Fedakarlık edenler asla unutulmaz 8.6.2017

15 Temmuz Derneği tarafından şehit ailelerinin katılımıyla Miniatürk’te gerçekleştirilen iftar programında konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Türkiye bir kardeş kavgasına girmediyse, Türkiye parçalanmadıysa, bu şehitlerimizin, gazilerimizin ve halkımızın iradesi ile olmuştur” diye konuştu.

Miniatürk’te 15 Temmuz Derneği tarafından “Şehit Aileleri İftar Buluşması”na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, 15 Temmuz Derneği temsilcileri ile 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen vatandaşlarımızın aileleri katıldı.

 

Şehit ailelerine iftarda sonra hitap eden Başkan Topbaş, “Biz zannettik ki 19.yy’ın vahşeti bitti, savaşarak bir çözüme ulaşılacağı fikrinden vazgeçildi. Ama maalesef modern teknolojilerin verdiği imkanlarla bazı ülkelerin insanları, bazı ülkelerin üzerine gitmekte ve zulmetmekteler” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Topbaş Ramazan ayının herkes için hayırlar getirmesini de dileyen Başkan Topbaş, “Bizler yaradılışın gayesini iyi bilenlerdeniz. Bir insan yeryüzünde neden vardır, ne yapması gerekir. Bizim değerlerimiz ve inanç dünyamız bunu bize öğretmiştir. Bir ötekinin farkında olmak, açlığın sefaletin ne olduğunu Ramazan ayı ile birlikte daha iyi bilmekteyiz. İnanç dünyamız bunları bize yaşatarak göstermekte” ifadelerini kullandı.

- Bu topraklara fedakarlık edenler asla unutulmayacaktır-

Başkan Topbaş yaşadığımız topraklarda tutunmanın çok zor olduğunu ve bin yıllık Türk tarihinde çok badirelere atlatıldığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Alpaslan’dan Fatih Sultan Mehmet'e kadar millet olarak çok destanlar yazmışız. Çok badireler atlatarak bugünlere geldik. Her ocakta bir şehit mutlaka vardır. Ben de bir şehit torunuyum. Anamdan yaşanan o sıkıntıları dinleyerek büyüdüm. Kahramanlık öyküleri dinleyerek büyüdüm. Bu topraklarda kahramanlık hikayeleri asla bitmeyecektir. Hepimiz ölümlü varlıklarız. Ama vatanı için, ülkesi için imanı ile ölmek var ya, şehit olmak var ya herkese nasip olmaz.”

 

Başkan Topbaş 15 Temmuz’dan sonra hastane ziyaretleri sırasında şahit olduğu manzaralardan çok duygulandığını da ifade ederek şu anısını paylaştı: “15 Temmuz sonrası hastane ziyaretlerimde hiç unutmuyorum bir gazimiz üzüntüsünü dile getiriyordu. ‘Abdest aldım şehit olmak için gittim ama olamadım’ diyordu. Bu gazimizin kalbi iki defa durmuş. Göğsünü açmışlar elle masaj yaparak hayata döndürmüşler. Demek alacak nefesi, göreceği günleri varmış iste. İsteyen herkes şehit olamıyor demek ki.”

 

15 Temmuz şehit ailelerinin seçilmiş aileler olduğunu, duruşları ve fedakarlıklarıyla Türk milletinin gönüllerinde ölümsüz yer edindiklerini dile getiren Başkan Topbaş, “Yaşadığımız 15 Temmuz akıllara ziyan bir işti. Böyle bir vahşet kimsenin hayaline gelmezdi. Nasıl bir iş, nasıl bir acımasızlık, nasıl bir insanlıktan nasıl soyutlanma akıl dahi ermez” dedi.

 

-Türkiye mazlumların yanındadır-

Türkiye’nin sadece kendisi için değil bütün dünya için güçlü olmasının önemine vurgu yapan Başkan Topbaş, “Nerde bir mazlum var, biz oradayız” dedi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Bütün gönül coğrafyamız ve İslam dünyası, dünyada mazlum olan bütün coğrafyalara Türkiye aslında bir model. Kendi imkan ve kaynaklarıyla ayağa kalkabilen, kendi gücünü ortaya koyabilen bir ülkeyiz. Geliştiği zaman sadece kendisine yetmiyor, sıkıntısı olan bütün coğrafyalara, insanlara el uzatıyor. Biz her zaman mazlumdan yana olmuşuz. Biz şu anda güçlü bir Türkiye'nin arifesindeyiz. Gelişen bir Türkiye var, Savunma ve sanayideki başarısı bazı ülkeler tarafından kabul edilmiyor.”

 

Başkan Kadir Topbaş dün yaptığı bir toplantıda, tedarikçi olmaktan ziyade üretici olmanın önemini vurguladığını hatırlatarak, “Tedarikçi olan değil, üretip bunu başka ülkelere satan olmak zorundayız. Daha ileri teknolojileri dünyaya satar duruma gelmek zorundayız. Çünkü benim ecdadım çeliğe en iyi suyu veriyordu, zamanında gerektiğinde gemileri karadan yürütüyordu” ifadelerini kullandı.

 

-Sizlere en iyi hizmeti vermek zorundayız-

Başkan Topbaş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önemle üzerinde durduğu konulardan birinin de şehit aileleriyle olan ilişkilerin olduğunu vurgulayarak, “Bizler sizlere en iyi şekilde bakmak zorundayız. Biz ihmal etsek bile siz mutlaka bir şekilde bize ulaşmalısınız. Hatalarımızı mutlaka bize hatırlatın. Eksiklerimizi bize bildiriniz. Biz mutlaka sizlere döneriz. Bize düşen de sizlere en iyi hizmeti verebilmektir. Bugün sekiz tane iftara davetliydim. Taksim’deki iftar programına katılanlara da bir selam verip, ayrılıp hemen sizin yanınıza geldim. Çünkü siz çok değerlisiniz. Sayın valim de aynı duyguları paylaşıyor. Onun da pek çok iftar daveti vardı ama o da burada sizlerle olmayı seçti” diye konuştu.

 

Başkan Topbaş 15 Temmuz şehitlerinin ülke insanı tarafından asla unutulmayacağını, yazdıkları destanla hem ülkemizde hem de tüm dünyada şerefle hatırlanacaklarını belirterek şöyle devam etti: “Bugün bu sofralarda buluşabiliyorsak, bugün bayrağımız gönderde dalgalanabiliyorsa, Türkiye bir kardeş kavgasına girmediyse, Türkiye parçalanmadıysa, bu şehitlerimizin, gazilerimizin ve halkımızın iradesi ile olmuştur. Hiçbir şey hiçbir başarı kendiliğinden olmaz. Hiçbir sonuç kendiliğinden ortaya çıkmaz. Mutlaka fedakarlık gerektirir. Ne kadar fedakarlık varsa o kadar karşılık alırsınız. Biz 80 milyonluk bir aileyiz. El ele verip bu ülkeyi inşallah geleceğe taşırız. Evlatlarımız da bu ülkede yaşamaktan gurur duyarlar, bir daha gözyaşı ve keder olmaz.”

 

Başkan Topbaş şehit aileleriyle yaptığı iftar öncesinde de Taksim Belediyesi tarafından Taksim Meydanı’nda verilen iftara katılarak vatandaşları ve protokolü selamlamıştı.