Şemsi Paşa Camii’nin önüne dolgu yapılmayacak 23.6.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar’daki sahil düzenlemesi hakkında basına açıklama yaptı. Üsküdar Şemsi Paşa Camii’nin duvarındaki çatlakların daha önce var olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Mimar olarak ben kendim kaleme alarak bir düzenleme yaptım. Şu an caminin önüne çakılmış olan kazıklar kesilecek ve oraya dolgu yapılmayacak.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş, belediye personeliyle bayramlaştıktan sonra basın mensuplarının Üsküdar’daki sahil düzenleme çalışması hakkındaki sorularını cevaplandırdı. Üsküdar’daki Şemsi Paşa Camii’nin Mimar Sinan'ın İstanbul'daki güzel eserlerinden bir tanesi olduğunu ve örnek sahil camileri arasında bulunduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, “İBB Projeler Daire Başkanlığı tarafından sahillerde daha fazla yürünebilmesi, yaşanabilir hale getirmek için proje çalışması yaptı. Bu proje çalışması kapsamında Üsküdar sahilinden Harem’e doğru sahil boyunca denize kazıklar çakılarak yürüme bandını genişletmek ve orada yaşanan yoğunluğun rahat bir hale getirilmesi amacıyla bir çalışma yapıldı. Bu çalışma Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından da onaylanarak projelendirildi” diye konuştu.

 

Projenin Üsküdar Sahili’ndeki Şemsi Paşa Camii’nin önünü de kapsadığını vurgulayan Kadir Topbaş, “Elimizde daha önce fotoğraflar var, caminin bahçe duvarındaki çatlaklar kazıklar çakılmadan önce oluşmuş. Şemsi Paşa Camii’nin içerisinde çatlak yok. Bunların hepsi fotoğraflarla, belgelerle, raporlarla tespitli” dedi.

 

Kazıklar kısmen çakılmış olmasına rağmen Şemsi Paşa Camii’nin önüne dolgu yapılmadan diğer taraflardaki çalışmaların devam edeceğini açıklayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şemsi Paşa Camii’nin ön bölümünü mimar olarak ben kendim kaleme alarak düzenleme yaptım. Şu an kısmen çakılmış olan kazıkların cami önündekilerin kesilmek suretiyle orası dolgu yapılmayacak, orasını pas geçeceğiz. Sökme işlemi esnasında sıkıntı yaşanabileceği için kazıklar sökülmeyecek, kesilecek. Caminin önünde 3,5 metre olması planlanan yürüyüş bandı iptal edildi. Diğer taraflardaki uygulama devam edecek. Hassasiyeti olanlar vatandaşlara teşekkür ediyorum. Koruma Kurulu onayı olmasına rağmen hemen müdahale ettik ve bu bölümdeki çalışmadan vazgeçildi. Bunlar tarihimizi yansıtan önemli eserler, dikkat etmeniz gerekiyor. Mesai arkadaşlarıma bu konuda daha hassas davranmalarını özellikle ifade ettim.”