Kadıköy’e 3,3 milyar lira yatırım… 10.4.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kadıköy Meydanı’nda düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Kadıköy’e 3,3 milyar lira yatırım yaptıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, Kurbağalıdere’nin temizlendiğini, Göztepe Parkı’nın göz kamaştırdığını ve Kadıköy’ün metroların merkezi haline geldiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kadıköy Evet Platformu’nun Kadıköy Meydanı’nda düzenlediği mitingde vatandaşlarla buluştu. 13 yılda İstanbul’a 98 milyar lira yatırım yaptıklarını, bu yıl da 16,5 milyar liralık yatırım bütçelerinin olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, “Metrolar yapıyoruz. Şehrin altını üstünü bütün çevresini düzenliyor ve dünyada bu medeniyet kentinin yeniden ayağa kalktığını göstermeye çalışıyoruz.” dedi.

 

“Kadıköy metroların merkezi oluyor…”

“13 yılda Kadıköy’e 3 milyar 300 milyon liralık devasa yatırımlar ve hizmetler yaptık. İnsan olan her yere hizmet götürmeye çalışıyoruz.” diyen Başkan Kadir Topbaş, metro hatları ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Kadıköy - Kartal Metro Hattı, en hızlı biten metro hatlarından biridir. Şu anda Kadıköy’de bir dizi metro hatlarının buluşması var. Bu buluşma Kadıköy’ü çok daha farklı ve her tarafa erişebilir hale getirecek. Özellikle Dudullu - Bostancı Hattı yakında hizmete giriyor. Halkalı - Marmaray Hattı’nı da birlikte açacağız. Göztepe - Ümraniye Metro Hattı 2019’da devreye girecek. İncirli - Edirnekapı - Gayrettepe - Sögütlüçeşme Hattı ise 3 katlı tünelden geçerek Bakırköy’e kadar gidecek ve Söğütlüçeşme Hattıyla birleşecek. Zeytinburnu - Kadıköy Metro Hattı da Gaziosmanpaşa - Eyüp üzerinden gelip Beşiktaş üzerinden geçecek yeni bir hat. Libadiye Caddesi’nde bir tramvay projesi var, çalışmaları devam ediyor. Kadıköy - Ataşehir - Sancaktepe - Sultanbeyli Metro Hattımız Kadıköy’den Sultanbeyli’ye TEM otoyolunu takip eden önemli bir erişim hattı olarak hizmete girecek.”

 

“Kurbağalıdere yüzülebilir hale geliyor…”

Kadıköy’ün en önemli sorunlarından biri haline gelen 63 kilometrelik Kurbağalıdere’ye yıllarca atıksuların bırakıldığını ve derenin çevresine gecekonduların yapıldığını hatırlatan Başkan Topbaş, “Çok ciddi ve hummalı bir çalışmayla Kurbağalıdere sorununu çözmek için dev tüneller açtık ve bugüne kadar 170 milyon lira harcadık. Şu anda son aşamaya geldik. Takriben 400 milyon TL’lik bir yatırım. Biz laf ebesi değiliz; biz taş üstüne taş koyan insanlarız. Ağustos sonrası tertemiz hale geliyor. Şu anda balıklar girmeye başladı. Daha sonra Güney Kore Seul’de yapılan ve dünya çevre ödülü kazanan bir dere ıslahının benzerini Cendere’de, Ayamama’da, Çırpıcı’da ve arkasından da Kurbağalıdere’de yapacağız. Burada insanların dere kenarında yürüyüş yapabilecekleri farklı bir yer olsun.” diye konuştu.

 

“Kadıköy’e ileri biyolojik arıtma ve cami…”

Devam eden Kadıköy meydan düzenlemesinin yakın zamanda biteceğini, İSKİ alanı olarak bilinen otoparkın bulunduğu yerde de büyük bir cami projesi yapılacağını anlatan Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu bölgede Cuma namazına gitmek isteyenlerin fırsat bulamadıklarını, sıkıntı yaşanmakta olduğunu biliyoruz. Projeler hazırlandı, planlara işlendi, yakın bir tarihte başlanacak. Büyük bir cami, altında sergi alanları bir kültür merkezi gibi çalışacak. İstanbul Boğazı’nın girişinde önemli bir simge değeri olacak. Bakınız, Göztepe Parkı için neler söylediler, neler konuştular. Bugün halini biliyorsunuz. Gitmeye çekinilen sıkıntılı yerdendi. Aleyhimizde konuşanlar oradan çıkmıyorlar. Oranın keyfini yaşıyorlar ama olsun hizmete devam edeceğiz. Nerede bir sorun varsa orada olmaya çalışıyoruz.”

 

Marmaray ve Avrasya Tüneli’nin Kadıköy’ün ulaşım ve erişimine büyük katkı sunduğunu belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet Demiryolları’nın 2018 yılında bitirmeyi hedeflediği banliyö hattının da devreye girmesiyle Kadıköy’den şehrin her tarafına hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşma imkanı olacak. Kadıköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile bu bölgeden denize dökülen atık suları kontrol altına aldık ve denizleri girilebilir hale getirdik. İSKİ alanında yer altında çok büyük bir biyolojik arıtma tesisi yapacağız. Bu tesis bölgenin bütün atıklarını ve arka coğrafyadaki yerleşim atıklarını alacak ve kullanım suyu kalitesine getirerek denize deşarj edecek.”

 

“Erguvan Şenliği Mayıs’ta…”

Mayıs’ın ilk haftasında Erguvan Şenliği düzenleyeceklerini dile getiren Başkan Topbaş, “Boğazın her iki yakasına binlerce erguvan ağacı diktik. Çiçek açan ıhlamur ve akasya ağaçları dikiyoruz. Nisan’da Lale Şenlikleriyle birlikte açan 22 milyon lale çiçeği İstanbul’un estetiğini ortaya koymakta. Hep kentimize nasıl hizmet ederizi amaçladık ve hayırla yad edilmek için gece gündüz demeden ekibimizle çalışmaktayız. Bugün İstanbul çok daha farklı bir güzelliğe doğru gitmekte. Bunu milletçe başarmaktayız.” dedi.

 

16 Nisan’ın Türkiye için bir milat olduğunu ve gidilen sistem değişikliğiyle yatırım ve hizmetlerin daha da hızlanacağını belirten Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin yeni bir zaman dilimine doğru yol alıyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile daha rahat güçlü bir yönetim tesis edilmek isteniyor. Bizim belediye başkanlığı sistemimiz gibi. Koalisyonların bitmesi, daha istikrarlı bir yönetim olması için bu sistem gerekiyor. Devletin bekası, ülkenin geleceği için evet diyeceğiz. Kardeşliğimizi pekiştirelim. 80 milyon büyük bir aile olduğumuzu bilerek kol kola girip yarınlara güvenle yürüyelim.”