Başkan Topbaş Moskova’da 5.7.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Moskova Uluslararası Kentsel Formu’na katılmak üzere Moskova’ya gitti. Forum öncesi Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ile görüşen Başkan Topbaş, bu görüşmeyi dostlar buluşması olarak tanımladı.

Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Kurulu Başkanı (UNACLA) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in davetlisi olarak Moskova Uluslararası Kentsel Formu’na katılmak üzere Moskova’ya gitti. Moskova Belediye Başkanı Sobyanin ve Büyükelçi Hüseyin Diriöz tarafından karşılanan Başkan Topbaş, Moskova sokaklarında gezerek, şehir hakkında bilgi aldı. Daha sonra Başkan Topbaş, Sergey Sobyanin ile iki şehir arasındaki iş birliğini görüştü.

 

Son Moskova ziyaretinden bu güne şehirde çok ciddi değişimler gözlemlendiğini belirten Başkan Topbaş, “Bir mimar olarak söylüyorum gerçekten Moskova’da çok güzel ve başarılı çalışmalar yaptığınızı gözlemledim. Tertemiz bir şehir ve insanın yüzüne gülen bir Moskova gördüm.” diye konuştu. Başkan Topbaş, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ben bu görüşmeyi bir dostlar buluşması olarak görmekteyim. Siz Moskova Belediye Başkanı olarak ben de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak iki kadim medeniyetin temsilcileriyiz. Bizim şehirlerimiz sadece ülkelerinin şehirleri değil dünyanın da şehirleri, dünyaya açık olan şehirler. İki şehir olarak sorunlarımız aynı, çözüm yollarımız belirlendi. Bunlarla ilgili olarak bilgi ve deneyim paylaşımı yapmamız halkımıza daha çok hizmet verme imkanı sağlayacaktır. Arzumuz şehirlerimizde yaşayan halkın mutlu olması.”

 

Başkan Topbaş’ı Moskova’da misafir etmekten duyduğu memnuniyet ifade eden Moskova Büyükşehir Belediye Başkanı Sergey Sobyanin de “Sayın Başkanla iki büyükşehir arasındaki iş birliği imkanlarını görüşme fırsatımız oldu. Zor bir dönem sonrası ilişkilerimiz iyi yönde büyük gelişme göstermiştir.” dedi.