Büyükşehir’den 7’den 70’e herkese ‘ücretsiz’ spor yapma imkanı… 4.8.2008

Büyükşehir Belediyesi tüm İstanbullulara spor yaptırmak amacıyla “Ücretsiz Spor” projesi başlattı. Projeyle 7’den 70’e herkesin ücret ödemeden modern salonlarda spor yapma imkanına kavuşacağını belirten Başkan Topbaş, İstanbullulara “Gelin sağlıklı yaşam için kendinize zaman ayırın” çağrısında bulundu.

Spor yatırımlarına verdiği önemle İstanbullulara ve spora verdiği önemi ortaya koyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yatırım hamlesine büyük bir projeyi daha ekledi. Tüm İstanbullulara spor yaptırmak amacıyla “Herkese Ücretsiz Spor” anlayışıyla başlatılan “Ücretsiz Spor” projesi ile 7’den 70’e herkes, modern spor salonlarında 8 ayrı branşta ücretsiz spor yapma imkanına kavuştu. Projenin Okmeydanı Cemal Kamacı Spor Kompleksi’nde düzenlenen tanıtım törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Milletvekilleri Feyzullah Kıyıklık ve Ayşenur Bahçekapılı, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel katıldı.

 

Başkan Topbaş’tan İstanbullulara spor daveti… 

Törende salonu dolduran kalabalığa hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yüzyılımızda şehirde yaşamanın getirdiği bazı sıkıntı ve problemler olduğunu belirterek, şehirlerde sağlıklı gıdaya erişimin ve çok fazla hareketlilik imkanının olmaması nedeniyle bel fıtığı ve menisküs ve obezite gibi ciddi şehir hastalıklarının ortaya çıktığını söyledi. “Yerel yönetimler olarak sağlık şehirler ve sağlıklı nesiller oluşturmak için çalışıyoruz” diyen Başkan Kadir Topbaş, göreve geldiklerinde İstanbul’un 12 milyona varan nüfusuyla çok sayıda kültür, sanat ve spor aktivitesi alanına ihtiyaç duyduğunu ve bu ihtiyaçları giderecek çok önemli yatırımlar yaptıklarını kaydetti.

 

Kadir Topbaş, “70 milyonluk nüfusunun yüzde 30’u 18 yaşın altında olan bir ülkenin, olimpiyatlara sadece 68 sporcuyla katılması nasıl büyük bir eksikliktir. Büyükşehir Belediyesi olarak bu nedenle İstanbulluların okullar, park-bahçeler, ormanlar ile sahiller başta olmak üzere daha çok spor yapabilmesi için büyük yatırımlar yaptık. Halkımıza çok güzel spor yapma imkanları hazırladık. Hatta sabahları belirli saatlerde spor hocalarımız müzik eşliğinde spor yaptırıyor. Diğer taraftan İstanbul genelinde oluşturduğumuz 23 tesisimizin 14’ünde bugün “Ücretsiz Spor” projemizi başlatıyoruz. Vatandaşlarımız kendi bölgesine en yakın tesislere üye olarak “Ücretsiz Spor” projemizden istifade edebilecekler. Uzman eğitmenler nezdinde 8 ayrı branşta spor yaparak sağlıklı yaşama ve kendilerini geliştirme imkanı bulacaklar. Böylece spor salonlarımızın halka açılımı konusunda yeni bir adım atmış oluyoruz. Öte yandan insanlarımızın sahillere, orman alanlarına park-bahçelere yerleştirdiğimiz spor aletlerinde her gün spor yapmaya başladığını görmek bize ayrı bir gurur veriyor. Bu spor alanları insanların birbirini tanıması, beraber olması, kaynaşması, farklılıkların bir arada yaşaması, yani demokrasinin gelişmesi adına da çok önemli bir hizmettir” diye konuştu.

 

Spor salonlarından olimpiyatlara… 

İstanbul genelindeki 126 okula inşa ettikleri kapalı spor salonlarından 300 bin öğrenci ile bir o kadar vatandaşımız istifade ettiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “Çocuklarımızın salon sporlarında dereceler almaya başladıklarını gördükçe gururlanıyoruz. İnanıyorum ki yakın gelecekte bu salonlardan dünya ve olimpiyat şampiyonu olacak nice sporcular yetişecek. Ayrıca birçok okul müdürleri, okulun en haylaz çocuklarının bile spor salonu yapıldıktan sonra okula bir mensubiyet duygusu hissetmeye ve iyi öğrenciler olmaya başladığı yönünde bilgiler verdiler” dedi.

 

Başarılı sporculara bisiklet hediye edilecek

“Ücretsiz Spor” projesi çerçevesinde İstanbul’daki tüm ilk ve orta dereceli okulların müsabakalarda birinci olan takımlarının her bireyine birer bisiklet hediye edeceklerini müjdeleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Böyle bir hedefte koyarak çocuklarımızı teşvik etmiş olmak istiyoruz. Öte yandan çocuklarımız bu bisikletlere güvenle binsin diye İstanbul genelinde 1050 kilometrelik bisiklet yolu projelendirdik, önemli bir kısmının yapımını da sürdürüyoruz. Bütün İstanbullulara spor salonlarımızdan ve ‘Ücretsiz Spor’ projemizden istifade etmelerini tavsiye ediyorum. Gelin sağlıklı yaşam için kendinize zaman ayırın. Göreceksiniz ki daha sağlıklı yaşayacaksınız ve sağlık giderleriniz de düşecek. Toplum olarak sporu bir hayat tarzı olarak benimsemeliyiz. Sağlıklı yaşam adına başlattığımız bu projenin İstanbullulara sağlık getirmesini ve hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Akademisyenler nezaretinde günde 10 bin kişiye ücretsiz spor imkanı… 

Törende konuşmaların ardından “Ücretsiz Spor” projesinin ilk kaydını Başkan Kadir Topbaş yaptırdı. “İstanbulluların yerel yöneticisi olarak spora davet etmek adına ilk üye kaydını kendim için yaptırıyorum” diyen Başkan Topbaş’a, bilgisayar kamerasıyla çekilen fotoğrafının yapıştırıldığı üye giriş kartı takdim edildi.