Olimpiyatköyü Metrosu’na bir adım kaldı… 10.8.2008

Otogar-İkitelli-Başak Konutları-Olimpiyatköyü Metrosu’nun Başakşehir-İkitelli Güney Sanayi etabındaki kazı çalışması tamamlandı.

İstanbul yıllardır ihmal edilen metrolarına adım adım kavuşuyor. Otogar-İkitelli-Başak Konutları-Olimpiyat Köyü Metrosu’nun Başakşehir-İkitelli Güney Sanayi etabındaki kazı çalışmaları tamamlandı ve köstebek aracı canlı yayında yeryüzüne çıktı. Kazı çalışmalarının tamamlanması nedeniyle İkitelli Güney Sanayi Metro İstasyonu şantiyesinde düzenlenen törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 21,6 kilometrelik Otogar-İkitelli-Başak Konutları-Olimpiyat Köyü Metrosu'nda 25 ayrı noktada 2 bin personelin görev yaptığını belirterek, kazı çalışmaları büyük oranda tamamlanan hattın yılsonunda hizmete gireceğini söyledi.  

 

İstanbul ‘Metropol’ olma yolunda hızla ilerliyor…

Bir kentin medeniyet ölçüsünün toplu taşıma araçlarının kullanım oranına bağlı olduğunu ve bir şehre metropol denilebilmesi için metroyla donatılmış olması gerektiğini vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “35 bin işyeri ve 100 bin dolayında konut bulunan İkitelli bölgesine çift yönlü 9 şerit yol bile yapsak sirkülasyon sorununu çözemez. Otogar-İkitelli-Başak Konutları-Olimpiyat Köyü Metrosu’nun yılsonunda hizmete girmesiyle bu sorunu çözeceğiz” dedi.

 

Bir hatta ayda 50 milyon dolarlık yatırım… 

21.6 kilometrelik Otogar-İkitelli-Başak Konutları-Olimpiyat Köyü Metrosu inşaatında 25 ayrı noktada 2 bin kişinin görev yaptığını belirten Başkan Topbaş, “Hatta çalışmalar çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Müteahhit firma ayda 50 milyon dolarlık iş yapıyor. Burada ekim ayından itibaren deneme sürüşlerine başlanacak. Yılsonunda da hat hizmete girecek. Vagonların bir kısmı geldi ve gelmeye devam ediyor. Bu hatta tek yönde saatte 35 bin yolcu taşınacak” diye konuştu.

 

60 kilometre metro çalışması devam ediyor 

Göreve geldiklerinde 44 kilometre raylı sistem bulunduğunu, bunun üzerine 22 kilometre ilave ettiklerini vurgulayan Kadir Topbaş, “İstanbul genelinde şu anda 60 kilometre metro çalışmamız var. İstasyonlar dahil devam eden metro yatırımlarının maliyetinin 3 milyar doları buluyor. Öte yandan, gelecek dönemde Silivri, Sarıyer ve Beykoz’u da hedef alan 154 kilometrelik metro hattı yapmayı planlıyoruz. Mahmutbey ile Sefaköy arasına havaray, Bakırköy İDO İskelesi ile bağcılar arasına da metro hattı yaparak ulaşım sistemleri arasında entegrasyon sağlayacağız” şeklinde konuştu.

 

Törende konuşmaların ardından Başakşehir-İkitelli Güney Sanayi etabındaki kazı çalışmaları tamamlayan köstebek aracı canlı yayında yeryüzüne çıktı.