Silivri’ye metro projesi 13.4.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilçe programları kapsamında Silivri’de iş adamları ve vatandaşlarla buluştu. İlçedeki 5 okul spor salonunun tamamlandığını, 3 spor salonunun inşaatının da devam ettiğini belirten Başkan Topbaş, Silivri’ye yapılacak metronun proje çalışmalarına başlandığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri programı kapsamında, Silivrili İşadamları Derneği’nde (SİAD) dernek üyeleriyle ve Silivri sahilinde vatandaşlarla biraraya geldi. Günümüz dünyasında insanların kaderlerinin birbirine bağlı olduğunu belirten Başkan Topbaş, kötü yetişmiş bir insanın tüm dünyayı etkileyebileceğini söyledi. Türkiye’nin 80 milyonluk büyük bir aile olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “El ele verip, sen ben demeden bu ülke için çalışmak zorundayız. Bu millet, bu ülke daha iyi yerde olmayı hak ediyor.” diye konuştu.

 

“Kurdukları sömürü düzeninin bozulmasını istemiyorlar…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Dünya beşten büyüktür.’ sözünü hatırlatan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu sözü birilerini rahatsız etti. Çünkü Türkiye’nin güçlenerek onların pazarlarına ortak olmasını, kurdukları sömürü düzeninin bozulmasını ve Türkiye’nin güçlenmesini istemiyorlar. İçerdeki düşmanlarla birlik olup Cumhuriyetin ilk yıllarından beri üzerimizde oyun oynuyorlar. Bu oyunları Çanakkale’de, 15 Temmuz’da gördük. Ama el ele verdiğimizde oyunlarını bozduk. Dünyaya kahramanlığın ne olduğunu gösterdik.”

 

Kaynakların doğru ellerde, doğru şekilde kullanılmasının önemine vurgu yapan Başkan Topbaş, İstanbul’un gelişimine dair şu bilgileri paylaştı: “Geçmişte İstanbul’un susuzluğu kader gibi gösteriliyordu. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminde başlattığı yerel yönetim anlayışı, İstanbul’a ve Türkiye’ye çok şey kazandırdı. Bizler de bu yerel yönetim anlayışını devam ettiriyoruz. Sokakları çöpten geçilmeyen İstanbul’dan, duvarlarında bile çiçek açan İstanbul’a dönüştük. Su sorunumuz, hava kirliliğimiz yok. Köylere kadar doğalgaz götürdük, köy yollarımıza kadar sıcak asfalt döktük.”

 

“13 yılda 2 milyar liralık yatırım…”

13 yıllık süre içerisinde Silivri’ye 2 milyarlık yatırım yapıldığına değinen Başkan Topbaş, “2004 yılında Silivri, Büyükşehir sınırları içerisinde değildi. Silivri’yi ziyaretim sırasında benden doğalgaz istenmişti. 4,5 ay gibi kısa süre içerisinde ilk doğalgazı beraber yaktık.” dedi.

 

“Silivri’ye metro geliyor…”

‘Her yerde metro, her yere metro’ sloganıyla başlattıkları ulaşım hamlesiyle İstanbul’un her yerine metro götürdüklerinin altını çizen Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada kendi metrosunu yapan bizden başka belediye yok. İnşallah Silivri’ye de metro geliyor. Proje çalışmalarına başladık.”

 

Silivri’de 5 okula spor salonu yaptıklarını ve 3 okul spor salonunun ise inşaatının devam ettiğini aktaran Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz burada en modern ve en teknolojik şekilde biyolojik arıtma tesisi kurduk. Arıtılan suyla bahçe sulaması bile yapılabiliyor. Büyükçekmece’den Sarıyer’e kadar 140 kilometre tünel yapıyoruz. Bu tünel Büyükçekmece’den giriyor Haramidere’den, Avcılar’dan, Kağıthane’den çıkarak Sarıyer’e kadar gidiyor. Yani artık trafiğe girmeden gidebileceksiniz.”