Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı İstanbul’da başladı 9.5.2017

Dünyanın ilk 5 savunma fuarı arasında yer alan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, 13’üncü kez kapılarını açtı. Fuarda konuşan Başbakan Yıldırım, bugünün Türkiye’sinin dünden, yarının Türkiye’sinin ise bugünden daha güçlü olacağını söyledi.

Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF), TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 13. kez kapılarını açtı.

IDEF 2017 Fuarı’nın açılış törenine Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batı Afrika ülkesi Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma’nın da aralarında bulunduğu yabancı konuklar ile İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

 

“Hem kendi güvenliğimizi hem de diğer ülkelerin güvenliğini önemsiyoruz…”

Fuarın açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, demokrasi, barış, huzur ve adalet için daha fazla yürekli insana, devlet adamlarına ve bilim adamlarına ihtiyaç olduğunu belirterek, “Türkiye olarak hem kendi güvenliğimizi hem de başkalarının güvenliğini savunmanın, korumanın mümkün olduğunu hep söylüyoruz. İnsan hayatını korumayı esas alan politikalarımızın özü de bundan ibarettir. Kendi güvenliğimiz için istediğimizi, aslında herkes için istiyoruz. Kendi inancımız için hürriyet istediğimiz gibi başkalarının inancı için de hürriyet istiyoruz. Sınırlarımızın güvenliğini, toprak bütünlüğümüzü, can ve mal emniyetimizi nasıl önemsiyorsak, bütün ülkelerin emniyet ve güven içerisinde olmasını da önemsiyoruz.” dedi.

 

“Türkiye, hem küresel hem de bölgesel barışın teminat ülkesidir …”

İnsanı ve hayatı savunmak üzere güvenlik politikaları belirlediklerini ifade eden Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizin güvenliğini sağlarken aynı zamanda milyonlarca savaş mağduruna kucak açmamız, bütün insanlığın görmesi gereken bir gerçek ve fedakarlıktır. Birleşmiş Milletler’in kayıtlarına göre, en fazla mülteci barındıran ülke Türkiye’dir. Sadece insani yardımlarla değil, terörle mücadelede de bütün dostlarımızla iş birliği esasında bir politika sürdürüyoruz. Hiçbir terör örgütüne asla sempatiyle bakmıyoruz, bakanları da hoş karşılamıyoruz. Herkes şundan emin olmalıdır ki bugünün Türkiye’si, dünden daha güçlüdür, yarının Türkiye’si bugünden daha güçlü olacaktır. Türkiye, dünyanın 17’nci, Avrupa’nın ise 6’ncı büyük ekonomisidir. Daha da önemlisi, hem küresel hem de bölgesel barışın teminat ülkesidir. Türkiyesiz Avrupa’nın güvenliği düşünülemeyeceği gibi, Orta Doğu’daki sorunların çözümü de Türkiyesiz mümkün olmayacaktır.”

 

“Dünyanın 5’inci büyük fuarı…”

Cumhurbaşkanının himayesinde gerçekleştirilen fuarın, Türk ve dünya savunma sanayinin önde gelen buluşma mekanlarından birisi haline geldiğini dile getiren Başbakan Yıldırım, katılımcı firma sayısı bakımından dünyanın 5’inci fuarına ev sahipliği yapıldığını, organizasyonda bu yıl ilk defa kara, deniz ve hava kuvvetlerinin de tanıtım stantlarının yer alacağını kaydetti. Ayrıca yerli ve milli savunma araçlarının da fuarda tanıtılacağını vurgulayan Başbakan Yıldırım, başta Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı olmak üzere bu başarılı organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen kişi ve kuruluşlara teşekkür etti. Konuşmaların ardından Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindekiler, fuarın açılış kurdelesini kesti ve katılımcılarla fotoğraf çektirdi. Fuar alanını da gezen Başbakan Yıldırım, buradaki stantlarda görev yapanlardan bilgi aldı. Vali Şahin ve Başkan Topbaş da açılışın ardından fuar alanını gezerek, Bayraktar marka Türkiye’nin ilk yerli İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) da inceledi.