BM Barış Üniversitesi Rektörü’nden iadeyi ziyaret 11.4.2012

Başkan Kadir Topbaş’ın Latin Amerika seyahatinde ziyaret ettiği San Jose şehrindeki Birleşmiş Milletler Barış Üniversitesi Rektörü John J. Maresca, iadeyi ziyarette bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler (BM) himayesindeki Barış Üniversitesi’nin rektörü John J. Maresca’yı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında kabul etti. Görüşmede, Barış Üniversitesi’nde Büyükelçilik Sertifika Töreni’ne katıldığını hatırlatan Başkan Topbaş, “Orada Atatürk büstünü gördük ve ziyaretimiz münasebetiyle ayrıca Türk Bayrağını orada göndere çektik. Öğrencilere de video yoluyla seslenmemi sağladılar. Bundan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Barış Üniversitesi’nin başarılı 5 öğrencisini İstanbul’da bir hafta misafir etme sözü verdiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Barış Üniversitesi öğrencilerinin İstanbul’un gerçek bir barış kenti olduğunu görmeleri açısından bu ziyaretleri çok önemsiyorum. Bu sözümüz hala geçerli. Üstelik bu üniversite İstanbul’da bir üniversite ile ortak çalışma yapmak istiyor. Sayın rektör bunun için gelmiş. Kendisine bu konuda da destek vereceğimizi ifade ettim” diye konuştu.

Rektör John J. Maresca da, Başkan Kadir Topbaş’a konukseverliğinden dolayı teşekkür ederek, “İstanbul’da ne kadar çok kültür ve farklı kimliklerinin olduğunu biliyoruz. Özellikle İstanbul'da bir üniversite ile işbirliği yapmak istiyoruz ve Sayın Başkanı yine Kosta Rika’da görmek istiyoruz” dedi.

Başkan Topbaş, misafirine İstanbul’u tanıtan bir kitap hediye etti ve İstanbul Bülteni’nde Barış Üniversitesi’ni ziyaretiyle ilgili çıkan haberi kendisine gösterdi.