3. Havalimanı 2018’de hizmetinizde… 16.5.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, büyükelçilerle biraraya geldi. Turizm temalı toplantıda konuşan Başkan Topbaş, 150 milyon yıl kapasiteli İstanbul Airport’un 2018’de açılacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, inşaatı devam eden İstanbul 3. Havalimanı şantiyesinde büyükelçilerle buluştu. Birleşmiş Milletler’in 2017 yılını “Kalkınma İçin Sürdürülebilir Uluslararası Turizm Yılı” ilan ettiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Bu yıl ki toplantımızın temasını turizm olarak belirledik. Aynı zamanda turizm ile ilintili olan ve sizin de merak ettiğiniz bu İstanbul Airport’un şantiyesinde olmak bir başka duygu.” diye konuştu.

 

Turizmin ekonomiye ve istihdama katkısının önemine değinen Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Turizm barışın ve kültürlerin kaynaşmasının adımıdır. Maalesef dünyamızda global veba salgını gibi bir terör olgusu var. Dünyanın değişik yerlerinde farklı yüzlerle ortaya çıkmakta, ortaya dramatik tablolar koymakta. Bununla mücadele etmenin bir yolu da turizmdir. Turizmin etkinleşmesi, aktif olması, yoğun olması teröre karşı bir başkaldırı, karşı duruş, tavır koyuş ve hiçe saymaktır. Onun için turizmi ne kadar geliştirirsek teröre karşı bir duruş sergilemiş oluruz. Bunun bilinciyle turizmde önemli adımlar atmamız gerekiyor.”

 

“Sosyolojik Restorasyona Gidilmeli…”

Dünyada ciddi anlamda bir ekolojik değişimin ve sosyolojik tahribatın da yaşandığını dile getiren Başkan Topbaş, bundan dolayı da dünyada ekolojik ve sosyolojik restorasyona gidilmesinin önemine vurgu yaptı. Dünyadaki kaynakların dikkatli kullanılmadığında gelecekte ciddi sıkıntılar yaşanabileceğinin altını çizen Başkan Topbaş, “Dünyada ciddi anlamda bir yüzergezer ve kimliksiz nüfus oluştu. Yakın gelecekte 2040’lara doğru gidildiğinde 250 milyon yüzergezer nüfustan bahsediliyor. İnsanlar yaşam alanlarından kopmuş. Dünyanın sosyolojik balansı bozuluyor. Bu balans yerine konmazsa, tüm insanlık için dramatik tablolarla karşı karşıya kalırız. Bir tarafın mutlu olduğu bir tarafın sıkıntıya düştüğü dünyada barış içinde yaşamak çok zor. Bu yüzden dengelerin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.” dedi.

 

Bir ülkenin sıkıntıya düşmesinin diğer ülkeleri sevindirmemesi gerektiğini belirten Başkan Topbaş, “Birbirimizi tanımak, insan olduğumuzun farkında olmak, birbirimize ihtiyacımız olduğunu ve dünyanın geleceğinde hepimizin sorumluluğu olduğunu bilmeliyiz.” diye konuştu.

 

“Korkakların Geleceği Yoktur…”

Son yıllarda hem İstanbul’da hem de Türkiye’de ciddi hamleler ve gelişmelerin yaşandığını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “2004 yılında göreve geldiğimizde İstanbul’a yılda 3 milyonun altında turist gelirken, bu sayının 12 milyonu geçti. Fakat yaşanan terör olayları turist sayısının düşmesine sebep oldu. Türkiye’nin gelişmesini istemeyenler, bizim çokça üzerinde durduğumuz sizin de takip ettiğiniz akla ziyan, olamaz diyeceğimiz bir FETÖ darbe girişimini yaşattılar. Belediyemiz işgal edildi ve 17 şehit verdik. 50’ye yakın kişi yaralandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi, cesareti ile halkımızın yüreği ve imanıyla üstesinden gelindi. Bundan böyle kimse kolay kolay bir ülkede buna cesaret edemez. Korkakların geleceği yoktur. Dostlarla birlikte cesur adımlar atmak lazım. Biz sizleri hep dostlar olarak belliyoruz. Dünya insanlığının tüm yönetimleri birbirinin dostudur. Ayrım gayrım yapmaksızın inançlarına bakmaksızın insan olduğumuzu her şeyin önüne koyarsak geleceği çok daha mutlu kılarız.”

 

İstanbul ve Türkiye’nin, Avrupa, Avrasya, Asya Pasifik Bölgesi, Orta Doğu, Afrika, Amerika ve dünyaya açılan pencere olduğunu söyleyen Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Ülkelerinizin iş adamlarının özellikle İstanbul’da ciddi fırsatlar bulabileceğine inanıyorum. 13 yıllık belediye başkanlık dönemimde İstanbul’da 30 milyar dolar yatırım yaptık. Bu yılki yatırım bütçemiz 5 milyar dolar civarında. Dünyada metroları bu denli ciddi ölçekte yapan bir başka belediye yok. 1.000 kilometre raylı sistem programladık. İstanbul’da mega projeler var. Belediyemizin yapmakta olduğu projelerin yanı sıra devletimizin de yapmakta olduğu projeler var. Yavuz Sultan Selim Köprüsü hizmete girdi. 150 milyon yıl kapasiteli İstanbul Airport ise 2018’de açılacak.”

 

“Kanal İstanbul Projesi…”

Başkan Topbaş, Büyükelçilere Kanal İstanbul Projesi ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Kanal İstanbul, İstanbul Boğazı gibi... İstanbul Boğazı’ndan yılda 60 bin civarı gemi geçmekte. Bunun takriben 20 bini yakıt tankerleri. Bir takım afet senaryolarında İstanbul için ciddi bir dramatik tablo yansıtabilir. İstanbul gemilerin yandığına çok kez tanık oldu. Kanal İstanbul Projesi büyük bir yatırım. Çanakkale ve Marmara Bölgesi’nde aynı şekilde köprüler yapıldı. Bunlar İstanbul’da devletimizin yaptığı mega yatırımlar.”

 

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör’ün de katıldığı programda İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi Yusuf Akçayoğlu da sunum yaparak, havalimanı hakkında büyükelçileri bilgi verdi.