İBB’den Odessa’ya 30 otobüs… 26.5.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Odessa Belediye Başkanı Gennadiy Trukhanov ile görüştü. İBB olarak Odessa ile her türlü bilgi ve deneyim paylaşımına açık olduklarını belirten Başkan Topbaş, 2018 yılı içerisinde şehre yenilenmiş 30 otobüs hediye edeceklerini açıkladı.

Odessa İstanbul Park’ın açılışı için Ukraynaya giden Başkan Kadir Topbaş, Odessa Belediye Başkanı Gennadiy Trukhanov’u makamında ziyaret etti. Türkiye’nin Ukrayna ve Odessa ile Osmanlı Devleti dönemine dayanan çok eski bir bağı olduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Eski dostların biraraya gelişiyle güçlü ve duygusal bir bağ oluştu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iki şehir arasında 20 yıl önce başlattığı kardeş şehir anlaşmasına açılışını yaptığımız İstanbul Park ile destek olmak bizim için çok anlamlı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun devlet erkanıyla birlikte parkın açılışına katılması da bizi çok mutlu etti.” dedi.

 

“Odessa’ya 30 otobüs hediye…”

İBB ve UNACLA Başkanı olarak yerel diplomasiyi çok önemsediklerini aktaran Kadir Topbaş, yerel ilişkilerin, halkları birbirine yakınlaştırdığını ve barışa katkı sunduğunu dile getirdi. Kardeş şehir Odessa’ya destek vermek adına ulaşım ve altyapı başta olmak üzere birçok alanda teknik ekip göndereceklerini belirten Başkan Topbaş, her alanda bilgi ve deneyim paylaşımına açık olduklarını kaydetti. Odessa’daki kent içi ulaşımın gelişmesine destek vermek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak şehre yenilenmiş 30 otobüs hediye edeceklerini açıklayan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yerel yönetimler olarak gücümüz yettiğince el ele tutuşmamız gerekir. Otobüsleri inşallah 2018 yılında göndermeye başlayacağız. İstanbulluların hediyesi olacak bu otobüslerin Odessa’ya ayrı bir güzellik getireceğine inanıyorum. Odessa Belediyesi’nin başarılı çalışmalarına ve şehrin gelişimine destek vermek istiyoruz.”

 

Başkan Kadir Topbaş’ı Ukrayna’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Gennadiy Trukhanov da İstanbul’un Odessa’ya verdiği destekten dolayı teşekkür etti.