Tarihi kentlere ‘Tarihi Koruma’ ödülü verildi 15.8.2008

İstanbul’un da üye olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin “2007 Yılı Koruma Ödülleri” sahiplerini buldu.

Tarihi kentlerin yerel yönetimlerini bir araya getiren Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) düzenlediği “2007 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” sonuçlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de üye olduğu birliğin Emirgan Şerifler Yalısı’nda düzenlenen ödül törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yanı sıra, birçok ilden vali, belediye başkanı, kaymakamlar ile bilim adamları katıldı.

 

 

İstanbul tarihi eserlerin korunmasında da öncü… 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş uzun çabalarla hayata geçirilen Tarihi Kentler Birliği’ne İstanbul’da ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyet dile getirerek başladığı konuşmasında, binlerce yıllık tarihiyle medeniyetlere ışık tutan İstanbul’un bu konuda da öncülük yapmak zorunda olduğunu söyledi. “Yarımburgaz Mağaralarında 15 bin yıl önce insanların yaşadığını dikkat alırsak, İstanbul’un derin tarihinin gün yüzüne çıkartılarak, ilmik ilmik işleyerek insanlığa sunmak sorumluluğuz var. Hizmetlerimizi bu bilinçle yapıyoruz” diyen Başkan Kadir Topbaş, ülkemizin değerlerinin uzun yıllar farkında olmaksızın, hoyratça, bilinçsizce yok edildiğine dikkat çekti.

 

Kalan eserlerin Türkiye’nin ve İstanbul’un bugün bütün dünya tarafından hayranlıkla izlemesine yettiğini dile getiren Kadir Topbaş, “İstanbul, sadece medeniyetin en büyük simgelerini yer aldığı Tarihi Yarımada’daki eserlerle değil, Galata Pera Bölgesi ile bugün inceleme alanımıza almadığımız Beykoz’daki Yoros Kalesi ve Çatalca’daki Erken Hıristiyanlık Dönemi’ne ait mağaralarla dünyada çok önemli değerlere sahip. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu dönemde, Tarihi Yarımada başta olmak üzere şehrin birçok bölgesindeki tarihi eserleri ihya çalışmalarına başladığımızı, bir kısmını tamamladığımızı biliyorsunuz. Yenikapı Metro İstasyonu kazısında çıkan bulguları inşaatı yavaşlatmasına rağmen çok büyük bir hassasiyetle çıkartıyoruz” diye konuştu.

 

Tarihi eser restorasyonlarında özgün malzeme ve özgün yapım tarzına özellikle dikkat ettiklerinin altını çizen Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ilk defa bir Ahşap Atölyesi kurduklarını ve şimdi de bir Taş Atölyesi kurarak bu konuda çalışanlara ufuk çizmek ve yol göstermek adına çalışmaları yaptıklarını anlattı. Topbaş, “Tarihi Kentler Birliği’ne katkısı olan tüm belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bizler seçilmiş insanlar olarak şehirlerimizin tarihi zenginliklerini geleceğe taşımak zorundayız. Bu sorumlulukla çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Bize emanet edilen şehirlerimizin her noktasına hassasiyet gösterme sorumluluğumuz var. Ortak akılla, kurumsal taassup gözetmeksizin elele vererek, politik amaçları bir tarafa iterek bu konuda en doğru adımları birlikte atıyoruz. Tarihi Kentler Birliği olarak 244 belediye elele verdik. İnanıyorum ki bu birliğe daha birçok belediye de katılacak ve Anadolu’nun bütün uygarlıklarının tarihi eserleri gün yüzüne çıkartılarak geleceğe aktarılacak” şeklinde konuştu.

 

Törende konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren belediye başkanlarına ödülleri verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de “Eyüp Bahariye Mevlevihanesi Restitüsyon Restorasyon ve Çevre Düzenleme Projesi” ile tamamen kaybolmuş bir tarihi eseri yeniden ayağa kaldırarak ödüle layık görüldü. “Prof. Dr. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü” de “Kültür Yolu Projesi” ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Amasra Belediyesi/Bartın “Cenova Şatosu ve Cenova Armaları Müzesi”, Bursa Büyükşehir Belediyesi “Merinos Atatürk Kültür Merkezi Projesi”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Eyüp Bahariye Mevlevihanesi Projesi” ve Tarsus Belediyesi/Mersin “Kubat Paşa Medresesi Projesi” ile proje ödülü aldı.