İş Güvenliği ve Sağlığı Deklarasyonu imzalandı 13.5.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte “İş Güvenliği ve Sağlığı Deklarasyonu”nu imzaladı. Toplantıda konuşan Başkan Topbaş, hayatımızın her anında iş sağlığı ve iş güvenliği hassasiyetini göstermenin gerektiğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte 3. Havalimanı şantiyesinde İş Güvenliği ve Sağlığı Deklarasyon Toplantısı’na katıldı. Çalışma hayatında riskleri sıfırlayıp, iş güvenliği ve sağlığını esas alarak kazaların ve ölümlerin önüne geçmeyi amaçlayan “İş Güvenliği ve Sağlığı Deklarasyonu”, Bakan Mehmet Müezzinoğlu ve Başkan Kadir Topbaş ile çalışma hayatının temsilcileri tarafından imzalandı. Törende konuşan Bakan Müezzinoğlu, 301 madencimizi kaybettiğimiz Soma faciasının 3. yıldönümünde düzenlenen törenin, Soma faciasından ders alarak sağlıklı çalışanlardan oluşan bir iş hayatına vesile olmasını diledi.

 

Bakanlığın en önemli konu başlıklarından birinin iş sağlığı ve güvenliği olduğunu dile getiren Bakan Mehmet Müezzinoğlu, şöyle konuştu: “İş güvenliğinde yakaladığımız rakamlar başarı gibi görünse de dünya standartlarına baktığımızda hala ayıbımız büyük. Hala kayıplarımız büyük. Dünyada her 15 saniyede 160 işçi iş kazası geçirmekte ve her 15 saniyede bir işçi iş kazası nedeniyle meslek hastası oluyor ya da ölüyor. Bizim milletimiz yüzyıllarca ‘İnsanı yaşat ki devlet de yaşasın’ düsturuyla hareket etmiştir. İş sağlığı ve güvenliğini kanunlar ve yönetmeliklerle çözeceğiz dersek bir mesafe kat edemeyiz. Ama bunu hep birlikte benimseyerek bir kültüre dönüştürsek, bir bilince dönüştürürsek o zaman başarılı olabiliriz.”

 

“İş güvenliğine hassasiyet gösteriyoruz…”

Türkiye’nin yatırım ve hizmetlerle bir şantiyeye döndüğünü belirten Başkan Kadir Topbaş da, atılacak iş güvenliği adımının çalışma hayatı için çok önemli olduğunu söyledi. İş sağlığı ve güvenliğinin yatırım ve gelişmelerle birlikte olması gerektiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Hızla gelişen dünyada değişime ayak uydurmak adına 24 saat esaslı çalıştığımız alanlar var. Bu alanlarda görev yapan çalışanlarımızın risklerini sıfırlamamız gerekiyor. Mühendislik aslında riskleri sıfırlama sanatıdır. Bütün çalışma alanlarında bu hassasiyeti göstermeliyiz. Ekipler sahaya çıkmadan ekip başı 3 dakikasını ayırıp riskleri ve güvenlik önlemlerini tekrar hatırlatırsa kazalar önlenebilir. Sadece uyarı tabelaları yeterli olmaz.” diye konuştu.

 

“Hayatımızın her alanında hassasiyet göstermeliyiz…”

Risk oluşturabilecek her türlü ihtimali düşünerek tedbirler almanın önemine değinen Başkan Topbaş, “Biz de Türkiye’nin en büyük belediyesi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde her alanda iş sağlığı ve iş güvenliği hassasiyetini göstermekteyiz. Ortaya çıkartacağımız eser, bize maliyetleri çok yüksek ya da karşılanamayacak bir bedel çıkartmamalıdır.” dedi. İmzalanan deklarasyonun iş sağlığı ve güvenliği açısından yeni bir başlangıç olacağına inandığını vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu deklarasyon yazılarda kalmamalı, her iş kolunda herkes aktif olarak buradaki kararları dikkate almalı. Bu bir protokolden çok günlük yaşamımızın bir parçası olmalı. İş hayatında ve hayatımızın her anında bu hassasiyeti göstermeliyiz.”

 

Törende konuşmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Başkan Kadir Topbaş, iş dünyası, sendika, sivil toplum kuruluşları ile birlikte İş Güvenliği ve Sağlığı Deklarasyonu’na imza attı. Bakan Müezzinoğlu ve Başkan Topbaş, daha sonra 3. Havalimanı inşaatını gezerek yetkililerden bilgi aldı.