Mukaddese yolculuk; Haremeyn sergisi 2.6.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Haremeyn, Hac; Mukaddese Yolculuk” sergisinin açılışını yaptı. Açılışta konuşan Başkan Topbaş, serginin yurt dışından da talep gördüğünü ve İstanbul’da yapılacak müze için arşivlerini düzenlediklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Haremeyn, Hac; Mukaddese Yolculuk” sergisi Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde ziyaretçilere açıldı. Ramazan ayı boyunca açık kalacak serginin açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Hayri Baraçlı gerçekleştirdi.

 

Osmanlı Dönemi’nde kutsal topraklara yapılan Hac yolculuğunun ne kadar mukaddes ve zorlu olduğunu gözler önüne seren serginin açılışında Başkan Topbaş, “İstanbul’un farklı güzelliklerinden bir tanesi de manevi bir iklime sahip olması. İstanbul uzun yıllar payitaht olarak bütün İslam aleminin, o zamanki coğrafyanın merkezi haline gelmiş ve bundan dolayı da ciddi bir etkileşimi var. Yapısal olarak geçmişteki bu değerlerini de sürdürmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin arşivinde binlerce eser var. Atatürk Kütüphanesi’nin kitaplığında özellikle arşivinin henüz daha tamamlanmadığından bahsediliyor. İnanıyorum ki, daha nice eserler ortaya çıkar. Ramazan ayında arzu ettik ki, bu güzel atmosferde elimizdeki objelerden bazılarını halkımızın izlemesine sunalım.” dedi.

“İstanbul’da bir müze çalışmamız var…”

Özel seçilmiş objelerden bir sergi açıldığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Sergi daha yeni olmasına rağmen yurt dışından dahi talepler gelmekte. İstanbul’da buna benzer bir müze çalışmamız var. Arşivimizi buna göre düzenliyoruz.” diye konuştu. Başkan Topbaş, sergide yer alan eserlerin geçmişi hatırlatma adına gurur verici olduğunu ve her bir objenin derinliğinin hissedildiğini söyledi.

 

Yaklaşık 50 bin kartpostal koleksiyonu Atatürk Kitaplığı’nda…”

Geçen yıl Filistin’den kartpostal koleksiyonunu satın aldıklarını belirten Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “50 bin civarında kart postaldan bahsediliyor ki büyük bir arşiv. İstanbul kazandı; Atatürk Kitaplığı’na geldi ve arşivimize girdi. Benimde hayret ettiğim kitaplığın ne kadar zengin olduğu ve farklı eserlerin bulunduğunu gördük. Biz sadece kitaplık deyince kitap düşündük ama başka obje ve zenginlikler de var. Sakal-ı Şerif var. Müthiş şeyler bunlar, envantere kayıtlı güzellikler, arkadaşlar başka koleksiyon oluşturacak çalışmalar yapacaklar. Sadece bu değil, zengin bir arşivimiz var. Bir müze mantığıyla hazırlanan mekan güzel, İstanbulluların severek gerçekten farklılıkları görerek izleyeceklerine inanıyorum.”

 

Küratörlüğünü Erkan Doğanay’ın üstlendiği Haremeyn Sergisi’nde; Kabe örtüsü, yazma eser, harita, kartpostal, belge, berat, fotoğraf, feraşet çantası ve çeşitli objelerin yanı sıra Hz. Peygamberimiz’in Sakal-ı Şerifleri de bulunuyor. Sergi, gerek Hac yolculuğun hikayesini, gerekse İslam Alemi için en önemli ibadetlerden biri olan “Hac” görevine dünyanın farklı bölgelerinden gelen Müslümanlardan günümüze kalmış malzemelerden oluşuyor. Haremeyn Sergisi ile İstanbul’dan başlayan Hacca gidiş, Mekke, Medine, Kabe ve Mescid-i Nebi ziyaretlerinden sonra hacı adaylarının evlerine dönüş yolculuklarının zorluğu resmedildi.

 

“Yatırımlarımızın yüzde 50’sini ulaşıma ayırdık…”

Serginin açılışının ardından Yenikapı Sahili’nde kurulan Ramazan Etkinlikleri Alanı’nı ziyaret eden Başkan Topbaş, Türk el sanatlarının ve asırlık tatların sergilendiği alanı gezerek vatandaşlarla sohbet etti. Başkan Topbaş, daha sonra da İETT’nin personeline verdiği geleneksel iftar yemeğine katıldı. İftar sonrasında vatandaşlara hitap eden Başkan Topbaş, İETT’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yüzü olduğunu söyledi. İETT’nin en modern araçlarla İstanbullulara hizmet verdiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Bizler Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminde başlattığı yerel yönetim anlayışını devam ettirerek bu zamana kadar geldik. Yaptığımız yatırımların yüzde 55’ini ulaşıma ayırdık.” dedi.

 

Yenikapı’daki Ramazan programının ardından Sultanahmet Meydanı’na geçerek “Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’nı ziyaret eden Başkan Topbaş, çarşıyı dolduran vatandaşlarla sohbet etti.