Maltepe’ye yeni metro ve havaray… 14.4.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Maltepelilerle buluştu. İlçeye yapılan Orhangazi Parkı’nın yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Başkan Topbaş, Maltepe’yi yeni metro ve havaray hatlarıyla buluşturacaklarını müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Maltepe Evet Platformu’nun düzenlediği mitingde vatandaşlarla buluştu. Maltepelilerin yoğun ilgi gösterdiği mitingde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, AK Parti Maltepe İlçe Teşkilatı ile sivil toplum kuruluşları ve muhtarlar da yer aldı. Maltepe’ye 5,2 milyar lira yatırım yaptıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, Maltepe Sahili’nde yaptıkları Orhangazi Parkı’nın bölgedeki bütün vatandaşlara keyif veren güzel bir yeşil alan olduğunu söyledi.

 

“Yapılan hizmetler ortada…”

Güçlü bir Türkiye hedeflediklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Türkiye dünyada ezber bozacak. Ülkenin bekası söz konusu olduğu zaman 80 milyon kol kola girmek zorundayız. İstanbul’a ve Türkiye’ye yapılan hizmetler ortada. Geçmişte bir Bolu Tüneli bitirilemezken şimdi sadece benim memleketim Artvin’e giden 41 tünel var. Yapılmaya da devam ediyor.” diye konuştu.

 

“Maltepe’ye yeni metro ve havaray geliyor…”

Göreve geldiklerinden bu yana 370 kavşak ve altgeçit yaptıklarını aktaran Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bu şehre sevdamız var. Daha hızlı ulaşım için Kadıköy - Kartal Metro Hattı’nı bitirdik. Dudullu - Kayışdağı - İçerenköy - Bostancı Metro Hattı devam ediyor. Bir de hazırlıkları süren Kadıköy - Kartal Havaray Projemiz var. Ayrıca Maltepe - Başıbüyük arasına havaray talebi var, Kayışdağı’na teleferik isteniyor, bunların da çalışmaları sürüyor. Marmaray ile birlikte bir kısmı açılan Halkalı - Gebze Hafif Metro Hattı’nın tamamı da 2018 yılı içerisinde devreye girecek. Hiçbir zaman sözümüz yerde kalmadı. Bu şehirdeki gelişmelere tanıksınız.”

 

“Çöpten elektirik üretiyoruz…”

1994 yılından sonra İstanbul’un havası temizlendiğini, su probleminin bittiğini dile getiren Başkan Topbaş, “İstanbul’da günde 16 bin ton çöp tonlanıyor ve İstanbul dünyanın birçok şehrinden daha temiz. Geçmişte Ümraniye çöplüğü metan gazından dolayı patladı ve 38 vatandaşımız hayatını kaybetti. Biz çöpü ayrıştırıyoruz, aynı metan gazından 220 bin hanenin elektriğini elde ediyoruz. Ayrıca çöplerden kompost gübre yapıyoruz ve çimento fabrikalarına yakıt üretiyoruz.” dedi.

 

Denizlerin ve derelerin temiz olması için İstanbul’un birçok ilçesine ileri biyolojik arıtma tesisleri kurduklarını hatırlatan Başkan Topbaş, İstanbul’un sahillerinin denize girilebilir hale geldiğini sözlerine ekledi. Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bize güvendiniz yetki verdiniz, çok çalıştık. Şimdi diyoruz ki; 16 Nisan bir dönüm noktası. Sandığa gidildiği zaman vatandaşlarımız iradesini yansıtacak ve Türkiye’nin geleceği ortaya çıkacak. İnanıyorum ki milletimiz her daim sandığa gittiği zaman yüreğiyle vicdanıyla kararını verdi. Milletimiz o hassas terazisiyle kararını verecek. Bu hizmetlerin ardı arkası kesilmeyecek. İnşallah 16 Nisan akşamı Türkiye’nin yeni şafaklara gebe olduğu bir gün başlar. Gelecekte çok daha güçlü, dünyada ezber bozan, duruşu net olan bir ülkenin adımlarını atmış olur.”