Büyükşehir’den Şile’ye 217 Milyon YTL'lik dev yatırım 30.10.2008

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Şile'de yaptırılan dev yatırımlar hizmete girdi.

Açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, günümüz dünyasında artık kentlerin birbiriyle yarıştığını söyledi. Sayın Başbakan'ın yerel yönetimler anlayışıyla reform nitelikli Anayasa değişiklikleriyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetki alanının 3,5 kat daha büyüdüğünü belirten Topbaş şöyle devam etti: Şile'de bu reform gibi düzenlemelerle sorumluluk alanımıza girdi. Ve bununla beraber yatırım alanlarımızda büyümüş oldu. Bu ölçekle İstanbul'u dünya şehirleriyle yarışa soktuk.”

 

Hizmetlerin başarısında 1994 ruhu etkili oldu

Geride bıraktığımız 4,5 yıl içerisinde sadece İstanbul'a yapılan yatırımların 22.6 katrilyonu bulduğunu belirten Topbaş; “Bu yatırımların sadece 13 katrilyonunu ilçe ve belediyelere yaptık. Eskiden personelinin maaşını ödeyemeyen, çöp yığınlarından geçilemeyen İstanbul'un ancak 1994 ruhuyla bu zamanlara gelebileceğini ispatladık. Mevlana'nın güzel bir sözü var; ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir.’ İşte bizde milletimizle ve insanımızla aynı duyguyu paylaştığımız için bu başarılara halkımızla beraber imza atabiliyoruz. İstanbul'un merkezinden en köşelerine, köylerine kadar izimiz var, hizmetlerimiz var” dedi.

 

Mart 2009'da yapılacak yerel seçimlerle ilgili herhangi bir endişelerinin bulunmasının söz konusu olmadığını belirten Kadir Topbaş; “Halkımız en iyi değerlendirmeyi yapacaktır” dedi. Topbaş şöyle devam etti: “Anadolu'da bir söz vardır; ‘Tarlada izi olanını, harmanda ekinde yüzü olur.’ Bizim tarlada izimiz var ve halkımız bunun değerlendirmesini bu seçimde çok iyi yapacağına inanıyoruz”

 

Şile'nin çehresini değiştirdik…

Şile'nin kendi imkanlarıyla yapmaya kalkışsa yüz yıldan fazla zaman duyacağı hizmetleri kısa sürede Şile'ye kazandırdıklarını ifade eden Kadir Topbaş, Şileye bu zamana kadar 217 Trilyonu bulan yatırımlar yaptıklarını belirtti. Topbaş şöyle devam etti: “Alt yapısından, doğal gazından, atık sularının kontrol altına alınmasından tutunda her noktasına kadar bu yatırımlar gerçekleşti.  Gururla ifade etmek isterim ki eski yönetimlerin bir türlü yapamadığı bu atık su meselesini bizler çözerek kontrol altına aldık. Artık Şile'de özgürce ve gönül rahatlığıyla vatandaşlarımız denize girebiliyor. Şile ve 14 köyüne yaptığımız bu çalışma 38,5 Trilyona mal oldu. Derin deşarjla bu atıklar Karadeniz'e verildi. Artık sahiller daha güvenli ve denizimiz daha temiz.  Şile başta olmak üzere birçok köyünde su problemi vardı, bunları çözdük.”

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “Nerde İnsan varsa, orada hizmet vardır” talimatıyla bu hizmetleri İstanbul'un her köşesine yaydıklarını ifade eden Kadir Topbaş; “Şile artık yazları yaşanan bir yer olmaktan çıkacak ve her mevsim nüfus yoğunluğu yüksek bir yerleşim yeri haline gelecek” dedi.

 

Konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve bazı İstanbul AK Partili milletvekilleri sahnede temsili olarak açılış kurdelesini kesti.