El emeği ürünler sergilendi 18.5.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSMEK 21. Yıl Genel Sergi ve Festivali’nin açılışını gerçekleştirdi. İSMEK’in şehir hayatının yoğunluğunda kendini ihmal eden insanları toplumla buluşturduğunu belirten Başkan Topbaş, “İSMEK, insanların kabiliyetlerini ortaya çıkartan ve rehabilite merkezi gibi hizmet veren bir halk üniversitesidir.” dedi.

İSMEK 21. Yıl Genel Sergi ve Festivali, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş’ın katılımıyla Feshane Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Festivalin açılış töreninde Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve İBB Bürokratları da yer aldı. Açılışta konuşan Başkan Kadir Topbaş, hizmet edebilmek için gece gündüz demeden 24 saat esaslı çalışmayı kedilerine şiar edinen İSMEK’in çok ciddi başarılara imza attığını söyledi. İstanbul’un geldiği noktayı Türkiye ve dünyanın takdir ettiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, belediye başkanlığı döneminde İSMEK’i kuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

 

“Üretkenliğinizi köreltmeyin…”

Herkesin, hobi de olsa mutlaka bir şey üretmesi ve üretkenliğini köreltmemesi gerektiğini dile getiren Başkan Kadir Topbaş, annelerimizin ellerindeki örgülerde hep bu üretkenliğin olduğunu söyledi. Eşi Özleyiş Topbaş’ın da güzel örgü modelleri yaptığını belirten Başkan Topbaş, “Gerçekten mükemmel çalışmalar yapmakta, güzel eserler ortaya çıkartmakta. Hatta o kadar güzel modeller ortaya koyuyor ki, bunları İSMEK ailesi üzerinden ürettirip internet üzerinden tanıtarak satalım. Gelirini de dar gelirli çocuklara eğitim imkanı verecek şekilde, eğitim alanında kullanalım istiyoruz.” diye konuştu.

 

“İSMEK dünyaya örnek oldu…”

İSMEK’in bu yıl eğitim verdiği 270 bin kursiyeriyle ne kadar geliştiğini gösterdiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın o günkü adımı ne kadar doğruydu ki, bugün eğitim verdiğimiz toplam kişi sayısı 2 milyon 600 bine ulaştı. İSMEK, şehir hayatının yoğunluğunda kendini ihmal eden insanımızı toplumla buluşturan, kabiliyetlerini ortaya çıkartan ve rehabilite merkezi gibi hizmet veren bir halk üniversitesidir.” dedi. İnsanın kendi içindeki cevheri çıkartarak bir meşgale edinmesinin ve üretime katılmasının önemine değinen Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Açılışını yaptığımız sergide, el emeği, göz nuruyla üretilmiş, 540 branşta eğitim alan 270 bin kursiyerimizin üretimlerinden seçilerek sergilenen eserleri göreceğiz. İstanbul dünyanın merkezi ve İSMEK de sadece İstanbul’da kalmadı Türkiye’ye, hatta dünyaya örnek oldu. Arzu edilen her alanda, birçok kabiliyete imkan veren bir çalışma ortaya konuldu. İSMEK’liler, her üretilen ürünün ve her yapılan eserin nasıl bir ruhsal tatmin verdiğini en iyi bilenlerdir. İSMEK’ten mezun olduktan sonra kendi işini kuran ve üretime katılan kursiyerlerimizle ilgili onlarca örnek var. Hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sunuyorlar.”

 

İSMEK’e çok fazla müracaat olduğu için vatandaşların en fazla iki farklı dalda veya 2 yıl kurs alabildiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “İSMEK kursiyerlerini 100 binde sınırlayalım dedik, talepten dolayı olmadı. Bu yılki 270 bin kursiyerden görüleceği gibi çok büyük bir teveccüh var. Yaz ayında İSMEK kapanınca ve okullar tatil olunca, usta öğreticilerimiz çocuklarımıza eğitim versin, çocuklarımız sokaklarda kalmasın istedik. Böylece, yavrularımızın da kabiliyetlerini ortaya çıkartma fırsatı oluyor.”

 

Konuşmaların ardından, Başkan Kadir Topbaş İSMEK’ten başarıyla mezun olarak kendi işlerini kuran ve eğitim aldığı alanda iş bulan 8 kursiyere sertifikasını takdim etti. Feshane Kültür Merkezi’nde açılan sergide, 270 bin İSMEK öğrencisinin eseri İstanbullularla buluştu. Sergide, Türk İslam Sanatlarından el sanatlarına, kuyumculuktan yiyecek ve içecek eğitimlerine, giyim ve üretim teknolojilerinden bahçeciliğe kadar 33 ana alanda toplanan İSMEK eğitimlerine ait pek çok stant yer aldı.