“Yeni İspanya Elçisi ve Eski Dost”tan Başkan Topbaş’a ziyaret… 2.7.2008

İspanya Büyükelçisi olarak atanan eski Barselona Belediye Başkanı ve Bakan Joan Clos, kadim dostu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti.

İspanya Büyükelçisi olarak atanan eski Barselona Belediye Başkanı ve Bakan Joan Clos, Eşi Angels Clos ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Sayın Joan Clos’a ‘hoş geldiniz’ diyorum ve yeni görevinde başarılar diliyorum. Eşiyle birlikte nezaket ziyaretinde bulunan Sayın Büyükelçi ile UCLG’de beraber çalıştık. Bir dostumuzun böyle önemli bir görevde olması bizi de çok memnun etti. Kendileriyle belediye çalışmalarını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunu uzun uzun konuştuk. Kendilerine bu nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Türkiye ile İspanya arasındaki ilişkiler gittikçe gelişmekte olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli gelişmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Özellikle kültürler arası diyalog için oluşturulan Medeniyetler İttifakı’nda Başbakanlarımızın hassasiyetlerine ve birlikteliklerine dikkat çekmek istiyorum. Bu konudaki çalışmaların Medeniyetler İttifakının temel taşları olacağını ve iki ülkenin bu projede önemli bir sorumluluk taşıdığını düşünüyorum. Yerel yönetim olarak bizim yerel diplomasi ve yerel ilişkiler adına önemli bir sorumluluğumuz var. Başbakanlarımızın çalışmalarına yerel yönetimler olarak katkı sağladığımızı ifade etmek istiyorum. Sayın Büyükelçiden de yerel katkılarımızı geliştirme konusunda destek alacağız.” 

 

İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Joan Clos da İstanbul’da ağırlanmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Sayın Başkana bu sıcak karşılama ve misafirperverlikten dolayı çok teşekkür ediyorum. Barselona Belediye Başkanlığım dönemimde İstanbul’a 3 kez ziyarette bulundum ve Sayın Topbaş ile dost olduk. Bizim siyasi ilişkilerimizin ötesinde dostluk ilişkilerimiz ve bu işleri daha da kolaylaştırıyor” dedi.

 

Başkan Topbaş ile birlikte Türkiye ile İspanya arasındaki dostane ilişkileri daha da geliştirerek uzun süreli devam ettirmek çabasında içinde olacaklarının altını çizen Joan Clos, “İspanya ve Türkiye’nin Medeniyetler İttifakı projesinde bir arada olması çok önemli. Medeniyetler İttifakı projesi, bize bir şehrin caddelerini hatırlatıyor. Çünkü bir şehrin caddelerinde farklı kültürlerden, medeniyetlerden ve ırklardan birçok insan bir araya geliyor. Medeniyetler İttifakı da işte böyle bir proje. Bu proje aynı zamanda yerel yönü çok güçlü olan bir proje. İstanbul da farklı kültürlerin barış içinde bir araya geldiği bir şehir olarak bu projede çok önemli bir örnek teşkil ediyor” şeklinde konuştu.