İlköğretim Okulu Öğrencilerinden Kadir Topbaş’a Ziyaret 18.9.2008

İlköğretim haftası münasebetiyle Ali Cevat Özyurt İlköğretim Okulu öğrencileri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Tobbaş’ı Saraçhane’deki makamında ziyaret etti. Ziyarete İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer’de katıldı.

Ziyarete öğretmenleriyle gelen 8.sınıf öğrencileri Fidan Kırkhan, Mehmet Kellebioğlu ile 7.sınıf öğrencileri  Medine Yetük ve Engin Fatih Saraç’ı başarılarından dolayı Kadir Topbaş tebrik etti. İstanbul’daki tüm öğrenciler adına ziyareti kabul ettiğini söyleyen Kadir Topbaş, İstanbul genelinde eğitim ve öğretime başlayan tüm öğrencilere başarılar diledi.

 

Global bir köy haline gelen Dünya’da tüm öğrencilerin kendi yaşıtlarıyla rekabet halinde olduğunu ve bundan dolayı da kendi öğrencilerimizin çok daha fazla çalışması gerektiğinin altını çizidi. Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Çok önemli bir şey söylemek istiyorum. Bir toplumun bozamadığı insanı sadece bir arkadaşı bozar. Onun için arkadaşlarınızı seçerken her şeyden çok dikkatli olmalısınız. Çok çalışmak ve iyi dostlar, arkadaşlar edinmek zorundasınız. Başarının yolu da bundan geçer zaten.”

 

“Sen başkan olsan ne yapardın? Sen başkan olsan ne yapardın?” diyerek 7.sınıf Öğrencisi Medine Yetük’ü makam masasına oturtan Kadir Topbaş, Medine Yetük’nin isteklerini ve yapmak istediklerini dinledi. Medine Yetük, başarılı ama maddi olarak olanakları yetersiz öğrencileri toplumda araştırıp bulup onlara iyi bir eğitim almalarını sağlar, çevre ve doğa ile ilgili daha iyi çalışmalar yaparak yeşil alanları arttırma yoluna giderdim dedi.

 

Bunların bir şehir için ve özellikle İstanbul için çok önemli işler olduğunu ve zaten kendilerinin de bu hizmetleri yaparak hizmetlerini İstanbul’un en ücra köşelerine yaymaya çalıştıklarını belirtti.  Dost Okullar ve Dost Öğrenciler Projesi Genç nüfusun çok fazla olduğunu söyleyen Kadir Topbaş, bunun ancak ve doğru kullanıldığında etkin bir güç haline gelebileceğini söyledi.

 

Öğrencilerin iyi yetiştirilebilmesi için eğitimin şart olduğunu ve bunun maddi gücü az ailelere iş adamlarımızın destek olmaları gerektiğini belirtti. Kadir Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Özellikle iş adamları, şirketler, büyük kuruluşlar, seçtikleri bir okula gitmeli ve aile birliği, okul müdürleriyle temasa geçip dar gelirli ailelerin başarılı çocuklarına burs vermeliler. Zaten ilkokul çocuğuna verilecek burs büyük bir meblağ değil. Zenginler kendi çocuklarına dost okullar, kardeş okullar seçip bu yardıma muhtaç çocuklara yardım etseler bu öğrencilerin hayatlarını değiştirebilirler.”

 

Kadir Topbaş, 7.sınıf öğrencisi Medine Yetük’ün Üniversite de dahil bütün eğitim öğretim harcamalarını üstlenerek gelen çocuklara ayrı ayrı hediyeler takdim etti.