Cendere Sabadat’a dönüşüyor 5.4.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Avcılar’da sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleriyle buluştu. Cendere, Kurbağalıdere ve Çırpıcı Deresi’ni mesire alanları haline getirecek müthiş bir çevre projesi başlattıklarını aktaran Başkan Topbaş, proje için Güney Kore’deki Dünya Çevre Ödülü alan derenin mimarını İstanbul’a davet ettiklerini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avcılar İBB Denizköşkler Sosyal Tesisi’nde sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve vatandaşlarla biraraya geldi. Toplantıya AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca da katıldı. Kendilerine duyulan güvenle 13 yıldır İstanbul’a başarılı hizmetler verdiklerini belirten Başkan Topbaş, Avcılar’a 1 milyar lira yatırım yaptıklarını ifade etti.

 

Ulaşımdan altyapıya kadar İstanbul’da birçok sorunu çözdüklerini söyleyen Başkan Topbaş, “İstanbul’un 13 yılda nereden nereye geldiğini sizler yaşamaktasınız. Ulaşım için hızlı bir çözüm olarak metrobüsü getirdik. ‘Her yerde metro, her yere metro’ dedik. 1.000 kilometrelik raylı sistem ağı planladık, yapıyoruz. Bizim başarımız 1963 yılından itibaren yerel yönetimlerin güçlendirilmesinden ve anında karar verebilmemizdendir. Dünya ciddi bir rekabet içinde. Her gencimiz dünyadaki yaşıtlarıyla rakip olarak yetişiyor. Yarınları hazırlarken protokol adamı değil, dertli olmak gerekiyor. Bizim yüreğimiz yanık, derdimiz var. Ülkemizin gelişmesi için daha çok çalışmamız gerekiyor. Bunun için 16 Nisan’ı hep beraber milat kabul etmeliyiz.” dedi.

 

“Bir medeniyet yansısın istiyoruz…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı yaptığı dönemde Cendere deresini temizletmek için uğraştığını, ama hükümet tarafından izin verilmediğini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Sorunu çözdük ve oranın 8 kilometrelik bölümünü kanal haline getirdik. Şehir içinde beton kanalet olmaz. Bu dereleri yaşam alanları haline getirmeliyiz. Cendere için Güney Kore Seul’deki dünya çevre ödülü alan bir derenin mimarını getirdik. Burası için çok güzel, benzer bir proje istiyoruz dedik. Şöyle kiraz çiçeklerinin açtığı, insanların yürüdüğü ve buluştuğu, ‘Hadi Sadabad’a gidelim, Cendere’ye gidelim’ diyeceği bir proje başlattık. Kurbağalıdere ve Çırpıcı deresi de dahil 3 derenin projeleri yapıldı. Cendere’nin yapımına yakında başlıyoruz. Cendere, müthiş bir projeyle bir mesire alanı haline geliyor. Sadece derelerdeki taşkınların önlenmesini değil, daha ötesini istiyoruz. Bir medeniyet yansısın istiyoruz. Göreceksiniz ve zannediyorum etkileneceksiniz.”

 

Avcılar’da böyle bir sahil ve tesisin daha önce olmadığına değinen Başkan Topbaş, Avcılar sahilinin de gece gündüz kontrol altına alınarak güvenli hale gelmesi için ekip kurulacağını belirtti. İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nün girişine yaptıkları büyük spor salonundan vatandaşlarında yararlanabildiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “İBB Meclisi’nde Avcılar’daki imar planları yapılıyor. Planları 2008 öncesindeki eski haline getiriyoruz. Kentsel ve deprem dönüşüm için esasen ilçe belediyeleri yetkili. Esenler, Bayrampaşa, Beyoğlu Belediyelerine gidin ve nasıl yapıyor görün. Burada siyaset yok, yanlış anlatılıyor. Siyaset olsun diye 5 binlik plan olmadan binlik plan yapıp İBB’ye onaylansın diye gönderiyorlar. Bu suç ve böyle bir yetkileri yok. Yeşilkent’in 5 binlik planları hazırlandı. Orada KİPTAŞ bir kentsel dönüşüm modeli ortaya çıkartsın ve örnek olsun istiyoruz.” diye konuştu.

 

“Avcılar’a 3 ayrı metro...”

Büyükçekmece ve Avcılar’dan Kağıthane’ye kadar 140 kilometre tünel yolun planlandığını ve ihaleye çıkmak üzere olduğunu dile getiren Başkan Kadir Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Avcılar sahilinden yukarıdaki merkeze çıkmak için bir füniküler planladık. İDO İskelesini de talebe göre biraz yana almak için değerlendirme yapıyoruz. Avcılar’daki bütün sahilleri atıksu tünelleriyle kuşakladık. Ambarlı ve Selimpaşa’da ileri biyolojik atıksu tesisleri kurduk ve sahil denize girilebilir hale geldi. Yenikapı - Sefaköy Metro Hattı’nı Avcılar, Beylikdüzü ve daha sonra Silivri’ye kadar uzatıyoruz. Bunun planları tamamlandı. Mahmutbey - Bahçeşehir Metro Hattı ihale aşamasına geldi. Esenyurt - Avcılar - Beylikdüzü Hattı’nın projesi çalışılıyor. Avcılar birkaç metroyla entegre hale geliyor. Buradan metroyla İstanbul’un istediğiniz yerine hızlı ve güveni bir şekilde gidebileceksiniz.”

 

Vatandaşların kendilerine desteği sürdükçe İstanbul ve Türkiye’de hizmetin ardı arkasının kesilmeyeceğinin altını çizen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Hizmet bizim aşkımız. 16 Nisan bu anlamda çok önemli. Avcılar’a metro diyorsak evet diyeceğiz. Altyapı sorunları bitmiş, yaşanabilir bir Avcılar ve İstanbul diyorsak, evet diyeceğiz. Güçlenmiş, çocuklarımızın duyduğu bir Türkiye için, evet diyeceğiz.”