Şişli’ye 3,5 milyar liralık yatırım 7.4.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şişli’de düzenlenen bir programa katıldı. İstanbul’a 16,5 milyar liralık daha yatırım yapılacağını ifade eden Başkan Topbaş, “Bu kutsal emanet şehri layık olduğu yere getirmek için çalışıyoruz.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ilçe programları kapsamında Şişli’de okul aile birlikleri ve eğitimcilerle buluştu. Radisson Blu Hotel’de düzenlenen programda Başkan Topbaş, Şişli’ye 3,5 milyarlık yatırım yapıldığını söyledi. Göreve geldiklerinden bu güne kadar İstanbul’a 98 milyarlık yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Bu yıl ki yatırım bütçemiz 16,5 milyar. Yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Biz bu kadar yatırım yapabiliyorsak neden daha önceleri yatırım yapılmadığı sorgulanmalı. Kaynaklar nerede, nasıl kullanıldı diye kimse sorgulamadı. Devlete veya bir finans kurumuna günü gelmiş 1 lira bile borcumuz yok. Kasamızda paramız var, sizin paranız var.” diye konuştu.

 

Siyasi taassup gözetmeksizin kamu yararına olan tüm isteklere evet dediklerini belirten Başkan Topbaş, “Biz sizden aldığımız emaneti layıkıyla yerine getiriyoruz. Kaynakları doğru kullanıyoruz. Bu kutsal emanet şehri layık olduğu yere getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

 

80 milyonluk büyük bir ailenin fertleri olarak geleceğe yürüdüklerini ve Türkiye’nin hak ettiği noktaya gelinceye kadar geceli gündüzlü çalıştıklarını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ülke güçlenirse hem kendine hem de ihtiyaç sahibi ülkelere yardım edecektir. Bizim ecdadımız bunu yaptı. Hiçbir zaman sömürgeci olmadı. Gittiği yerlere adalet ve huzur götürdü. Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı yaptığım dönemde dünyanın birçok ülkesine gittim. Ecdadımızın izlerini orada gördüm, bize olan hayranlıklarını gördüm. Ama bizim güçlenmemizi bu ülkenin layık olduğu yere gelmesini istemeyen iç ve dış düşmanlar var. El ele verdiğimizde bizim bu birlik ve beraberliğimizi kimse bozamaz.”

 

Denizlerimiz fosseptikten arındırıldı

Yıllarca İstanbul sahillerinin kirletildiğini ve kirliliğin geçiçi yöntemlerle çözülmeye çalışıldığını vurgulayan Başkan Topbaş, İstanbulluların artık sahillerden rahatlıkla denize girmeye başladığını söyledi. “İstanbul’un yalılarının ve sahildeki yapıların geçmişte fosseptiklerinin olduğunu ve kış aylarında fosseptiklerin açılırak, denize bırakıldığını hatırlatan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Maalesef bir alt yalı, üst yalının akıntısında yüzerdi. Biz dönemimizde boru itme metoduyla bütün sahili kuşakladık. Bu sistemle şu anda 1 gram pis su denize gitmiyor. Çocukluğumuzda denize girilebilen boğazın her noktası tekrardan girilebilir hale geldi.”

 

İstanbul rengarenk olacak

Çevre alanında yaptıkları yatırımlardan da bahseden Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da 500 bin çiçek açan ağacın dikildiğini söyledi. Her mevsim çiçek açan ağaçların İstanbul’u süsleyeceğini ifade eden Başkan Topbaş, Levent’teki bir proje ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Mevsimi geldiğinde ıhlamurlar, erguvanlar ve hatmiler çiçek açacak; bu yıl da yine İstanbul’da 2 milyon lale çiçek açacak. Proje çalışmasını yürüttüğümüz Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün bulunduğu Levent’te bir yer var. O alan için bir farklı bir çalışma istedim. Mevsimsel olarak yaprakları renk değiştiren, dekoratif ama bir proje çerçevesinde bir park oluşturalım. Sonbahar geldiği zaman kızaran, sararan yani bir renk cümbüşü olsun istedim. Ressamlar ve fotoğraflar gelsin çekim yapsınlar. Bir patikaya girdiğiniz zaman hatmi çiçekleri olsun, diğer patikaya girdiğiniz zaman erguvanlar olsun, Japon ağacı sakuralar olsun ve bunun yanı sıra yan yana yürüyebileceğimiz alanlar olsun. Bunlar bir detay ama önemli, bunları önemsiyorum.”

 

16 Nisan’da yapılacak refarandum ile ilgili de konuşan Başkan Topbaş, “16 Nisan önemli bir milat. Türkiye için yeni bir dönemin başlangıcı ve ayaklarındaki prangalardan kurtulacağı bir tarih.” Diyerek konuşmasını tamamladı.