Barış kenti; İstanbul… 25.5.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, başkonsoloslarla inşaatı devam eden İstanbul 3.Havalimanı şantiyesinde buluştu. İstanbul’un kültür ve inanç farklılıklarının zenginliğini yaşayan bir kent olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul’daki hoşgörü ve hümanizmin tüm dünyayı etkilediğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, inşaatı devam eden İstanbul 3.Havalimanı şantiyesinde düzenlenen kahvaltılı toplantıda başkonsoloslarla biraraya geldi. İstanbul’un dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, İngiltere’de yaşanan terör eyleminden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Terörün dili, dini ve ırkı olmaz. Yaşanan terör eylemini kınıyorum. Tüm İngiliz halkına başsağlığı diliyorum. Teröre karşı ortak bir duruş sergilenmelidir. Terör küresel bir tehdittir ve dünya devletleri bu tehdidi ortadan kaldırmak için birlikte hareket etmek zorundadır.” dedi.

 

Dünya üzerindeki göçlerin de jeopolitik riskler taşıdığını ve dünyanın her tarafında farklı yansımaları beraberinde getirdiğini belirten Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Birleşmiş Milletler’in (BM) en öncelikli sorununun bu olduğunu düşünüyorum. BM kalıcı tedbirler almak zorundadır. Göçlerin nedenlerini ortadan kaldırmalıdır. Kaldırmalıdır ki insanlar kendi topraklarında yaşayabilsinler.”

 

“Turizm insanların birbirlerini tanımaları için önemli bir fırsat…”

Turizm hareketinin 2015 yılına göre yüzde 26 gerilediğini ve 2016 yılı itibarıyla da dünya üzerinde 1 milyar 260 milyon turist hareketliliği yaşandığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Turizm, kültürlerin birbiriyle olan etkinliği açısından çok önemli bir unsur. Teknolojik gelişmelere önemli kapılar açan bir unsur. İnsanların birbirlerini tanımaları adına çok önemli bir fırsat.” diye konuştu.

 

2023 stratejilerini hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Turizmde mobil veri tabanı oluşturduk. İstanbul, farklılıkların zenginliğini yaşayan bir kent. Bu kentte asırlardan beri farklı kültür ve inançlar birarada yaşamaktadır. Gerçek anlamda barış kentidir İstanbul. Bu kentteki hoşgörü ve hümanizm tüm dünyayı etkilemektedir.”

 

“Kendi metrosunu yapan tek kentiz…”

İstanbul’a 13 yılda yaklaşık 30 milyar dolar yatırım yapıldığını vurgulayan Başkan Topbaş sözlerine şöyle devam etti: “Yaptığımız bu yatırımların yüzde 55’i ulaşımla ilgili. Göreve geldiğimde İstanbul’daki metro ağı 45 kilometreydi. Ulaşım master planlarımızı yaptık ve öngörümüz İstanbul için 1.000 kilometrelik bir ağ. Şu anda 150 kilometrelik hat aktif olarak hizmet vermekte. 180 km’nin de inşası devam ediyor. Kendi imkanlarıyla metrosunu yapan bir kentiz.”

 

“Kanal İstanbul çok büyük bir proje…”

Başkan Topbaş Kanal İstanbul Projesi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak aktif şekilde yer aldıklarını ve ekolojik dengeler açısından da projenin üzerinde çok dikkatli durulduğunu söyledi. Kanal İstanbul Projesinin çok büyük proje olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, projeye dair şu bilgileri paylaştı: “Bilim insanlarıyla sürekli görüşmeler halindeyiz. Yeraltı suları dahil her iki bölge arasında oluşacak kanaldan sonra geçişkenlik açısından bu alanlar değerlendiriliyor. Yer yer ekolojik köprüler düşünülüyor. Kanal İstanbul’dan sonra İstanbul Boğazı’na baktığımız zaman bir ada ortaya çıkmış oluyor. Böyle bir adanın bölgelerde kara ile olan ilişkisi doğru konumlandırılması gerekiyor. Bunun için çok uzun bir çalışma yapıldı. Bölgede yoğun değil ama çok dengeli yerleşimler yapılmakta. Yüksek yapılardan ziyade daha mütevazi yapılar öne çıkıyor. İstanbul’un nüfusu 16 - 17 milyona yaklaştı ve günlük harekette 30 milyon civarı. Böyle yoğun bir kenti birkaç merkeze bölmeye çalışıyoruz. Bu yoğunluğu biraz daha azaltabilmek adına bu önemli. Kanal İstanbul’un bölgesinde yeni bir merkez ortaya çıkacak. Orada bir takım ögeler, kendi içerisinde bir yaşam alanı ve o bölgeye destek verecek yeni fuar alanları ve sağlık merkezleri yapılacak. Bu bölge metro hatlarıyla da desteklenecek.”

 

İstanbul Boğazı’ndan yılda 60 bin geminin geçtiğini ve Lozan’a göre de bu bölgenin uluslararası su kategorisinde olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, “Boğazdan 20 binden fazla da tanker geçiyor. Yanıcı maddeler de taşıyan bu tankerler tehlike oluşturuyor ve bazen de kazalara şahit oluyoruz. Kanal İstanbul ile birlikte hem boğazdaki trafik rahatlayacak hem de gemilerin ve tankerlerin yolu kısalacak.” diye konuştu.

 

İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi Yusuf Akçayoğlu da başkonsoloslara inşaatı devam eden İstanbul 3.Havalimanı ile ilgili olarak sunum yaptı. Başkan Topbaş daha sonra da başkonsoloslarla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.