İstanbul’da lale zamanı 18.4.2017

İstanbul ve İstanbullular, şehrin simgelerinden biri olan lale ile bir kez daha buluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 12’ncisi düzenlenen İstanbul Lale Festivali kapsamında Emirgan Korusu, Kadıköy Göztepe 60. Yıl Parkı ve Sultanahmet Meydanı çeşitli etkinliklere sahne oldu. İstanbul’un fethinin 564. yılı sebebiyle 564 bin lalenin kullanıldığı Lale Halısı, Sultanahmet Meydanı’nda bu yıl üçüncü kez İstanbulluları karşıladı.

Adını bir devre vermiş, doğu kültür ve mitolojilerinde özgün bir yere sahip olan lale, ait olduğu topraklarda bir kez daha açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul Lale Festivali renkli görüntülere sahne oldu. 12. Lale Festivali’nin açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Japonya Şimonoseki Belediye Başkanı Shintaro Maeda ile yabancı başkonsolosların katılımıyla Emirgan Korusu’nda yapıldı.

 

Emirgan Korusu’nda yaptığı konuşmada “Lale Evine Dönüyor” kampanyasının bazı kişiler tarafından eleştirildiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Bundan 12 yıl önce bu festivalleri başlattık. Bizim kültürümüzde lale farklılığı olan ve farklı bir yer bulan bir çiçek. Tekstilde, seramikte, sanatta, ebruda hatta çocuklarımıza isim olma noktasında da önemli yer tutmuş bir çiçek. Bu yıl itibariyle İstanbul’un değişik yerlerindeki aktivitelerle Lale Festivali’ni kutluyoruz.” dedi.

 

“26,5 milyon lale dikildi…”

Çocukluğunda gördüğü Nisan yağmurlarının daha sonraki yıllarda kaybolduğunu, İstanbul’un ciddi bir hava kirliliğine maruz kaldığını ama yapılan yatırımlarla İstanbul’un havasının değiştiğini vurgulayan Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Sadece 13 yılda, İstanbul’da 2 milyon yetişkin, 10 yaş üstü grup ağaç diktik. Japonya Shimonoseki Belediyesi ile 45’inci kardeşlik yıldönümü münasebetiyle, İstanbul’a 3 bin 60 adet yetişkin sakura ağaçları diktik. Laleler ve çeşitli çiçeklerin yanı sıra, İstanbul’un en güzel sembollerinden erguvan ağaçlarını da, çok ciddi yoğunlaştırarak görünür hale getirdik. Mayıs’ın ilk haftasında İstanbul’da Erguvan Şenlikleri’ni başlatıyoruz. İstanbul’da artık sakura, erguvan, ıhlamur ve akasyalar çiçek açacaklar. İlk yıl 600 bin lale dikmiştik. Bu yıl diktiğimiz lale sayısı ise 26,5 milyon.”

 

“350 bin kişilik istihdam sağlandı…”

Başkan Topbaş Emirgan’ın yanı sıra Göztepe Parkı, Taksim, Gülhane, Yıldız ve Beykoz Korusu’nda da lalelerin dikildiğini belirterek, “Bu yılki lale yetiştiriciliğinden 350 bin kişilik istihdam oluştu. İstanbul’un ekolojisi değişti. Arılar böcekler başta olmak üzere bütün mikro organizma için yeni bir hayat başladı. Bu yıl 160 çeşit lale diktik. Osmanlı döneminde 1.500’ün üzerinde lale türü olduğunu düşünürseniz daha çok işimiz var.” diye konuştu.

 

Lalelerin güzelliği notaların ahengiyle birleşti…

Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapan 12. İstanbul Lale Festivali, gün boyunca süren konserlerden yayılan notaların ahengiyle İstanbullular’a keyifli anlar yaşattı. Festivale katılan müzik grupları, etkinliklere neşe ve eğlence kattı.


Geleneksel sanatımız ebru, lale olup açtı…

Geleneksel sanatlarımız içinde özgün bir yeri olan ebru, 12. İstanbul Lale Festivali’nde bir kere daha canlandı. Festival kapsamında ressamların ve kaligrafi sanatçıların performansları ile cam üfleme sanatı performansı da İstanbullularla buluştu.


KKM ve İSMEK de festivalde!

İhtiyaç sahibi ailelerin sorunlarına çözüm üretmenin yanısıra sosyo-kültürel çalışmalarla kadınlara destek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi de (KKM) festivale Lale Temalı Ürünler Sergisi ile katıldı. Sergide ana teması lale olan, hünerli ellerin kristal ile ipek kumaşlarla dansından ortaya çıkan ürünler, İstanbul ve lale aşıklarının beğenisine sunuldu. İSMEK, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde Aks-ı Lale isimli bir tezhip sergisi açtı. Yine Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı’nda İSMEK imzalı lale temalı ürünlerin satışının yapıldığı satış noktaları da yer aldı.

 

Lale heykelleri Emirgan Korusu’nda…

Göz alıcı renkleri ve güzelliğiyle İstanbul’un bir parçası olan lale, 12. İstanbul Lale Festivali kapsamında düzenlenen sergide birbirinden güzel lale heykelleri ile sanatçıların yorumlarında hayat buldu. Lale heykelleri, Emirgan Korusu’nda İstanbullularla buluştu. Ayrıca festival süresince Emirgan Korusu, Kadıköy Göztepe 60. Yıl Parkı ve Sultanahmet Meydanı’nda bulunan canlı lale satış noktaları da yer aldı.

 

İsmail Acar Resim Sergisi Emirgan’da…

İsmail Acar’ın eserlerinden oluşan resim sergisi, 12. İstanbul Lale Festivali kapsamında Emirgan Korusu’nda sanatseverlerle buluştu. İsmail Acar'ın “lale” temalı resim sergisi, lalenin İstanbul’la buluşmasını konu aldı. İstanbul’a ait mimari formlarla birlikte lale kendi estetik formunu izleyiciye farklı renk, desen ve harmoni zenginliğinde sundu.


Lale hikayesi sergisi kapılarını açtı…

İstanbul Lale Vakfı tarafından Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde bu yıl 12. kez düzenlenen “Lalenin Hikayesi” sergisi de kapılarını sanatseverlere açtı. Serginin açılışına Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Ağaç A.Ş. Genel Müdürü Faruk Kacır katıldı.

 

Lale Kupası’na milli tenisçilerimiz damga vurdu…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Spor İstanbul ve Türkiye Tenis Federasyonu’nun iş birliğiyle Göztepe Gülbahçe Spor Tesisi’nde bu yıl 5’incisi düzenlenen Lale Cup ITF Kadınlar Tenis Turnuvası’na Türk raketler damga vurdu. Lale Kupası Uluslararası Kadınlar Tenis Turnuvası’nda Başak Eraydın tekler, İpek Soylu çiftler şampiyonu oldu. Milli sporcularımız ödüllerini İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, Spor İstanbul Genel Müdürü İsmail Özbayraktar ve Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş’dan aldılar.

 

Plaj futbolunun en iyileri birarada…

Bu yıl ilk kez uluslararası ve milli takımlar düzeyinde gerçekleştirilen Lale Festivali Plaj Futbolu Turnuvası, İstanbul Caddebostan Etkinlik Alanı’nda yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Türkiye Futbol Federasyonu ile Spor İstanbul’un desteklediği turnuvada Türkiye, İngiltere, Çekya ve Belarus takımları 60 sporcu ile mücadele etti. Turnuvanın şampiyonu Belarus oldu.


İstanbul’un en güzel lale fotoğrafları seçilecek…

İstanbul Lale Festivali kapsamında, her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul’un en güzel laleleri belirlenecek. İstanbul’un parklarında, bahçelerinde, korularında ve köşklerinde açan en güzel lale fotoğrafları, En Güzel Lale Fotoğraf Yarışması ile gözler önüne serilecek.

 

İstanbul’un Lale Bahçeleri…

Festival kapsamında, bu yıl da sokaklar, parklar, bahçeler ve meydanlar lale ile renklendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kenti laleler ile adeta bir gelin gibi süsledi. İstanbul’un dört bir köşesindeki koru ve parklarda milyonlarca lale dikildi.