Şehirlilik sosyolojik bir evrimdir… 6.7.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in davetlisi olarak “Yığılmalar Çağı: Yeni Dünya Haritası” Moskova Kentsel Forumu Açılış Paneli’ne katıldı. Panelde konuşan Başkan Topbaş, şehirlerdeki yığılmaların teknolojik gelişmeleri zorunlu hale getirdiğini ve İstanbul’da teknolojinin çok iyi kullanıldığını vurguladı.

Rusya Fuar Merkezi’nde düzenlenen “Yığılmalar Çağı: Yeni Dünya Haritası” Moskova Kentsel Forumu Açılış Paneli, dünyanın önemli şehirlerinin temsilcilerini biraraya getirdi. Panele İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitry Kozak, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maxim Oreshkin, Rusya İmar, Konut ve Toplu Hizmetler Bakan Yardımcısı Andrei Chibis, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Düsseldorf Belediye Başkanı Thomas Geisel, Tianjin Halk Belediyesi Encümen Başkanı Xiao Huaiyuan, Project Maganom Kurucusu Yuri Grigoryan’in de katıldı.

 

Uluslararası basın mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği panelde konuşan Başkan Kadir Topbaş, günümüz dünyasında tüm insanların kaderlerinin birbirine bağlı olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, “Hiçbir şehir, hiçbir ülke kendi sorununu çözerek geleceğe yürüyemez. Bu yüzden beraber yürümek zorundayız. Bilgi ve deneyim paylaşımı anlayışını ortaya koymak zorundayız.” dedi.

 

“İhtiyaçlar teknolojiyi tetikledi…”

İstanbul’un son 60 yılda, 14 milyon göç aldığına değinen Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Benim şehrim İstanbul’un 8 bin 500 yıllık bir geçmişi var. Alınan göçlerle birlikte 17 milyon nüfusa sahip. Ekonomik açıdan da devlet olmuş olsaydı eğer dünyada 41. sırada yer alacak kadar da büyük bir şehir. İrili ufaklı bütün şehirlerin sorunları benzerlik arz ediyor. Teknolojinin verdiği fırsatlarla da önemli çözümler sunabilmekteyiz. Şehirlerdeki yığılmalar teknolojik gelişmeleri zorunlu hale getirdi. Yani artık hızlı trenler, insansız sürücüsüz metrolar yapmak zorunda kaldık. Bir anlamda şehirlerde bu kadar yığılmalar olmasaydı teknoloji bu kadar gelişmeyecekti. Şehirlerin gelişmesi buraların cazibe merkezi haline gelmesine de sebep oluyor. Göçü tetikliyor. İstanbul her yıl 450 bin nüfus artışı sağlamakta.”

 

“Şehirlerin sorunları eş zamanlı yürütülmeli…”

Şehirlerdeki yoğun yığılmanın mobiliteyi sorun haline getirdiğini ve şehir problemlerini çözerken de birinin diğerine tercih edilemeyeceğini vurgulayan Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “İlk göreve geldiğimizde İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi’ni kurarak şehrin geleceğini tasarladık. Sadece İstanbul’u ele almadık. Sıkı bir etkileşim olduğu için çevre illeri de göz önünde bulundurduk. Beraber düşünülmesi ve eşikler oluşturulması gerekiyordu. Çevre, istihdam ve barınma sorunları özellikle sosyal dokunun bozulması ve finans meselelerini de beraberinde getirmekte. Bu sorunlardan birini ele alıp diğerini es geçemiyorsunuz. Eş zamanlı yürümek zorundasınız.”

 

Bir şehrin ekonomi merkezi olmasının ciddi problemleri de beraberinde getirdiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Şehri alt merkezlere de bölmek gerekiyor. Yani insanların şehrin merkezine gelme ihtiyacı duymamaları gerekiyor. Şehrin planlarını, ulaşım master planlarını buna göre yapmak gerekiyor. Eğer göç alan bir şehirseniz yerleşim planlarını buna göre düzenlemek zorundasınız. Geçmişten gelen riskli yerleşim alanlarının kentsel dönüşümle yeniden yaşanabilir hale getirmek, doğru konseptle yeniden yapmak gerekiyor.” diye konuştu.

 

“Yerel yöneticiler önceden görmeli…”

Şehirde yaşayan insanların ihtiyaçlarını yerel yöneticilerin önceden görmesi gerektiğini belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehirlilik aslında sosyolojik bir evrimdir.  Bir şehirde sadece merkezde yaşayanlara değil, tüm şehirde yaşayanlara şehir hayatını yaşatabilirseniz medeni bir şehir olabilirsiniz. Bunun yanında yerel yöneticiler olarak teknolojinin bu kadar geliştiği bir zamanda insanların beklentilerini önceden görüp, insanlarımız bunu istemeden bizim onlara sunmamız gerekiyor.”

 

“İstanbul’da 1.000 km raylı sistemi hedefledik…”

İstanbul’da günlük hareketliliğin 30 milyon civarında olduğunu ve bunun daha da artacağını dile getiren Başkan Topbaş, “Biz İstanbul’da özellikle ulaşımda çok ciddi yatırımlara girdik. 45 km raylı sistem varken 1.000 km’yi hedefe koyduk.” dedi. İstanbul’un günde 3 milyon metreküp su kullanıldığının da altını çizen Başkan Topbaş, kullanılan bu suyun 180 km’lik mesafeden getirildiğini ve atıksular için de ileri biyolojik arıtma tesisleri kurduklarını söyledi.

 

Başkan Topbaş sözlerine söyle devam etti: “Sosyolojik depresyonu giderecek dengeleri de kurmak ve ekolojik restorasyon yapmak zorundayız. Şehirde yaşayan insanların geçmişten gelen alışkanlıkları ve rutin bir yaşamı var. Dışarıdan gelenler hayata tutunmak için hem kendi kültürüyle geliyor hem de çok çalışmak zorunda. Dikkat ettiğinizde şehirlere sonradan gelenlerin çok daha ciddi mesafeler aldığını göreceksiniz. Başarılı işadamlarının onların arasından çıktığına şahit olacaksınız. Çünkü onlar hayata tutunmak mecburiyetindeler ve onların düşünce tarzları daha yenilikçi daha ileri daha araştırmacı oluyor. İşte bizler bunları yönetebilirsek ciddi geri dönüşümler ve katkılar alabiliriz.”

 

“Akıllı şehirler kurmalıyız…”

Teknolojik gelişmelerin şehirde yaşayan insanların hayatlarını kolaylaştırmak adına önemli imkanlar sunduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, “Teknolojik gelişmelerin verdiği imkanlarla bizlerin akıllı şehirler kurma mecburiyeti var. Artık sayaçlara insanların bireysel olarak bakmaları mümkün değil. Büyüyen bir şehir var ve talepler çok fazla. Bundan dolayı da teknolojinin verdiği imkanlarla her şeyi yerinde çözme imkanına sahip oluyorsunuz. Biz İstanbul’da teknolojiyi çok iyi kullanabiliyor ve bunu da şehirde yaşayan insanlarımızın hayatlarını kolaylaştırması için onların hizmetine sunuyoruz.” diye konuştu.

 

“35 milyar dolarlık yatırım…”

Başkan Topbaş, 2004 yılından bugüne İstanbul’a yaptıkları yatırımlar toplamının 35 milyar dolar olduğunu ve yaptıkları yatırımlarla birlikte İstanbul’a gelen ve İstanbul’da yaşayanların bu değişimi gördüklerini sözlerine ekledi. İstanbul’un göç almaması için çevre illerin de gelişmesi için çalıştıklarının üzerinde duran Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “İstanbul aynı zamanda önemli ulaşım yollarının merkezinde bulunuyor. Boğaz Köprüleri, Avrasya Tüneli, araç tünelleri açıldı.  Kanal İstanbul Projesi ile İstanbul Boğazı gibi ikinci bir kanal açıyoruz. Deniz ulaşımında önemli bir mesafe kat edeceğiz. İstanbul’a. 1,6 milyar metreküp su alacağız oradan ve adalar oluşacak. Bu adalar turistik adalar, golf alanları haline gelecek. Yani şehirde daha büyük bir ekonomik hareketlilik, dünya ekonomisine katkı sunma adına çabalarımız var.”

 

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş, Rusya Başbakan Yarımcısı Dimitry Kozak, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maxim Oreshkin, Rusya İmar, Konut ve Toplu Hizmetler Bakan Yardımcısı Andrei Chibis ve Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ile birlikte fuar alanını gezerek yetkililerden bilgi aldı.