İstanbul’un Fethi’nin 564.yılı kutlu olsun 29.5.2017

Bir çağı kapatılıp, yeni bir çağ açan İstanbul’un Fethi, 564’üncü yılında görkemli bir gösteriyle kutlandı. Fatih Sultan Mehmet Han ve kutlu ordusunu rahmetle, minnetle yad ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un Türkiye’nin vitrini olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, İstanbul Valiliği ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’un Fatih Sultan Mehmed Han tarafından fethinin 564’üncü yılı görkemli bir gösteriyle kutlandı. Haliç Kongre Merkezi̇ Sahili’nde düzenlenen “İstanbul Protokolü İftarı ve İstanbul’un Fethi’nin 564. Yılı Kutlamaları”na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin yanı sıra iş, sanat, spor ve siyaset dünyasından 1.350 davetli katıldı.

 

“İstanbul’dan daha güzeli yok…”

Fetih gösterileri öncesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un Fethi’nin 564’üncü yıl dönümünü kutlayarak, bu güzel şehri kazandıran Fatih Sultan Mehmet Han ve kutlu ordusunu rahmetle, minnetle yad ettiğini dile getirdi. Her şehrin kendine göre dikkati çekici yönleri olduğunu ama bir bütün olarak İstanbul’dan daha güzelini görmediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehrimizin her köşesinde kurulan iftar sofralarıyla, camilerimizde kılınan teravih namazlarıyla, düzenlenen etkinliklerle adeta Ramazan-ı Şerif’in hakkını vermek için yarışan bir İstanbul var. Bu şehir öyle bir şehir ki şairlerimiz en güzel şiirlerini burası için yazmışlardır. Romancılarımız, hikayecilerimiz, denemecilerimiz en güzel eserlerini bu şehre adamışlardır. Mimarlarımız, en güzel projelerini bu şehir için çizmişler; mühendislerimiz en güzel tekniklerini bu şehir için geliştirmişlerdir. Sosyologlarımız en güzel analizlerini, bu şehir için yapmışlardır. Siyaset bilimcilerimiz en güzel teorilerini bu şehirde kurmaya, bu şehri çözümleyerek başlamışlardır. Özlemlerin de ayrılıkların da kavuşmaların da mekanı hep bu şehir olmuştur. Hele hele sanatçılarımız için abide şehir, herhalde İstanbul’dan başkası değildir.” dedi.

 

“İstanbul, Türkiye’nin vitrinidir…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Ankara Türkiye’nin başkentiyken, İzmir Ege’nin incisiyken, Antalya ve Muğla gibi şehirlerimiz turizm markalarıyken, İstanbul her anlamda ülkemizin vitrinidir. Bu vitrin, ne kadar güzel olursa, göz alıcı olursa, Türkiye’nin tamamı bundan o derece kazançlı ve karlı çıkar. İstanbul, Türkiye’nin özetidir. Türkiye’nin 80 vilayetinin tamamının da İstanbul ile insani ve fiziki bağlantısı vardır. Öyleyse İstanbul’u anlatmak, Türkiye’yi anlatmaktır. İstanbul’a hizmet etmek, Türkiye’ye hizmet etmektir.”

 

“İstanbul’un Fethi ile saygı ve muhabbet tohumları filizlendi…”

İstanbul’un Fethi'nin insanlık tarihi için bir dönüm noktası olduğunu belirten Başbakan Yıldırım da, fetihle birlikte dünyada güç dengelerinin değiştiğini ve Türk milletinin tarihin öncü milletleri arasına girdiğini kaydetti. Başbakan Yıldırım, “İstanbul’un Fethiyle insanların gönüllerine atılan saygı ve muhabbet tohumları yeniden filizlenmiştir. Dünya döndükçe, güneş doğdukça bu kardeşlik iklimi daima var olacaktır.” diye konuştu.

 

“Türkiye, huzur coğrafyasıdır…”

Ramazan ayının bir fetih ihtiva ettiğinin altını çizen Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu fetih, zaferlerin en kıymetlisi olan gönüllerin fethidir. Bu anlayışla kutlu ecdat, 6 asır boyunca dünyayı adalet, barış ve huzurla yönetmiştir. Türkiye, onlarca etnik kökenin, farklı inanışın, değişik yaşam tarzlarının, tarih boyunca birlikte olduğu bir huzur coğrafyasıdır. Ülkemizin damarlarında dolaşan hoşgörü ve saygının, daha güçlü soluklarla geleceğe taşınması bizim en büyük duamız ve dileğimizdir. Günümüzde dünyanın birçok bölgesinde yoksul, muhtaç, yalnız ve dertli insanların sayısı her geçen gün artıyor. Dünyanın görmezden geldiği acılara, dertlere Türkiye olarak derman olamaya devam edeceğiz. Türkiye; garibin, mazlumun her zaman umudu olmuştur. İnsanlığın son vicdan ve merhamet kalesidir.”

 

“Bu şehri fethedenler en büyük zaferi elde etmişlerdir…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise Ramazan ve İstanbul’un Fethi’nin aynı güne geldiğini belirterek, “Ramazan hoşgörünün, merhametin ve kaynaşmanın ayıdır. İstanbul fetihle birlikte barışın ve hoşgörünün hakim olduğu bir şehirdir. İstanbul’un Fethi çağ değiştirdi. Kadim medeniyetler şehri, dünyanın merkezi, güzeller güzeli bu şehir fetih ile birlikte anlam kazandı. Bu şehri fethedenler yeryüzündeki en büyük zaferi elde etmişlerdir.” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanı olması İstanbul’un değişimine dikkat çeken Başkan Topbaş, “İstanbul sıradan bir şehir değildir. İstanbul’un ayağa kalkması insanlık için çok önemlidir. Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminde İstanbul’da kader gibi gösterilen olumsuzluklar bir bir çözüldü. Susuzluk bitti, şehrin havası temizlendi, Haliç bataklıktan kurtuldu. Yerel yönetimlerde Türkiye’ye ve dünyanın başka şehirlerine model oldu.” diye konuştu. Konuşmaların ardından Başkan Topbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, İstanbul Fethi’nin resmedildiği bir tablo takdim etti.

 

Haliç’te dev sahne kuruldu…

Gösteri için sahilden 50 metre açıkta deniz yüzeyine özel platform kuruldu. Sahnede 20 dakikalık 3D mapping gösterisi yapıldı. Kutlamalarda su, ışık, lazer ve su perdesi gösterisi, yüzer gösteri platformunda sahnelendi. Dünya tarihini değiştiren, bir çağ kapatıp başka bir çağ açan büyük deha Fatih Sultan Mehmet Han ile onun muzaffer ve muhteşem askerlerinin İstanbul’u Fethi yeniden canlandırılarak davetlilerin ve televizyonlar aracılığıyla milyonlarca vatandaşın beğenisine sunuldu. 85 kişilik Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Mehteran Birliği de bir konser verdi.