Akıllı şehirde, akıllı fuar 15.5.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Dünya Akıllı Şehirler Fuarı 2017”nin açılışını yaptı. Akıllı şehirlerin tasarruf sağladığına değinen Başkan Topbaş, akıllı toplu taşıma sistemleri, enerji tasarrufu sağlayan akıllı binalar, çevre ve atık yönetimi gibi uygulamalarla 2050 yılına kadar yaklaşık 22 trilyon dolarlık bir tasarruf sağlanacağını kaydetti.

Dünyanın en akıllı şehirlerinden biri olan İstanbul, uluslararası bir organizasyona daha ev sahipliği yaptı. Açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın gerçekleştirdiği “World Cities Expo İstanbul’17 (Dünya Akıllı Şehirler Fuarı 2017)” yerli ve yabancı pek çok misafiri ağırladı. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen uluslararası organizasyonun açılışına İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı da katıldı.

 

50’yi aşkın global ve yerel firmanın yer aldığı fuarın açılışında konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiyi yakından takip ettiklerini ve pek çok konuda dünyada öncü olduklarını söyledi. Kendi yazılımlarını ürettiklerini ve bu yazılımları artık yurtdışına da verdiklerinin altını çizen Başkan Topbaş, “Bilgi, insanlığın ortak malıdır ve çok değerlidir.” dedi.

 

Uluslararası organizasyonlarda yabancı katılımcıların geliştirilen aplikasyon sayesinde kendi dillerinde tercümeyi dinleyebileceklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Cep telefonunuza bir uygulama indirerek anında kendi dilinizde simültane tercüme dinleyebiliyorsunuz. Kaç bin kişi olursa olsun, herkes cep telefonlarından simültane tercümeleri dinleyebilecek. Hatta statlarda binlerce insan, anonslara gerek kalmadan cep telefonlarından ne söylendiğini duyabilecek.” diye konuştu. Yapılan uygulamanın dünyada bir benzeri olmadığını vurgulayan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Zaman zaman yaşarız, bulunduğunuz noktalarda farklı lisanlarda simültane tercüme yapılıyorsa, dağıtılan cihazlar yeterli değilse, bazı insanların bunu dinleyemedikleri ve takip etmediklerini görürsünüz. Bundan esinlenerek cep telefonunda simültane tercüme dinleme imkanı sağlayabilecek bir çalışma yapılmasını istedik ve başardık.”

 

“İBB Navi en çok indirilen uygulamalardan biri…”

Başkan Topbaş İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşların hayatını kolaylaştırmak adına çok sayıda yazılım geliştirdiklerini ifade eden Başkan Topbaş, ‘İBB Navi’ uygulamasının mobil yazılım marketlerde en çok indirilen uygulamalardan biri olduğunu söyledi. Avcı toplumdan yerleşik düzene geçen insanlığın bu aşamadan sonra değişik ihtiyaçlar duymaya başladığını ifade eden Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Sorunları çözme adına insanlar, yeni birtakım başarılara imza atmaya başladılar. Bu süreç bugüne kadar devam etti. Yani şehirler bu kadar yoğunlaşmasaydı, bu kadar gelişmeseydi, bu kadar ihtiyaç ortaya çıkmasaydı, teknolojik gelişmeler bu seviyelere gelmezdi. Giderek kent nüfusunun arttığı ve yoğunlaştığı bir dünyada, daha farklı boyutlara taşınacağımızın işaretlerini görmekteyiz. Her gün çok hızlı bir şekilde adeta bir aritmetik düzende artış gösteren teknolojik gelişmelere tanıklık ediyoruz.”

 

“21. yüzyıl kritik bir eşik…”

Günümüz dünyasında insanların daha çok şehirlerde yaşadığını ve bunun da şehir hayatında ciddi bir yoğunluğa sebep olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “21. yüzyıl kritik bir eşik. Kentler cazibe merkezleri. Teknolojik gelişmeler zorunlu bir şekilde oluşmakta. 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 70’i kentlerde yaşayacak. Bu bir kehanet değil, gidişat bunu göstermekte. Büyük şehirler ekonomik gelişmeleri de tetikliyorlar. Küresel hasılanın yüzde 80’i şehirler tarafından üretilmekte. Böylece şehirler, insanlar için bir çekim merkezi oluyor. Bu çekim gücü toplumsal sorunları da beraberinde getiriyor. İşsizlik ve toplumsal suçlar bu sorunların başında gelmekte. Şehirleri yönetenler, devamlı daha az kaynak ama daha çok iş yapmak zorunda kalıyorlar. Bütün hesaplar alt üst olmakta. Gelecekleri, tasarladıkları, planladıkları şekilde gelişmiyor. Gelecek çok daha farklı problemlerle öne çıkmakta.” dedi.

 

Akıllı şehirlerin her alanda tasarruf sağladığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Şehirleşme ile birlikte bir takım öngörülemeyen problemlerle karşı karşıya kalınıyor. Bununla baş etmenin, üstesinden gelmenin ve sorunları çözmenin yolu akıllı sistemlere geçiştir. Şehirlerin akıllı şehirler olmak zorunda olduğunu biliyoruz. Çünkü akıllı şehirler her alanda tasarruf sağlar. Dijital bir yaşamı ortaya koyar. Enerji, ulaşım, su tüketimi, atık, sağlık, kamusal hizmetler ve güvenlik gibi birçok alanda, çok daha ve sistematik bir hizmet ortaya koyar. Bu sistemin nasıl yakalanacağını, kimlerin karar vereceğini çok önemli. Hükümetler, yerel yönetimler, konut sektörü, teknoloji üreten bütün firmalara kadar tüm paydaşlar birlikte hareket etmek zorundalar. Yani bilgiyi paylaşmak, ortak olmak ve paydaş olmak zorundalar. Aksi takdirde çözüm bulmak mümkün değil. Kurumsal taassupları gözetmeksizin bilgiyi paylaşmak gerekiyor.” diye konuştu.

 

“22 trilyon dolarlık tasarruf…”

Şehirlerin 2020 yılına kadar 1,5 trilyon dolarlık bir kaynak ayırmaları gerektiğinin ön görüldüğünü vurgulayan Başkan Topbaş, akıllı toplu taşıma sistemleri, enerji tasarrufu sağlayan akıllı binalar, çevre ve atık yönetimi gibi basit uygulamalarla 2050 yılına kadar yaklaşık 22 trilyon dolarlık bir tasarruf sağlanacağı tahmin edildiğini kaydetti. Açılış konuşmalarının ardından Başkan Topbaş ve Vali Şahin Haliç Kongre Merkezi’nin bahçesinde kurulan fuarın açılış kurdelasını kesti. Fuar alanında kurulan stantları da gezen Başkan Topbaş, İBB şirketlerinin stantlarındaki sunumları izledi.

 

World Cities Expo İstanbul’da akıllı şehircilik konseptini oluşturan Teknoloji ve İnovasyon, Çevre ve Sağlıklı Yaşam, Akıllı Araçlar, Enerji, Kentsel Dönüşüm, Big Data ve Veri Analitiği, Siber Güvenlik ve Akıllı Şehir Stratejileri gibi önemli konu başlığı altında büyük önem taşıyan pek çok oturum ve panel yer aldı.