Gelecek kuşaklara geçmişten ve günümüzden bir hediye; “Anılarda İstanbul” 15.10.2008

İstanbul’da yaşayan değişik kesimlerden ünlü kişilerin İstanbul ile ilgili anılarının yer aldığı “Anılarda İstanbul” çok sayıda davetlinin katılımıyla basına tanıtıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Kültür A.Ş’nin organizasyonuyla kitap haline getirilen ünlülerin İstanbul anıları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ında katılımıyla İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Ortaköy’deki Feriye Lokantasında basına tanıtıldı.

 

“Anılarda İstanbul” isimli kitabın tanıtım kokteyline İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra  Kültür A.Ş Genel Müdür Nevzat Bayhan, Bizans ve Osmanlı Sanat Tarihçisi Semavi Eyice, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Faruk Karadoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Ayasofya Müze Başkanı A.Haluk Dursun, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç,  Merhum iş adamı Sakıp Sabancı’nın eşi Türkan Sabancı, Mimar Aydın Boysan,  Sinema Sanatçısı Ediz Hun ve Hülya Koçyiğit, Sinema Ve Tiyatro Sanatçısı Erol Günaydın, Yapımcı ve Yönetmen Osman Sınav, Şair Sunay Akın, Gazeteci Yazar İskender Pala ile çok sayıda davetli katıldı. 

 

“İstanbulluyum demek, İstanbul'da yaşamak bir ayrıcalık.”

 

“Anılarda İstanbul” kitabının “Sunuş” yazısını da kaleme alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tanıtım kokteylinde yaptığı konuşma da; “Bugün burada gelecek nesillere çok güzel bir armağan.” bırakıyoruz dedi. İstanbul’un  binlerce yıldır varlığını değişik serüvenler geçirerek günümüze kadar geldiğini belirten Kadir Topbaş; “Dünyanın incisi olan İstanbul bulunduğu konum itibariyle de dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Böyle bir şehirde yaşamak bir ayrıcalık. Bu ayrıcalığı birlikte yaşadığımız şehirde tadıyoruz.” dedi. Göreve geldiği ilk zamanlarda kendisine “Nasılsın, Sayın Başkan?” diye sorulduğunda “İstanbul gibiyim.” diye cevap verdiğinde “tatlı ve kinayeli tebessümlerle karşılaştığını şimdi ise gelinen noktada artık bu cevabının; “Güzel.”  Diyerek karşılandığını söyledi.

 

İstanbul’da yaşayan milyonlarca insanın her birinin İstanbul’u farklı gördüğünü belirten Topbaş şöyle devam etti: “İstanbul’a nasıl bakarsanız öyle yansır. Hangi ilçesine, hangi yöresine bakarsınız bakın baktığınız şekilde yansıdığını sizde göreceksiniz.” dedi. Yürümeyi ve konuşmayı İstanbul’da öğrendiğini söyleyen Topbaş, bundan dolayı da kendini şanslı gördüğünü belirtti.

 

İstanbul’un 1 Milyon nüfusu olduğu dönemleri hatırladığını söyleyen Kadir Topbaş şöyle devam etti: “Hatta İstanbul’un birbirine o zamanlar uzak olan semtlerine gittiğinizde yatıya kalma durumunuz vardı. Hatta İstanbul’un içinde başka semtlere tatil için gidilirdi. O zamanki ulaşım şimdiki gibi olmadığından gittiğiniz yere günübirlik ziyaret yapamazdınız. Şimdi ise nüfusu 12 milyon olan ve günlük hareketiyle nüfus yoğunluğu 14 milyona çıkan bir şehir İstanbul.”

 

”Bu eserle geçmiş hafızaları günümüze yansıtmak istedik.” 

 

“Anılarda İstanbul” anı kitabı fikrinin ortaya çıkışını Kadir Topbaş şöyle açıkladı: “Biz bu kitabı Kültür. A.Ş şirketimizle hazırlamaya karar verdiğimizde, anılarını bizlerle paylaşmasını istediğim değerli dostlara da çok teşekkür ediyorum. Daha sonra da her katmandan insanımıza İstanbul’u, kendi İstanbullarını anlatmalarını rica ettik. Bir sanatçıdan, bir iş adamından, bir yazardan, bir akademisyenden… Bu kitabın anlamı ve değeri çok farklı. Çünkü yaşanmış, hissedilmiş, değişik bakış açıları olmuş. Birbirinden farklı bu değerli dostların anılarını okuyunca herkesin İstanbul’u farklı görüp farklı yorumladığına şahit olduk.   Bu yaptığımız tarihi değeri açısından farklı ama tarihe ışık tutması açısından çok önemli. Bir sanatçıdan, bir iş adamından, bir yazardan, bir akademisyenden insanlarımızın hatıraları var. İşte bugün burada 34 güzel insanımızın bize lütfettiği hatıralarını güzel bir kitap haline getirdik. Müthiş bir eser ortaya çıktı. İlham kaynağı olacak bir eser. Neden 34? Çünkü istanbul’un plakası 34.”

 

“ İstanbul Anı Defteri’ni gelecek kuşaklara bırakacağız.”

 

İstanbul’un değişik noktalarında “Anı defterleri”ni yakın zamanda  İstanbullulara açacaklarını söyleyen Kadir Topbaş, isteyenlerin İnternet’den de İstanbul anılarını gelecek kuşaklara bırakmak adına yazabileceğini söyledi. Topbaş şöyle devam etti: “Böylece gelecek nesillere eşsiz bir “İstanbul Anı Defteri” bırakmış olacağız. Biz bunları da birer kitap haline dönüştüreceğiz. Bunları yapmak istememizin sebebi şehirlerin hatıralarıyla insanları kendine bağlama yönlerinin olduğu gerçeği”.  

 

“Yeni anı kitapları yakında… ”

 

İstanbul’da bir şekilde yaşamış, kısa süreli yada uzun süreli bulunmuş yabancılara da İstanbul anılarını yazdırmak istediklerini söyleyen Kadir Topbaş şöyle devam etti: “Biz bugün burada tarihe ışık tutuyoruz. Bir gerçekliği ortaya çıkarıyoruz. Bu yaptığımız biz biliyoruz ama gelecekteki nesiller bunu bir kitap olarak görecek. Onlara bu değerli armağanı bu yaşadığımız dönemi yada daha önceki dönemleri bırakmış olacağız. Biz daha önce de İstanbul’da bulunan yabancı futbolculardan, yabancı konsoloslardan, yabancı gazetecilerden İstanbul’a bakış açılarını aldık. Ve bunu da kitaplaştırdık. Ve gelecekte de yabancı romancıları İstanbul’da ağırlayıp onlardan İstanbul izlenimlerini de alıp bunu kitaplaştırmayı düşünüyoruz.”

 

Başkan Kadir Topbaş konuşmasının ardından kokteyle katılan ve “Anılarda İstabul” kitabında İstanbul anılarını yazan konukları sunarak kitap hakkındaki yorumlarını aldı. İstanbul ve Türkiye için çok önemli bir eserin gelecek nesillere bırakılması adına Başkan Kadir Topbaş’a yaptığı bu çalışmadan dolayı teşekkür ettiler. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak’ta kurumsal taassup göstermeden İstanbul’a yaptığı hizmetler ve yatırımlar için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan’ı Kadir Topbaş’a yürekten teşekkür ettiğini söyledi.