Üsküdar - Ümraniye Metro Hattı açılıyor 11.4.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar Belediyesi’ni ziyaret etti. Yeni belediye binasının Üsküdar’a hayırlı olmasını dileyen Başkan Kadir Topbaş, Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy Metro Hattı’nın Üsküdar - Ümraniye arasında Mayıs ayında hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar Belediyesi’nde sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve Üsküdar Belediyesi çalışanlarıyla buluştu. Geçmişte İstanbul’un sularının akmadığını, çöplerinin toplanmadığını ve havasının kirli olduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Bugün 17 milyona rağmen su problemi bulunmayan, tertemiz bir şehir var. İstanbul’u tarihinde olduğu gibi dünyanın gıpta ettiği şerefli yerine taşımaya çalışıyoruz. Gelecek kuşakların bu ülkede mutluluk içinde yaşaması, başka ülkelere özenmemesi ve gelişen dünyaya seyirci kalmaması için çok çalışmak zorundayız.” diye konuştu.

 

“Üsküdar’a 3,6 milyar lira yatırım yaptık…”

İstanbul’un nüfus olarak dünyanın 124, ekonomi olarak 117 ülkesinden büyük olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul Türkiye’nin özeti ve dünyaya karşı sorumlu. Bu sorumluluğu beraberce üstlendik. 13 yılda İstanbul’a 98 milyar lira yatırım yaptık. Bu yıl da 16,5 milyar liralık yatırım bütçemiz var. Dönemimizde Üsküdar’a da 3,6 milyar lira yatırım yaptık. Hazine garantisi olmaksızın yurtdışından başkan imzasıyla uzun vadeli kredi alabiliyoruz. Bu İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına ekonomik güç demektir.”

 

“Metro hattının tamamı Eylül’de açılacak…”

Üsküdar Meydanı’nı yenilediklerini dile getiren Başkan Topbaş, Üsküdar - Ümraniye Metro Hattı’nı Mayıs ayında, kalan kısmını ise Eylül ayında açacaklarını söyledi. Üsküdar - Beykoz Metro Hattı ile Çamlıca - Altunizade Raylı Sistem Hattı’nın şatıl yapacağını belirten Başkan Topbaş, “Üsküdar - Kabataş arasına 2 kilometrelik yürüme tüneli yapıyoruz. İncirli’den Kadıköy’e gelecek bir başka metromuz daha var. 1.000 kilometre metro hedefledik; dünyanın en iyisi olacak.” dedi.

 

“16 Nisan, yeni ufuklara açılacak kapı demek…”

Güçlenen Türkiye’nin dünyada ezber bozduğuna değinen Başkan Topbaş, yeni gelişen ülkeleri de etkilediğini ifade etti. 16 Nisan’ın Türkiye için bir milat olduğunu söyleyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Gerektiğinde gemileri karadan yürüten, Çanakkale’yi geçilmez kılan bir milleti engellemek için uğraşıyorlar. 15 Temmuz’da başaramadılar, şimdi Türkiye’yi ekonomik kıskaca alarak sıkıntıya sokmak arzusundalar. 80 milyon büyük bir aile olduğumuzu dünyaya göstermek zorundayız. 16 Nisan yeni ufuklara açılacak kapı, yeni bir yönetim anlayışının gelmesi demektir. Çok daha rahat hareket edilen ve çok hızlı hizmet edilen bir sistem demektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın kendi dönemindeki en hayırlı hizmetlerden birinin de Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi olacağını düşünüyorum. Bu sistem Türkiye’nin önünü açacak.”