BM UNACLA Toplantısı İstanbul’da başladı 24.4.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın BM Yerel Yönetimler Danışma Kurulu Toplantısı’na başkanlık yaptı. Toplantıda küresel gündemlerin yeni uygulama şekillerine dair siyasal katkılar masaya yatırıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, BM Yerel Yönetimler Danışma Kurulu (UNACLA) Toplantısı’na ikinci defa ev sahipliği yapıyor. İstanbul Tarabya Oteli’nde düzenlenen UNACLA Toplantısı’na, BM Yerel Yönetimler Danışma Kurulu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş başkanlık etti. Toplantıya BM Habitat İcra Direktörü Joan Clos, UCLG Genel Sekreteri Josep Riog, BM Habitat Dış İlişkiler Müdürü Christine Musisi, UCLG-MEWA Teşkilatı Başkanı ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, CEMR Başkan Yardımcısı ve Soria Belediye Başkanı Carlos Martinez Minguez, UCLG-Eurasia Başkan Yardımcısı ve Yakutsk Belediye Başkanı Aysen Nikolaev katıldı.

 

“BM gündeminin uygulanması için çaba sarf ediyoruz…”

Toplantının açılışında konuşan Başkan Kadir Topbaş, katılımcıları ilkbaharda lale zamanı İstanbul’da görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek, uluslararası alanda güvenilirlik ve temsil kazanmak için büyük potansiyele sahip UNACLA’nın başkanlık görevini sürdürmekten onur duyduğunu söyledi. Toplantıda UNACLA ve dünya yerel yönetimleri adına stratejik düşünme ve gündemi ileri taşıma adına istişareler yapacaklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Geçtiğimiz yıl Kito’da gerçekleşen yeni kentsel gündemin kabulünden sonra ilk kez biraraya geliyoruz. Bu da bu toplantıyı önemli kılıyor. Ayrıca bu toplantı BM-HABİTAT Yönetim Kurulu’nun Nairobi’deki 26’ncı toplantısının iki hafta öncesinde gerçekleşiyor. Burada Kito taahhütlerinin uygulanması ve takibi konusunda önemli kararlar alınacak. UNACLA önemli bir ana tanıklık ediyor. Geçmişte büyük etkinliklere yön verdik. Şimdi de 2014 ve 2016’da kabul edilen küresel ve uluslararası gündemlerin uygulanması için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

 

“Şimdi yeni işlere girişme zamanı…”

Yerel ve bölgesel yönetimlerin, kalkınmayı herkes için mümkün kılan temel aktörler olduğunu belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu göstermek için pek fazla ilgi odağı olmayan, fakat çok önemli bir döneme geldik. Bu bağlamda 2016 önemli bir yıldı. Daha önce hiç olmadığı kadar belediye başkanı ve vali biraraya geldi ve temsil ortaya koydu. Yerel ve bölgesel yönetimler dünya asamblesi temsil gücümüzü artırmayı başardı. Yerelde vatandaşların yapıcı bir şekilde küresel sorumluluklar almasına imkan tanıdı. Çözüm ve fikirler üretme, ilham kaynağı olma fırsatını sundu. Şimdi kollarımızı sıvayıp yeni işlere girişme zamanı… Ortak küresel eyleme yönelik taahhütlerimizi yerine getireceğimize inanıyorum. Şehirlerimizin katma değerini herkes için mümkün kılmak şimdi her zamankinden daha önemli.”

 

Dünyanın küresel kalkınmada tarihin en kapsamlı gündemiyle karşı karşıya olduğunu, BM’nin 2030 gündeminin tarihte ilk kez kuzeyde ve güneyde, doğuda ve batıda dünyanın tüm ülkelerine uygulanabilir 19 taahhüt belirlediğini hatırlatan Başkan Topbaş, “‘Kentsel Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini’ gerçekleştirmek bizim ortak savunuculuk çabalarımızın bir sonucudur. Kalkınmanın yerel olması gerektiğinin, yerel yönetimlerin tüm vatandaşlarıyla ve yerel gündemler arasındaki ilişkiyi kurabilecek kurumlar olması gerektiğinin tanınması sağlanmıştır. Diğer yandan yerel yönetimlerin gerçek ve somut çözümler sunması gerektiği de vurgulanmıştır.” diye konuştu.

 

Clos’tan İstanbul’a ve laleye övgü…

UNACLA Toplantısı’nı lale zamanı İstanbul’da yaptığı için Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür eden BM Habitat İcra Direktörü Joan Clos da lalenin Hollanda’ya değil, Osmanlı’ya ait olduğunu vurguladı. Osmanlı’nın 200’ün üzerinde lale çeşidi oluşturduğunu belirten Clos, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin logosunun da laleye benzediğini ve dünyanın laleyi tanıdığı kentin İstanbul olduğunu söyledi. Başkan Topbaş’ın İstanbul’u dünyanın en büyük kozmopolit kentlerinden biri haline dönüştürdüğünü ifade eden Clos, konuşmasına şöyle devam etti: “HABİTAT 3 sonrası yeni kentsel gündemin uygulanması konusunda kararlıyız. BM’nin yeni ketsel gündemi birçok imkan sunan çok detaylı bir plan ve hedeflerinden biri de kalkınmaya, barışa yatırım yapmak.”

 

“İstanbul, sera gazı mücadelesine destek veriyor…”

Sera gazı salınımlarının sınır tanımadan bütün dünyayı kuşatabildiğine dikkat çeken Clos, İstanbul’un sera gazı salınımının azaltılması konusunda BM’ye çok büyük katkı sağladığını ve metro yatırımlarının dünyada benzersiz olduğunu ifade etti.

 

“UNACLA yerel kalkınmada önemli rol oynuyor…”

Şehir ve kasabaların tam sürdürülebilir kalkınmaya sahip olmasının ancak bütün aktörlerin katılımıyla mümkün olabileceğini belirten UCLG-MEWA Teşkilatı Başkanı ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, UNACLA çalışmalarının uluslararası düzeyde devamlılığının, yerel yönetimlerin gelişmesinde çok önemli bir rol oynadığını ve UNACLA üyelerinin fikir ve deneyimlerinin paylaşımıyla yerel sürdürülebilir kalkınmanın daha da hızlanacağını sözlerine ekledi.