İstanbul’un yeni otobüsleri yeni renkleriyle 12.4.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT için yerli firmalarca üretilen yeni otobüsleri tanıttı. Başkan Topbaş, sarı renkli ve beyaz damalı yeni otobüslerin konforlu, düşük tabanlı ve çevreci olduğunu söyledi.

Başkan Kadir Topbaş, Saraçhane Belediye Sarayı’nın önüne park eden yeni otobüsleri gazetecilere ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyelerine tanıttı. Başkan Kadir Topbaş, daha sonra şoför koltuğuna geçerek ilk test sürüşünü yaptı. Yerli firmalar tarafından üretilen konforlu ve çevre dostu yeni otobüsler ile yapılan gezide, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet, Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanı Ergün Turan ve İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı da yer aldı.

İkaruslar seferden kaldırılıyor

İstanbul'daki otobüsler için yenilenme sürecini başlattıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “İkarus marka otobüsleri tamamen kaldırıyoruz. Yaklaşık 900 İkarus marka otobüsün 100 tanesini kardeş ülke Pakistan’ın Lahor Eyaleti’ne veriyoruz. Geri kalanların tamamını da Anadolu'da ihtiyacı olan yerlere gönderiyoruz” diye konuştu.

İstanbul’a 3 bin yeni ve çevre dostu otobüs…

2014 yılına kadar 3 bin otobüsün yenileneceğini belirten Başkan Topbaş sözlerine şöyle devam etti: “İETT kendini yeniliyor. Halkın yüzde 74'ü yeni otobüslerin sarı renkte ve beyaz damalı olmasına karar verdi. Yeni otobüslerimiz klimalı, konforlu, düşük tabanlı ve Euro 5 çevreci dostu motora sahip. Artık İstanbul'un bütün otobüsleri beyaz damalı. Halk otobüsleri de turkuaz renkte ve beyaz damalı oluyorlar.”

İstanbul’un otobüsleri 3 farklı renkte

Kurdukları Otobüs AŞ’nin ise İstanbulluların çok beğendiği erguvan renkli otobüsleri olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, “Şu anda İstanbul’da üç ayrı renk otobüs oluyor. Bu üç renkteki otobüslerin hepsi Avrupa Birliği standartlarında konforlu araçlar. İstanbullulara en güzel şekilde seyahat etme imkanı sunuyoruz. Amacımız İstanbulluların toplu taşımada rahat etmesi” dedi.