Belediye Başkanı Yusuf Safa Varank oldu 23.4.2017

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, koltuğunu 15 Temmuz gecesi şehit düşen Prof. Dr. İlhan Varank’ın oğlu Yusuf Safa Varank’a bıraktı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla makam koltuğunu çocuklara bırakma seremonisinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın koltuğuna 15 Temmuz gecesi İBB binası önünde şehit düşen Prof. Dr. İlhan Varank’ın oğlu Yusuf Safa Varank oturdu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Safa Varank, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97’nci yıl dönümüne ithafen İstanbul genelinde 97 adet kreş açılacağını ve bu kreşlerden dar gelirli ailelerin ücretsiz yararlanacağını söyledi.

 

Başkanlık koltuğuna oturan ve projelerinden bahseden Özel Nev İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Varank, projelerini açıkladı: “Boş araziler yeşillendirilip ağaç dikilecek ve buralara evcil hayvanlar bırakılacak. Yürüyüş alanları ve bisiklet yolları yapılacak. Aynı zamanda bu alanlar insanların piknik yapacağı alanlar olacak. Değişik araçlar tasarlanacak. Egzost borusuna filitreler takılarak araçların doğaya verdiği zararın önüne geçilecek. Ayrıca bu araçların daha az yakıt tüketmesi ve daha hızlı araçlar olması yönünde çalışmalar yapılacak. Yaşlılar için ücretsiz huzur evleri açılacak. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın bu yıl 97’nci yılı kutlandığı için İstanbul genelinde 97 adet kreş açılacak ve bu kreşler dar gelirli aileler için ücretsiz olacak. Spor salonu olmayan okullar için yeni spor salonları yapılacak.”

 

“23 Nisan kutlu ve geleceğimiz için aydınlık olsun…”

Seremoniden sonra konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, dünyada çocuklara armağan edilmiş bir bayramın bulunmadığını söyledi. 23 Nisan ve Miraç Kandili’nin aynı güne denk geldiğini belirten Başkan Topbaş, “Bayramımız çocuklarımız için kutlu, geleceğimiz için aydınlık olsun. İki güzellik birarada. Tüm İslam aleminin de Miraç Kandili’ni kutluyorum.” dedi.

 

15 Temmuz gecesi İBB önünde şehit edilen Prof. Dr. İlhan Varank’ın çok değerli bir ilim adamı olduğuna değinen Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bu 23 Nisan’da 15 Temmuz şehitlerinin çocuklarını makamlarımıza aldık. Çok değerli bir ilim adamını belediyemizin önünde şahit verdik. Onun mahdumu, oğlu burada bizimle. Bu ülkeyi bize emanet ettiler, gelecek için bu sorumluluğu bize verdiler. Bizler onları hayırla yad ediyoruz. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”

 

“Açılışı Varank yapacak…”

Başkan Kadir Topbaş, Yusuf Sefa Varank’ın projeleri arasında olan 97 adet kreşin açılması için talimat verdi. İstanbul genelinde açılacak 97 kreşin toplu açılış kurdelesini de Yusuf Sefa Varank’ın keseceğini söyledi.

 

Şehit yakınlarını misafir etti…

Başkan Topbaş ayrıca 15 Temmuz gecesi Harbiye’de şehit olan Fahrettin Yavuz’un oğlu Mahmut Mamadou Yavuz’u, Acıbadem Türk Telekom’da şehit düşen Muhammet Fazlı Demir’in kızı Buse Helen Demir’i, Şehitler Köprüsü’nde şehit düşen Hüseyin Ekşi’nin kardeşi Hüseyin Ekşi ve Muhammed Ali Ekşi’yi, bölücü örgüt mensupları ile Hatay’da girilen çatışmada şehit olan Doğukan Şit’in kardeşi Yiğitcan Şit’i de makamında misafir etti.

 

Misafirleriyle birlikte İBB Meclisi’nde toplanan 23 Nisan Çocuk Meclisi’nin özel oturumuna katılan Başkan Topbaş, “Bizler, sizlerin geleceğini hazırlamak için çalışıyoruz. Sizler de dünyadaki tüm çocukların rakibiniz olduğunu bilerek çalışmalısınız. Dünyada ezber bozan bir Türkiye için durmadan çok çalışmalısınız ve kitap okumalısınız. Tüm insanlığın geleceği, iyiliği ve huzuru için gayret göstermelisiniz.” diye konuştu. Daha sonra Başkan Topbaş tüm meclis üyesi ve şehit çocuklarına bisiklet hediye etti. Çocuklarla sohbet eden Başkan Topbaş, hatıra fotoğrafı çektirdi.