Büyükelçi Kiss’ten Başkan Topbaş’a ziyaret 13.6.2017

Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti.

Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Başkan Topbaş tarafından kapıda karşılanan konuk büyükelçi Gabor Kiss daha sonra Başkan Topbaş’la bir saate yakın Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda görüştü.

 

İki ülke arasındaki ilişkilerin de görüşüldüğü nezaket ziyaretinde Başkan Topbaş yerel yönetimlerin ülkeler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde oynadığı rolün önemine vurgu yaptı.

 

Macaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını da vurgulayan Başkan Topbaş, “2011 Nisan’ında Budapeşte’ye bir ziyarette bulunmuş ve çok güzel karşılanmıştım. O dönem ki Budapeşte Belediye Başkanı Sayın Istvan Tarlos ile yaptığımız görüşmede iki şehir arasındaki kültür ve turizm alanında yapılabilecek projeleri değerlendirmiştik. Yine o dönem görevini yürüttüğüm Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanı sıfatıyla Budapeşte Belediye Başkanı Tarlos'u UCLG’ye üye olmaya davet etmiştim” diye konuştu.

 

Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss’te Başkan Topbaş’a sıcak karşılama için teşekkür ederek, “İstanbul’a her geldiğim de yeni yerler ve yeni güzellikler keşfediyorum. İstanbul gerçekten çok güzel bir şehir ve sizi yaptığınız bu güzel işlerden dolayı kutluyorum” dedi.

 

Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss kısa bir süre önce de medyaya yansıyan görüşlerinde şunları paylaşmıştı: "Türkiye'nin sınırları boyunca uzun zamandır çok sayıda masumun kurban gittiği bir savaş yakıp yıkmaktadır. Türkiye, kendi güvenliğine karşı çok sayıda tehdide maruz kaldığı halde vatanlarını ve evlerini terk etmek zorunda kalan insanlar için yaptıklarından dolayı saygı ve takdiri hak etmektedir. Türkiye'nin ve Türk halkının acımasız terör saldırıları ve anayasal düzene karşı işlenen darbe girişimi nedeniyle çektiği acıları üzüntüyle paylaşıyoruz. Tüm kurbanları saygıyla anıyor ve terörizmin her şeklini kınıyoruz."