45 yıllık kardeşlik çiçek açıyor 17.4.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Japonya Şimonoseki Belediyesi arasındaki kardeşliğin simgesi olan laleler ve erguvanlar Şimonoseki’de, sakuralar da İstanbul’da baharla birlikte açmaya başladı. İki belediye arasındaki kardeşliğin 45. yıl kutlamalarında konuşan Başkan Topbaş, sakura ağacının İstanbul’a çok yakıştığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Japonya Şimonoseki Belediyesi arasında 1972 yılından beri devam eden kardeşliğin 45. yılı kutlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, iki belediye arasındaki kardeşliğin kutlamaları için İstanbul’a gelen Şimonoseki Belediye Başkanı Shintaro Maeda ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Başkan Topbaş, daha sonra misafirlerini Balat’taki Japon Bahçesi’ne getirdi.

 

400 yıllık gelenek…

Bahçe içerisinde yer alan Japon evinde çay seremonisine katılan Başkan Topbaş, 400 yıldır sadece özel ustalar tarafından demlenen çaydan içti. Her yıl mutlaka çay seremonisine katıldığını belirten Başkan Topbaş, bir yıl boyunca kendini zinde hissettiğini söyledi. İki belediye arasındaki kardeşliğin 45. yılı münasebetiyle düzenlenen programda konuşan Başkan Topbaş, “Uzak mesafelerin dostluklar için bir önemi yoktur. Önemli olan gönül birlikteliğidir.” dedi.

 

Zor zamanlarda gösterilen vefanın önemine vurgu yapan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkeler arasında gösterilen vefa gelecek nesillerin de bu dostluğu devam ettirmelerini sağlayacaktır. Geçen yıl Japonya ziyaretimde ekselansları Japonya Başbakanı Shinzō Abe beni çok iyi ağırladı. Kendi evimdeymişim gibi hissettim. Zaten iki ülke olarak misafiri seven milletleriz. Şimonoseki’yi ziyaret ettiğimde ise İstanbul’a çok benzediğini gördüm. Orada lale bahçelerini ziyaret ettim ve açan laleleri gördüm. Sayın Başbakan Abe’ye de İstanbul’da Sakura ağaçları dikeceğimizi söylemiştim. Sakura ağacı çok güzel bir ağaç. İstanbul’a da çok yakışıyor. Bu yıl İstanbul’a 1.000 tanesi renkli, 2 bin 60 tanesi beyaz olmak üzere 3 bin 60 yetişkin sakura ağacı dikildi.”

 

22 milyon lale

Sakura ağaçlarının iki şehir arasındaki 45 yıllık dostluğun nişanesi olarak dikildiğini vurgulayan Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ben yıl sonuna kadar 505 tane daha sakura ağacının dikilmesini istedim. Bu yıl yine baharı müjdeleyen 22 milyon lale İstanbul’da açıyor. Sayın Shintaro Maeda ile birlikte Lale Festivali’nin açılışını yapacağız. Sultanahmet Meydanı’nda 674 bin laleden oluşan dünyanın en büyük canlı halısının da açılışına katılacağız. Mayıs ayı başında da Erguvan Şenlikleri’ni başlatacağız.”

 

Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin 127 yıl önce başladığını ve Japon Bahçesi’nin iki ülke arasındaki dostluğun göstergesi olduğunu söyleyen Şimonoseki Belediye Başkanı Shintaro da “Kardeşliğimizin sonsuza kadar devam edeceğine inanıyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen laleler ve erguvan ağaçları için bahçeler kurduk. Artık bahar Japonya’da daha güzel oluyor.” diye konuştu.

 

Fahri Hemşehrilik Beratı

Konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şimonoseki Belediye Başkanı Shintaro Maeda’ya ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ verdi. Şimonoseki Halkoyunları Ekibi’nin düzenlediği gösteriyi izleyen Başkan Topbaş, mevkidaşı ile birlikte dansa eşlik etti. Başkan Topbaş daha sonra Şimonoseki Belediye Başkanı Shintaro Maeda ve beraberindeki heyete Feriye Lokantası’nda akşam yemeği verdi.