynağıyla ölçüldüğünü ifade etti. Kentlerin bilgi üretmesinin önemine dikkati çeken Kadir Topbaş, İstanbul'da bir bilişim merkezi kurma çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. ''İstanbul, kültür ve kongre turizminde giderek dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdi'' diyen Topbaş, bunun kentin tanıtımı açısından da çok önemli olduğunu vurguladı. Topbaş şöyle devam etti: “Göreve geldiğimiz dönemde İstanbul’da kongre sayısı sayılabilecek kadar azdı ama şimdi bizim mekanlarımız yetmiyor, giderek kültür ve kongre turizminde dünyada hatırı sayılır bir seviyeye geldik. Tabi bunu da görmekten mutluluk duyuyorum. Ve gelen insanlar İstanbul’a hayranlık duyuyor. Gelenler etkileniyorlar. Bunun kent tanıtımı ve algılanması açısından çok önemli. Bizde buna çok önem veriyoruz.”

 

Kadir Topbaş, konuşmasının ardından AUDI Başkanı ve eski Riyad Belediye Başkanı Abdullah Al-Ali Al-Nuaim'a sempozyumun anısına çini obje hediye etti. Al-Nuaim de Topbaş'a bir plaket sundu. Topbaş, daha sonra sempozyum konuşmacılarıyla anı fotoğrafı çektirdi.