İSPARK’tan SMS yöntemiyle ödeme sistemi 20.10.2008

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK ve Turkcell’in ortak çalışması ile İSPARK otoparklarındaki ödemeler artık SMS sistemiyle ödenebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Sarayı’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Hakkı Tok, BELBİM Genel Müdürü Ahmet Kozakoğlu, İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetci, Turkcell Katma Değerli Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar ve çok sayıda davetli katıldı.

 

“Teknolojik gelişmelere ayak uydurmak zorundayız.”

Yerel yönetimler olarak halka daha iyi hizmet için teknolojiyi çok yakından takip ettiklerini ve amaçlarının İstanbul halkının hayatını kolaylaştırmak olduğunu belirten Kadir Topbaş yerel yönetimler olarak ta Türkiye yerel yönetimlerinde öncü bir yere sahip olduklarını söyledi. Kadir Topbaş şöyle devam etti: “Teknoloji artık kentleşme, globalleşme ve dünyadaki yaşam standartlarını da değiştirdi. Taleplerde değişti. Bunların karşısında insanların davranış biçimleri de değişti. Eskiden sadece İstanbul’un bir ilçesinde yaşayıp diğer ilçelere ömründe bir kere giden yada senede bir defa giden kişiler artık uluslar arası yolculuklara çıkmaya başladı. Hayatı hızlandı. Bir ilde yaşarken başka bir ilde işiniz olabiliyor hatta Türkiye’de yaşarken başka bir ülkede işiniz olabiliyor. Bu değişimin altında yatan teknolojinin hızla gelişmesi ve ulaşımın eskiye göre çok daha kolaylaşmış olması.”

 

“Dışarı bağlı bir teknoloji alt yapımız yok.”

Nüfusu her geçen zaman daha da artan ve zamanla insanların  ihtiyaçları değişen İstanbul’da halkımıza daha iyi hizmet nasıl sunarız düşüncesiyle hizmet ettiklerini söyleyen Kadir Topbaş; “Yeni teknolojik gelişmeleri İstanbullunun hayatına sokuyoruz. Biz bu teknolojiyi yakından takip ederken de kendi kaynaklarımızı kullanıyoruz. Hem yazımları kendi mühendislerimiz yaparken hem de bu hizmetlerin tutulduğu ve halka sunulduğu serverleri kendi bünyemizde tutuyoruz. Bu işler için cebimizden ayrı bir harcama yapmıyoruz. Ve bu şekilde de bağımlı kalmaktan kurtulmuş oluyoruz.” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK  ve Turkcell’in ortak çalışması ile İSPARK otoparklarındaki ödemelerin de artık SMS sistemiyle yapılacağını söyleyen Kadir Topbaş sistem hakkında şu bilgileri verdi: “İSPARK’ın yeni hizmetlerinden biri de ilk olarak vali konağı caddesinde uygulanmaya başlayan SMS yöntemiyle park ücreti ödeme sistemi. 7275’e yollayacağınız kısa bir mesajla park ücretiniz ödenmiş olacak. Bu sistemle vatandaş bozuk para aramak yada para üstü beklemek zorunda kalmayacak. Park alanı hangi semtte ve park alanındaysa oranın kod numarası park alanındaki levhada yazılı olacak. Araba plakası ve bu kod numarasını kısa mesajla Turkcell üzerinden gönderecek ve 2 saatlik park ücretini ödemiş olacak. Süre bitimine yakın araç sahibine bilgilendirme mesajı gönderilerek sürenin bitmeye yakın olduğu haber verilecek. Araç sahibinden ücreti ise 20 gün yada 1 ay sonra telefon faturasını öderken tahsil edilecek. Bu sistemin tüm yazılımını Belbim şirketimiz yaptı. Belbim şirketimizin mühendislerine ve Belbim Genel Müdürü Ahmet Kazokoğlu Bey’e huzurunuzda çok teşekkür ediyorum.”

 

Tanıtım toplantısının ardından Kadir Topbaş, salonda bulunan bir araba ve İSPARK ödeme noktası aracılığıyla uygulamalı demo yaptı. İSPARK ve Turkcell’in vardığı anlaşma doğrultusunda Turkcell Mobil Ödeme hizmetiyle, Turkcell aboneleri, kredi kartı veya bozuk paraya gerek kalmadan otopark ücretini cep telefonu ile ödeyebilecek. Otopark ücreti, faturalı hatlar için Turkcell faturasına yansırken, kontörlü hatlar için ise kontörden düşülecek.