İstanbul’da dereler hayat buluyor 6.4.2017

Bakırköy, Bahçelievler ve Küçükçekmece ilçelerinden geçen Ayamama Deresi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen rekreasyon projesi ile önemli bir yaşam merkezi haline geliyor. Ayamama Deresi’nin ıslahının büyük ölçüde tamamlandığını ifade eden Başkan Topbaş, derenin yemyeşil bir yaşam merkezine dönüşeceğini ve deniz motorlarının Marmara Denizi’nden dere içine doğru taksi hizmeti vereceğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Bakırköy İlçe Teşkilatı’nın Bakırköy Spor Kulübü Vakfı Tesisleri’nde organize ettiği toplantıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlarla buluştu. Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, nüfus olarak dünyanın 124 ülkesinden, ekonomik olarak 117 ülkesinden büyük İstanbul’a en yeni teknolojileri kazandırmak ve en modern yatırımları yapmak için çalıştıklarını söyledi. İBB olarak 2004’ten bu yana İstanbul’a 98 milyar lira yatırım yaptıklarını, bu yıl da 16,5 milyar lira yatırım yapacaklarını vurgulayan Başkan Topbaş, Bakırköy’e de bugüne kadar 1 milyar 700 milyon yatırım yapıldığını dile getirdi. Ulaşım, çevre ve altyapıya kadar her alanda ciddi yatırımlar yaparak İstanbul’u yaşayanların mutluğu olduğu, dünyanın da gıpta ettiği bir şehir haline getirmek istediklerini aktaran Başkan Topbaş, birçok alanda da dünyanın önde gelen belediyelerinden daha iyi olduklarını kaydetti.

 

“Ayamama yaşam ve ulaşım merkezi oluyor…”

Ayamama Deresi’ni uygulayacakları projeyle basit bir kanal olmaktan çıkaracaklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, bölgeyi önemli bir ulaşım aksı ve buluşma noktası haline getireceklerini açıkladı. Ayamama’nın evsel ve sanayi atıklarıyla kirletilen ve taşkınlarla sıkıntı yaşanan bir yer olarak bilindiğini hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burayı dünyanın en güzel yerlerinden biri haline getireceğiz. 2018 yılının sonunda bitirmeyi hedefliyoruz. Cendere’nin dışında Çırpıcı Deresi’nde ve Ayamama Deresi’nde uygulayacağımız projelerle buralar kanalet olmaktan çıkacak. Kurbağalıdere de bu yaz sonu denize girilebilir hale gelecek. Seul’de üstü kapatılmış, trafiğe açılmış bir dereyi dönemin belediye başkanı ortaya çıkartarak Dünya Çevre Ödülü aldı. Onu yapan mimarı İstanbul’a getirdik. Bu mimarın çizdiği projeyle Cendere için müthiş bir proje hazırladık. Birkaç ay içinde ihaleye çıkıyor. Bir kanalet olmaktan çıksın ve gerçek anlamda bir dere yatağı olsun, bir hayat olsun; balık kuşlarıyla dereler güzellik olarak ortaya çıksın dedik. Bakırköy için çok önemli bir çalışma ve destinasyon alanı olacak. Teknelerle Bakırköy İDO İskelesinden ulaşabilme imkanı var ve mükemmel bir proje alanı ortaya çıkıyor.”

 

“Bakırköy metrolarla buluşuyor…”

Göreve geldiklerinde 45 kilometre raylı sistemleri ‘Her yerde metro, her yere metro’ diyerek 150 kilometreye çıkarttıklarını anlatan Başkan Topbaş, “Bakırköy’de İDO’dan Bağcılar istikametine giden ve Ataköy’den İkitelli’ye giden metrolar var. İncirli - Gayrettepe - Söğütlüçeşme Hattı da projelendiriliyor. Banliyö Hattı 2018 yılında tamamlanacak.” diye konuştu.

 

Bakırköy’de birçok yeni projenin hayata geçirileceğinin altını çizen Başkan Topbaş, Kültür Üniversitesi’nin arkasında Dünya Gençlik Meclisi Merkezi kurmak için inşaata başlandığını ve buranın gençlere yönelik dünyadaki en önemli tesislerden biri olacağını söyledi. Atatürk Havalimanı’nın büyük bölümünün bölge parkı yapılması için çalışmalar başlattıklarını dile getiren Başkan Topbaş, “İstanbul’da trafik yetkisini İBB olarak bize versinler, bu şehrin trafik sorununu çözeriz. Trafik kontrol merkezimiz dünyanın en iyisi. Cep Trafik sistemini belediye olarak dünyada ilk defa biz yaptık. Şimdi navigasyon yapıyoruz. Yakında hizmetinize sunacağız. Bakırköy’de sahil düzenlemeleri yapıyoruz. Çok kısa sürede havuzlu kavşak yapıldı ve sıkıntılar çözüldü. İstanbul’da duvarlarda çiçek açtıran bir belediye olarak çiçek açan ağaçlar dikiyoruz. 10 - 15 yaş grubu arasında çiçek açan ağaçlar dikiyoruz. Bakırköy sahili boyunca Japon kiraz ağacı denilen Sakuraları getirdik, onları dikiyoruz. Böylece mevsimsel olarak her ay bir ağacın çiçek verdiği bir İstanbul’da sadece çiçekleri değil ağaç çiçeklerini de kazandırmayı düşünüyoruz. İstanbul’un bir kokusu bir tadı olsun diye bolca ıhlamur diktiriyoruz. Yine aynı şekilde bolca akasya diktiriyoruz, mevsiminde koksun diye. İstanbul’un kendi çiçeği olan Erguvanlar ile ilgili Mayıs ayında Erguvan Festivali yapacağız. Her yıl gemilerle İstanbul Boğazı’nda erguvan ağaçlarını izlemek ve boğaz keyfi yaşamaya davet edeceğiz.” dedi.

 

Ayamama sellerle değil kuş yolu ile anılacak

Islah çalışması büyük ölçüde tamamlanan Ayamama Deresi’nde su taşkınlarının önüne geçmek amacıyla 5 bin 650 metre dere ıslahı tamamlandı. 2 bin 650 metrelik ıslah çalışması devam ediyor. Ayamama Deresi Düzenleme Projesi kapsamında, atıksuların ileri teknolojik arıtma sistemlerinde arıtılarak dereye verilmesiyle derenin temizlenmesi sağlanacak. Böylece dere ve çevresindeki canlı çeşitliliği arttırılmış olacak. Projeyle Ayamama Deresi ve çevresi geçmişte olduğu gibi yeniden ‘kuş yolu’ olma özelliğine kavuşacak. Böylelikle hem ‘yaşamın canlanması’ ve bölge kuşlarının ülkemizde kalması sağlanacak. Hem de derede su canlılarının yaşayabileceği sürdürülebilir bir çevre ortaya çıkarılacak.

 

‘Leylek boynu’ çelik yaya köprüsü büyük ilgi görecek

Su taşkınlarının önüne geçecek dere ıslahıyla, ikiye bölünmüş olan Bakırköy ilçesi yaya köprüleriyle ve dere çevresindeki geçişlerle birleştirilmiş olacak. Küçükçekmece ilçe sınırından başlayarak Marmara Denizine kadar ulaşan proje alanı, dere boyunca 3 farklı kotta engelli erişimine de izin veren yürüme yolları yapılacak. Böylece yayalar proje başlangıcından sonuna kadar kesintisiz ulaşıma sahip olacak. Proje kapsamında taşıt ve demiryolu köprüsünün yanı sıra, peyzaj ana temasını temsil eden leylek boynu çelik yaya köprüsü yapılacak. Bölge, pek çok spor alanıyla da aktif yaşamın merkezi olacak.

 

Marmara’dan motorlarla DTM ve Fuar Merkezi’ne ulaşılacak

Proje kapsamında planlanan düzenlemelerden biri de Ayamama Deresi’ne deniz yolu ile ulaşım mümkün olacak. Projeyle, Marmara Denizi’nden, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ve İstanbul Fuar Merkezine, deniz taksi ve tekne gibi deniz araçlarıyla yeni bir ulaşım yolunun oluşturulması amaçlanıyor. Proje tamamlandığında Ayamama Deresi, içinden temiz suların geçtiği, çevresi çeşit çeşit bitkilerle bezenmiş yemyeşil bir ekolojik alana dönüşecek. Vatandaşlar sazlıklara gelen kuşları, kelebekleri ve suda yüzen balıkları seyredecek. İnsanların süs şelalelerine bakarak suyun dinlendirici özelliğinden istifade ettiği, gölgeli ağaçların altında gezindiği, çocukların suyla kaynaşarak balıklarla oynadığı, küçük gölet alanları ve spor tesislerinin yer aldığı keyifli sosyal bir çevre ortaya çıkmış olacak.