İngiliz Başkonsolos’tan Başkan Topbaş’a veda ziyareti… 10.7.2008

Görev süresi dolan İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Barbara Hay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a veda ziyaretinde bulundu.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen ziyarette konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 4 yılı aşkın süredir İstanbul’da birlikte görev yaptıkları Başkonsolos Hay’ın görev süresinin dolması nedeniyle İstanbul’dan ayrılacağını belirterek, Başkonsolosa nazik ziyaret için teşekkür etti. Görev süreleri içinde Başkonsolos Hay ile oldukça iyi ilişkiler kurduklarını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için birlikte adımlar attıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, Los Angeles’ta görev yapacağını söyleyen Hay’a başarılar diledi.

 

Başkan Topbaş, Barbara Hay’ı yine Türkiye’de görmek istediklerini vurgularken, Başkonsolos Hay da kendisi için İstanbul’da çalışmanın büyük bir ayrıcalık olduğunu, görev süresi içinde zamanın çok hızlı geçtiğini ve yapamadıkları için de pişmanlık duyduğunu söyledi.

 

 

Geriye dönüp baktığında yapacak çok şey bulunduğunu, ancak yaptıkları içinde de memnuniyet duyduğunu ifade eden Hay, görev süresi içinde kendisine gösterdiği dostluk nedeniyle Kadir Topbaş’a teşekkür etti. Görev süresi içinde İstanbul’da birçok değişikliğe tanık olduğunu ve Başkan Topbaş ile bunları konuştuklarını anlatan Hay, “Türkiye’ye büyükelçi olarak gelmek istiyorum. Bunu dört gözle bekliyorum” diye konuştu. 

 

Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Barbara Hay, pişmanlık duyduğu konulara ilişkin bir soru üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gelirken arkeolojik kazı alanı gördüğünü ve burayı daha önce gezme imkanı bulamadığını ifade ederek, “Pişmanlıklarımdan biri bu. Yapmak istediğim şey spor ayakkabılarımı giymek ve bu alanlarda yürümek” dedi.

 

Hay, Başkan Kadir Topbaş’ın Başkonsolosu tekrar Türkiye’de görmek istediğini belirtmesi üzerine, Türkçe olarak “İnşallah” karşılığını verdi. Ziyaretin sonunda Kadir Topbaş tarafından Hay’a yağlı boya İstanbul tablosu hediye edildi. Tabloyu büyük bir sevinç ve şaşkınlıkla inceleyen Hay, “Başkonsolosluktan baktığım zaman gördüğüm manzaranın aynısı” diyerek Topbaş’a teşekkür etti.