‘2016 Faaliyet Raporu’ kabul edildi 20.5.2017

Türkiye Belediyeler Birliği’nin ‘2016 Faaliyet Raporu’ Mayıs ayı olağan toplantısında oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerel yönetimlere çok daha fazla sorumluluk düştüğünü söyledi.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) Mayıs ayı olağan oturumuna İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör katıldı. Toplantıda ‘2016 Faaliyet Raporu’ oy birliği ile kabul edildi. Türkiye’nin yeni bir sürece girdiğini ifade eden Başkan Topbaş, yerel yönetimlere çok daha fazla sorumluluk düştüğünü söyledi. Konfüçyüs’ün, “Yakın kolay, uzak zor idare edilir.” sözünü hatırlatan Başkan Topbaş, “Problemi, orada yaşayan biri olarak bilirsiniz. Bu bakımdan yerel yönetimin gelişmesi demek, ülkenin gelişmesi demektir.” dedi.

 

“Yerel yöneticiler olarak talepleri dikkate almalıyız…”

Referandum sonrasında Türkiye’nin yeni bir sürece girdiğini vurgulayan Başkan Topbaş, yerel yöneticilerin takınması gereken tavırlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Bundan sonraki süreçte yerel yöneticiler olarak bizler de, görevlerimizin yanı sıra, bulunduğumuz bölgelerdeki halkların taleplerini dikkate alarak onları mutlu edecek huzurlu ortamı sunmalıyız. Siyasi kimliklerimiz olsa bile bulunduğumuz noktalarda mutlaka farklılıkları zenginlik kabul edip siyasi kimliklerine, inanç durumlarına bakmaksızın her birine eşit mesafede hizmet vermek durumundayız. Bizlerin başka bir özelliği de yerel yöneticiler olarak hızlı bir şekilde karar verebiliyor, uygulamaya geçebiliyoruz.”

 

“250 milyon yüzergezer nüfus…”

Günümüz dünyasında yoğun bir nüfus hareketliliği yaşandığını ve Türkiye’nin de başta Suriye olmak üzere değişik ülkelerden ciddi göç aldığını hatırlatan Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Dünyada 2040’lara gelindiğinde 250 milyon yüzergezer nüfus hareketliliği olacak. Bizim ülkemiz de Suriye başta olmak üzere ciddi göç aldı. Bazı bölgelerimiz ciddi göç baskısı altında. Yani yarınları görerek adım atmanız mümkün değil. Bütün çalışmalar altüst oluyor. Dar kaynaklarla hizmet etmeye çalışılıyor. Bundan dolayı tüm belediye başkanlarımızı tebrik ediyorum. Türkiye Belediyeler Birliği olarak her daim destek olmaya ve bu konuda yardımcı olmaya çalışmaktayız. Birliğimiz 1946’te kurulmuş ama bugüne kadar gelen süreçte kayda değer bir gelişme ortaya koymuştur.”

 

Başkan Topbaş, Türkiye Belediyeler Birliği’nin artık danışılan bir birlik haline geldiğini ve bunda da birlik üyelerinin özverili çalışmalarının etkili olduğunu söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yereli ve özeli ilgilendiren yasalar konusunda TBB’nin görüşlerine müracaat ettiğini belirten Başkan Topbaş, “Diğer taraftan anayasaya intikal eden bazı konularda da Anayasa Mahkemesi’nin bizden görüş talep etmesi ve bizi davet etmeleri, birliğin geldiği seviyeyi göstermesi adına önemlidir. Biz istiyoruz ki hepimiz beraberce yereldeki gelişmelere önemli katkılar sunarken, Türkiye’nin gelişiminde de katkımız olsun. İstiyoruz ki sorunları birlikte ortaya koyalım ve sonuçlara birlikte ulaşalım.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından TBB’nin 2017 içerisinde belediyelere vereceği 224 aracın anahtar teslimi yapıldı. Başkan Kadir Topbaş, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Batman Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy’a belediyelerine verilecek olan araçların anahtarlarını teslim etti.