Lüksemburglu Bakandan İstanbul’daki çalışmalara övgü… 23.9.2008

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret eden Lüksemburg Dış Ticaret ve Spor Bakanı Jeannot Krecke, “Daha önceki ziyaretimle karşılaştırdığımda İstanbul’un çok daha modern bir çizgiye kavuşmuş olduğunu gördüm” dedi.

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında Lüksemburg Dış Ticaret ve Spor Bakanı Jeannot Krecke ile heyetini ağırladı. Ziyarette konuşan Lüksemburg Dış Ticaret ve Spor Bakanı Jeannot Krecke, İstanbul’a ilk kez 3 yıl önce geldiğini belirterek, “Daha önceki ziyaretimle karşılaştırdığımda İstanbul’un çok daha modern bir çizgiye kavuşmuş olduğunu gördüm. Artık şehrinizde modern bir ulaşım ağı var” dedi.

 

İstanbul’un gelenekle çok iyi kaynaşmış modern bir dokusu olduğunu ifade eden Bakan Krecke, “Bu şehirde güçlü bir ekonomik faaliyetin ve hareketli bir nüfusun güzel bir kaynaşması var. Bu kaynaşmayı bu şehirde gezdiğimiz her dakika görmek mümkün. Daha önce Avrupa Kültür Başkenti olan Lüksemburg şehri ile 2010’da Avrupa Kültür Başkenti olacak İstanbul ile ilişkileri bu vesileyle daha canlı tutabilir ve daha güçlü ilişkiler kurabiliriz. Sayın Başkan’a İstanbul’da başlatmış olduğu çok güzel reformlarda başarılar diliyorum ve başarılarından dolayı tebrik ediyorum” diye konuştu. 

 

Bakan Jeannot Krecke ile heyetinin kendisine nazik bir ziyarette bulunduğunu kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da “Sayın Bakan ile heyetine İstanbullular adına ‘hoş geldiniz’ diyorum. Lüksemburg da 2007’de Avrupa Kültür Başkenti olmuştu. Onların yaşadığı sürecin bilgisini Sayın Bakandan edindik. Kendilerinin hazırlıklarını İstanbul’daki çalışmalarla mukayese ederek Avrupa Kültür Başkentliğine en iyi şekilde hazırlanacağız. Türkiye ve İstanbul ile Lüksemburg arasındaki ilişkiler geliştirebiliriz. Bunun için kendilerine İstanbul’un potansiyeli hakkında bilgiler verdim” şeklinde konuştu.