İstanbul uyuşturucuyla mücadelede de Türkiye’ye örnek olacak… 13.7.2008

Başkan Topbaş’ı ziyaret eden T.B.M.M. Uyuşturucu ve Uyuşturucu Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, “Sayın Topbaş’tan, istisnasız bütün üyelerimizin memnun olduğu çalışmalar dinledik. İstanbul’daki kapalı spor salonları, İSMEM ve izci kampı Türkiye’deki belediyelere yaygınlaştırılmalıdır” dedi.

T.B.M.M. Uyuşturucu ve Uyuşturucu Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu Başkanı Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ve Komisyon Üyesi 8 Milletvekili ile uzmanlardan oluşan bir heyet İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti. Komisyon olarak bir program çerçevesinde Türkiye genelindeki devlet kurumlarını, bürokratları, yerel yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarını dinleyerek uyuşturucu kaçakçılığı ile uyuşturucuyla mücadele konusunda bir rapor hazırlayacaklarını belirten Necdet Ünüvar, Türkiye’nin hem doğal ve sentetik uyuşturucunun geçiş güzergahında bulunduğuna dikkat çekti.

 

Başkan Kadir Topbaş’tan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uyuşturucuyla mücadeleye ve gençlerin eğitimine yönelik yaptığı çalışmalar hakkında kendilerini çok memnun edici bilgiler aldığını ifade eden Ünüvar, “Uyuşturucu konusunda hep kaçakçılık ve uyuşturucu boyutu ön plana çıkartılıyor, ama bu maddeyi bırakmak isteyen kişilerin toplumla bütünleşmesini sağlayacak bir boyutu var. Belediyelerimizin bu konuyla ilgili yaptığı ve yapması gereken faaliyetler var. Sayın Topbaş’tan, istisnasız bütün üyelerimizin memnun olduğu çalışmalarını dinledik. Hatta bizim programımızda olmadığı halde Ümraniye İzci Kampı’nı ziyaret edeceğiz. Uyuşturucu yarınlarda daha büyük bir problem olacak önemli bir sorun. Her zaman için önlemek, tedavi etmekten daha kolay, ham daha ucuz, hem de daha toplumla bütünleşmiş bir çözümdür. O yüzden bu tür faaliyetlere yönelik çalışmaları için Başkanımız Kadir Topbaş’a teşekkür ediyoruz. Herkes kendi üzerine düşeni yaparsa, bu problem ülkemiz için o kadar az problem olur. Gençlerimiz ve geleceğimiz de o kadar sağlıklı ve nitelikli olur” diye konuştu. 

 

İstanbul’daki başarılı hizmetlerin Anadolu’nun değişik şehirlerinde uygulanacak projelere dönüştürülebileceğinin altını çizen Ünüvar, “Başkanımıza İstanbul’da yaptığı başarılı çalışmaları diğer belediyelere anlatmasını ve oralarda da uygulanmasını sağlamasını istiyoruz. Mesela İstanbul genelindeki 126 okula kapalı spor salonu yapılmış olması bu açıdan çok önemli. Bu salonlar okul saatlerinin dışında bütün halka açık. Kapalı spor salonları, izci kampları ve Tuzla’da faaliyette olan ve madde bağımlısı gençleri meslek ve iş sahibi yapan İSMEM gibi güzel uygulamaları Türkiye’nin diğer yörelerindeki belediyelerine yaygınlaştırılması çok büyük faydalar sağlar. Büyükşehir Belediye Başkanları İstanbul’a davet edilerek bu çalışmalar model olması için yerinde gösterilebilir” şeklinde konuştu.

 

Komisyon Üyesi Milletvekillerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da çocuklara ve gençlere yönelik çalışmalar başta olmak üzere belediye hizmetleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Milletvekillerine Belediye Meclis Salonu’nu da gezdiren Başkan Topbaş, 348 üyeli İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin TBMM’den sonraki en büyük meclis olduğunu ve çok önemli çalışmalara oybirliğiyle imza atığını kaydetti.