220 okula spor salonu 11.4.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Liselerarası Futbol Turnuvası’nın ödül törenine katıldı. 200 okul spor salonunun tamamlandığını ve 20 salonun inşaatının devam ettiğini ifade eden Başkan Topbaş, yapılan spor salonları sayesinde alınan derecelerin arttığını belirtti.

Üsküdar Liselerarası Futbol Turnuvası’nın ödül töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in katılımıyla Küplüce Şehit Cengiz Hasbal Parkı’nda gerçekleştirildi. Çocukların, gençlerin ve ailelerinin bulunduğu törende eski futbol oyuncuları Cüneyt Tanman, Hami Mandıralı, Bülent Alkılıç ve Şenol Fidan da yer aldı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, turnuvaya katılan okulları ve öğrencileri tebrik etti.

 

“Spor geleceğe hazırlar…”

13 yıl önce göreve geldiğinde ulaşım, altyapı, çevre gibi yatırımların yanı sıra, kültür ve spor alanlarındaki ihtiyacı fark ettiğini dile getiren Başkan Kadir Topbaş, şehirlerde spor imkanı bulamayan insanlarda menüsküs ve bel fıtığı gibi hastalıklarının ortaya çıktığını söyledi. Sporun çocukların gelişimi ve kötü alışkanlıklar edinmemesi için çok önemli olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Çocuklar burada hem dostluklarını arkadaşlıklarını oluşturacak hem de kötü alışkanlıklardan uzaklaşacak ve enerjilerini buralara bırakarak yarınlara hazırlanacak. Sporla meşgul olan başka kötü alışkanlıklara kendini kaptırmaz. Yetişkinler olarak sizlerin sporla meşgul olmanız gerekiyor. Bedensel sağlık için bu önemlidir.” dedi.

 

“Spor yaşam tarzı olmalı…”

Atina Olimpiyatları’nda Türkiye’nin sadece 68 sporcuyla temsil edilmesinden çok hayıflandıklarını aktaran Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da sporu geliştirmek için 200 okulun bahçesine kapalı spor salonu yaptıklarını, 20 okul salonunun inşaatının ise devam ettiği bilgisini verdi. Okul spor salonlarının artmasıyla müsabakalarda dereceler almaya başlandığının altını çizen Başkan Topbaş, salonların hem öğrencilerin hem de mahalle halkının kullanımına sunulduğunu vurguladı. İstanbul’da spor tesisi sayısının artırıldığına dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “7 milyon civarında insan spor yapar hale geldi. Zaten bunu gördükleri için İstanbul 2012 yılında Avrupa Spor Başkenti ilan edildi. Park alanlarında, yürüyüş alanlarında bulabildiğimiz her yerde halkımızın spor yapabilmesi için çalıştık. Çünkü spor bir yaşam tarzı olmalı. Bu tesisler sizin için yapıldı, koruyacak ve kullanacak olanlar sizlersiniz. Burada sporla buluşan tüm gençlerimize başarılar diliyorum.”