Odessa İstanbul Park açıldı 26.5.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kardeş Şehir Ukrayna Odessa’da yaptığı İstanbul Park, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından açıldı. İki ülkenin cumhurbaşkanları arasındaki dostluğun geleceğe umutla bakma fırsatı verdiğini vurgulayan Başkan Topbaş, yerel yönetimler olarak aynı dostluğu geliştirmek istediklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Ukrayna Odessa’da yapılan 30 bin metrekarelik İstanbul Park, açıldı. Açılışı Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gerçekleştirdi. Açılışta Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Türkiye Odessa Konsolosu Cemil Ufuk Toğrul, Odessa Bölge Valisi Maxim Stepanov, Odessa Belediye Başkanı Gennadiy Trukhanov ile İBB Başkan Danışmanları Mehmet Duman, Sefer Kocabaş ve Kortan Çelikbilek, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Park Bahçeler Daire Başkanı M.İhsan Şimşek, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürü Ömer Çebi, Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu ile Basın Danışmanlığı Koordinatörü Cengiz Öztürk de yer aldı. Mehter Marşları ile Türk ve Ukrayna halk dansları gösterisiyle başlayan törende, Türk sanatçılar ebru yaptı ve katılımcılara Türk lokumu ikram edildi.

 

“20 yıllık kardeşlik…”

Açılış töreninde konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Türkiye ile var olan iyi ilişkileri ve iş birliğini daha da geliştirmek istediklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş’a Ukrayna ve Odessa’ya desteklerinden dolayı teşekkür eden Petro Poroşenko, İstanbul’daki gelişmeyi ilgiyle takip ettiklerini ifade etti.

 

“İstanbul Park, Türk - Ukrayna dostluğunu pekiştirecek…”

Başkan Kadir Topbaş da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun dostluğunun ve iki ülkenin birlikte geleceğe yürüme kararlılığının geleceğe çok daha umutla bakmaya fırsat verdiğini söyledi. Yerel yönetimler olarak aynı dostluğu geliştirmek istediklerini vurgulayan Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Odessa’nın en güzel, en turistik yerinde bir İstanbul Park yapmamız arzu edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde imzaladığı kardeş şehir protokolünün 20. yılında burada İstanbul Park’ı açmak bize nasip oldu. İstanbul Park, kardeşliğimizin ve dostluğumuzun sembolü olarak burada daima yaşayacak ve görülecek. Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır. Bizim ortak duygularımız; huzur, barış ve gelecek.”

 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Başkan Topbaş ve beraberindekiler, Odessa İstanbul Park’ın açılışını gerçekleştirdikten sonra parkı gezerek bilgi aldı. Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Yönet Can Tezel ve Türkiye Odessa Konsolosu Cemil Ufuk Toğrul, Ukrayna’da bir dizi resmi görüşme gerçekleştiren Başkan Topbaş’a ziyaretleri boyunca refakat etti.

 

Odessa Belediye Sarayı’nın yanında şehrin en turistik noktasında yapılan 30 bin metrekarelik İstanbul Park, ‘Odessa - İstanbul Kardeş Şehirler’ temasını yansıtmak amacıyla yapıldı. 18 bin metrekare yeşil alan bulunan parkta Türk kültürüne ait 1 adet çeşme, 2 adet kameriye ve gül bahçesine yer verildi. İstanbul - Odessa kardeşliğini simgeleyen iki adet obje de park girişlerine konuldu. İstanbul Meydanı içerisinde de gül bahçesinin yanı sıra formlu bitkilerle İstanbul peyzajının minyatür bir hali alanda yansıtıldı. Ayrıca Türkiye’nin piknik kültürünü Odessa halkına tanıtmak üzere parkta piknik masaları kullanıldı.