‘Bilgi Kentleri’ 3.Uluslararası Sempozyumu İstanbul’da başladı 1.11.2008

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Arap Kentsel Gelişim Enstitüsü (Arab Urban Development Institute – AUDI) işbirliği ile düzenlenen 3. Bilgi Kentleri Uluslararası Sempozyumunun açılış konuşmasını yaptı.

3. Bilgi Kentleri Uluslararası Sempozyumu Beşiktaş Conrad Oteli’nde Arap ülkelerinin belediye başkanları ve yerel yönetimlerin üst yöneticilerin katılımıyla başladı. Sempozyumun açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bölgemiz ve halklarımız yararına önemli neticeler verecek ve  Bilgi Kentleri 3. Uluslararası Sempozyumuna ev sahipliği yapıyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.” dedi.

 

Günümüzde kentlerin bilgi teknolojisine dayalı altyapılarını kurmak ve geliştirmek için önemli çalışmalara imza attıklarını kaydeden Topbaş; “Başta iletişim araçları olmak üzere, bilgiyi toplayan ve transfer eden dijital teknolojilere, yazılım endüstrisine ve bu alanda yetişmiş insan gücüne sahip olmak, kentlerin gelişme sınırlarını belirliyor. Eğer, bir şehirde son derece canlı bir gündelik yaşam varsa, nitelikli ve iyi eğitim almış bir nüfusa sahipse, iş âlemi ve piyasaları değer üreterek büyüyorsa, bilim merkezleri, üniversiteler ve araştırma kuruluşları geleceğe ilişkin yeni fikirler üretiyorsa, o şehirde bilgi teknolojisine kamu yönetiminin ciddi bir yatırımı var demektir. İş âlemi, üniversiteler ve kent yönetimi uyumlu bir işbirliğini kentin ve kentte yaşayanların geleceği adına başarmak zorundadırlar. Bu kurumlar birlikte hareket ederse; başıboş büyüme yerini planlı büyümeye, yoksulluk ve sefalet yerini refah ve kalkınmaya, cehalet yerini bilgiye ve kültüre bırakır.”

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, yüksek kültürün, estetiğin, görkemli mimarinin, canlı ve tempolu ekonomik aktivitenin mekânları haline geldiklerini ifade eden Topbaş, bu gelişimle beraber güçlü bir teknolojik alt yapıya sahip olduklarını ve yazılımları kendilerinin ürettiklerini söyledi.  

 

“Hizmetlerimizi Mobil hale getirdik.”

Hizmetleri uydu ve GSM teknolojisini kullanarak ‘mobil’ hale getirdiklerini kaydeden Topbaş şöyle devam etti: “İstanbul’un trafik ve yol bilgisini; şehirdeki açık yolları, seyahat sürelerini 170 kamera ile cep telefonlarına ulaştırıyoruz. Ayrıca, otobüs, metro ve deniz araçlarından oluşan toplu taşımanın bütün bilgileri; bütün duraklarda, araç içlerinde ve cep telefonlarında görülebiliyor. İstanbullular, ödemeleri, başvuru sorgulamalarını, şikayet ve olay bildirimlerini de cep telefonlarından yapabiliyor. Trafik ihlallerini Elektronik Denetleme Sistemi ile anında görüntülü olarak tespit ediyoruz. Gürültü kirliliğini Online İstasyonlarla, yer altı aktivitesini Sismolojik Ölçümleme İstasyonları ile takip ediyoruz. Su havzalarındaki yapılaşmayı, barajlardaki rezervi uydudan izliyoruz.”

 

‘Projem İstanbul’ büyük heyecan uyandırıyor

İstanbul’u  20 üniversiteden 500’ü aşkın akademisyenle planladıklarını ifade eden  Topbaş, “Tarihi kenti, dönüşüm bölgelerini, yeni yerleşim alanlarını, yeni merkezleri, havası, suyu bitki örtüsü gibi çevresel analizleri 14 farklı atölyede çalışıyoruz.” dedi. Kentin meselelerine üniversitelerin eğilmesini sağlamak amacıyla başlattıkları ‘Projem İstanbul’ projesinin büyük heyecan uyandırdığını belirten Topbaş, “Tam 19 üniversite ile akademik çalışmalarını ulaşım, çevre, sosyal hizmetler, altyapı gibi konulara yöneltmelerini sağlayarak, araştırmalarına, yüksek lisans ve doktora tezlerine parasal destek sağlıyoruz. Geçen yıl başladığımız bu projeden heyecan verici sonuçlara ulaştık. Darülaceze’de (düşkünler yurdu) yaşlıların ilk bakışta görülmeyen beslenme sorunlarının tespit edilerek yeniden belirlenmesinden; İstanbul denizlerine, kıyı ve iklim şartlarına göre tasarlanan ve yakıttan yüzde 30 tasarruf eden yolcu gemisi üretimine kadar geniş bir alanda somut ve başarılı sonuçlar alıyoruz.”

 

“Başarılı öğrencilere iş konusunda teklif götürüyoruz.”

Türkiye’nin saygın ve önde gelen üniversitelerinden yüksek derece ile mezun olan öğrencilere kendileriyle çalışmaları için teklif götürdüklerini ifade eden Topbaş, “Bu vesileyle geçen yıl üniversitelerde ilk 5’e giren ve bu derece mezun olan 173 parlak genci kadrolarımıza dahil ettik.” dedi. Topbaş şöyle devam etti:  “Ayrıca dünyanın önde gelen ve sıralamada ilk yirmiye giren üniversitelerinde kendi personelimize doktora yapma imkânı sunduk.  Bu yıl pilot olarak 41 personelle başladık, önümüzdeki yıl 100 personelle devam ediyoruz. Sadece kendi başkanlık dönemimizi düşünerek hareket edersek, geleceğe yatırım yapmazsak sorumluluğumuzu tam olarak yerine getiremeyiz.”

 

Üç gün devam edecek sempozyum aynı zamanda mini bir fuar havasında geçecek. Türk ve Arap bazı firmalar mini stantlarıyla katılımcılara şirketlerinin çalışmaları ve ürünleri hakkında bilgi verecek.