İstanbul’daki yatırım ve hizmetlerde engelliler gözetiliyor 11.4.2012

Kamu kurum ve kuruluşlarının özürlü hizmetlerinin tanıtıldığı Engelleri Birlikte Aşıyoruz paneline katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki 46 milyar TL’lik yatırımın tamamını engelli ve bütün dezavantajlı grupların kullanımına uygun yaptıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kamu kurum ve kuruluşlarının özürlü hizmetlerinin tanıtıldığı Engelleri Birlikte Aşıyoruz adlı panele katıldı. Panelin açılışında konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’da özürlülerle ilgili bir bilincin oluşturulması ve yürütülen hizmetlerin tanıtılmasını amaçladıkları çalışmayı Arnavutköy ilçesinden başlattıklarını, aynı şeklide 39 ilçenin tamamında çalışmaların süreceğini söyledi.

Başkan Topbaş: “İnsana değer verirseniz değer bulursunuz”

“Bir şehrin medeniyet ölçüsü o kentteki dezavantajlı grupların ve engellilerin şehri kullanma oranına bağlıdır. Şehirde yaşayan bütün dezavantajlı gruplara şehri rahatlıkla kullanabilme imkanı sunmuşsanız, modern bir yaşam anlayışı o zaman ortaya çıkıyor” diyen Başkan Kadir Topbaş, göreve geldiklerinde Başbakan Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı çalışmaları örnek alarak özürlülerle ilgili yapacaklarını da net olarak ortaya koyduklarını ve bir bir hayata geçirdiklerini anlattı.

İstanbul’da 8 yılda 46 milyar TL yatırım yaptıklarını, bunun 22 milyar TL’sini sadece ulaşıma harcadıklarını hatırlatan Kadir Topbaş, “Bütün bu çalışmaları yaparken kurduğumuz Özürlüler Komisyonumuzun onayından geçirdik. Yaptığımız her yatırımın dezavantajlı insanların kullanımına uygun olmasına özen gösterdik. İnsan her şeyi affeder, ama adam yerine konulmamayı affetmez. İnsana değer verirseniz değer bulursunuz” diye konuştu.

İstanbul engellilere uygun hale getiriliyor

İstanbul’da yaptıkları yolları, kaldırımları, üstgeçitleri tretuvarları, kültür merkezlerini ve diğer bütün alanları dezavantajlı insanların kullanımına uygun inşa ettiklerini, hatta KİPTAŞ’ın yaptığı konutların giriş katlarını bile engellilere göre dizayn ettiklerini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sayın Başbakanımızın kurduğu Özürlüler Merkezi’nin sayısını çokça arttırarak 22’ye çıkardık. Her yıl yüz binin üzerinde engelli insan buralardan istifade ediyor. O kadar çok hizmetimiz var ki, detaylara girmeyeceğim. Yapmakta olduğumuz, insanlara değer vermek. Sorunları çözen ve insanlarımızın dertleriyle dertlenen bir yerel yönetim anlayışı ortaya koyduk. Bu çalışmaları yaparken de hiçbir siyasi parti ayrımı yapmaksızın insanımızın olduğu her ilçede ve semtte varız.”

İstanbul Türkiye’ye örnek oluyor

Yaptıkları çalışmalar neticesinde Ankara’da Aile ve Sağlıklı Şehirler konulu bir yarışmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak birincilik ödülü aldıklarını ve bu alanda da Türkiye’ye örnek olduklarını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, “Türkiye’nin ve İstanbul’un son yıllardaki başarısını yurtdışından gelen devlet başkanları bile soruyor ve takdir ediyor. Arzumuz gelecek nesillerimizin dünyada çok daha iyi yerlere gelmesidir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşlara yönelik birçok çalışmaya imza attıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Görme özürlü vatandaşlarımız için kütüphaneler kurduk. Elimdeki harita görme engelli vatandaşların okuyabileceği şekilde dizayn edilmiş İstanbul’un ulaşım haritası. Engelli vatandaşlarımız metro istasyonlarına yerleştirilen özel döşemeler vasıtasıyla hangi istasyonda kaç basamak yukarı çıkacağını bile biliyor. Kabartmalı yürüme yollarıyla görmeyen vatandaşlarımız rahatlıkla yürüyebiliyor. Bakın bu da yine görme engelliler için hazırlanmış İstanbul’un toplu ulaşım haritası. Vatandaşlarımız bir yere gitmek için hangi araca binecek, nereye nasıl gidecek hepsini dokunarak anlayabiliyor.” diye konuştu. Bunun üzerine Lokman Ayva’nın “İstanbul’u ilk defa bu kadar net görüyorum” demesi katılımcılar tarafından alkışlandı.

Amaç erişilebilir bir İstanbul…

Engellerin aslında zihinlerde olduğunu, zihinlerdeki bu engellerin kaldırılmasıyla İstanbul’da yaşamın çok daha kolay olacağını dile getiren Başkan Topbaş, bütün amaçlarının İstanbul’u herkes için erişilebilir ve yaşanabilir bir şehir haline getirmek olduğunu kaydetti.

AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Necla Sümer de parti olarak engellilerin dışlanmasını asla tasvip etmediklerini, bu amaçla Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’da başlattığı değişim çalışmalarının Kadir Topbaş döneminde zirveye ulaştığını söyledi.

Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerinde yaptığı büyük yatırımlar için Başkan Topbaş’a teşekkür etti.

Panelde açılış konuşmalarının ardından Eski İstanbul Milletvekili Lokman Ayva’nın yönetiminde bir oturum gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Engelliler Komisyonu Başkanı Cemal Merdan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Önal İnaltekin de İstanbul’daki engellilere yönelik çalışmaları değerlendirdi.

Programda bir konser veren İSÖM Zihinsel Özürlüler Gösteri Sanatları Topluluğu da büyük beğeni topladı.