İstanbul çiçek kokacak 4.4.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beylikdüzü’nde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya geldi. Beylikdüzü’ne 1,3 milyar liralık yatırım yapıldığını ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul’un her mevsim çiçek gibi kokacağını müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilçe programları kapsamında Beylikdüzü’nde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlarla buluştu. AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat’ın da katıldığı World Point Otel’deki programda konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Seksen milyonluk bir ailenin fertleriyiz. El ele verdiğimizde ne gibi sorunların üstesinden geldiğimizi bütün dünya biliyor.” dedi.

 

Birlik ve beraberliğimizin iç ve dış düşmanlar tarafından bozulmaya çalışıldığını ve Türkiye’nin önünün kesilmek istendiğini vurgulayan Başkan Topbaş, “Başta FETÖ olmak üzere diğer terör örgütleri ve dışarıdaki iş birlikçileri, bu ülkenin eski karanlık günlerine dönmesini istiyorlar. Bizler millet olarak el ele vererek Çanakkale’de destanlar yazdık, 15 Temmuz’da tank ve topların önüne göğsümüzü siper ettik.” diye konuştu.

 

“İstanbul’da susuzluktan bahsedilmiyor…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Sen büyüksün, büyük düşün’ sözünü söylerken bu milletin geçmişteki başarılarını bilerek söylediğinin altını çizen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanımızla 40 yılı aşkın süredir birlikte siyaset yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız belediye başkanı olduğu zaman İstanbul’daki susuzluğu yazan gazeteler, ‘Tayyip’in işi Allah’a kaldı’ diye manşetler attı. Ama şunu anlamadılar. İşi Allah’a kalana Allah yardımcı oluyor. İstanbul’daki susuzluk, kadermiş gibi gösterildi. Osmanlı, Bizans bile su sorununu çözemedi dediler. Ama artık İstanbul’da susuzluktan bahsedilmiyor.”

 

“2 milyon lale açacak…”

Göreve geldikleri günden bu güne İstanbul’a 98 milyar yatırım yaptıklarını dile getiren Başkan Topbaş, Beylikdüzü’ne yaptıkları yatırımlar toplamının da 1,3 milyar olduğunu söyledi. ‘Lale evine dönüyor’ kampanyasını başlattıkları zaman eleştiriler aldıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Lale bu topraklardan dünyaya yayılan bir çiçek. Biz istedik ki lale anavatanında çiçek açsın. 2005 yılında çalışmaları başlattığımızda ‘Lale Devri mi başlıyor?’ diye bizi eleştirdiler. Ama bugün, İstanbul her mevsim rengarenk oluyor. Her kesimden bize teşekkür ediyorlar. Bu yıl da İstanbul’da 2 milyon lale açacak. Çiçek sektörü gelişti. İhracata başladık. Silivri Seymenler Mahallesi’nde bir üreticimiz basının önünde şunu söylemişti, ‘Başkanım, 2 dönüm lale bahçesi, 100 dönüm buğday tarlasından daha karlı.’ İşte bazıları bunu göremedi. Ekolojik düzene olan faydasından bahsetmiyorum bile.”

 

Mayıs ayı başında İstanbul’da 50 binin üzerinde erguvan ağacının dikileceğinin müjdesini veren Başkan Topbaş, “Her şehrin bir kokusu olur. Biz de istedik ki İstanbul’da her mevsim çiçek açan ağaçlar olsun. İstanbul çiçek koksun.” diye konuştu.

 

“Kendi topraklarımızın meyveleri hayat bulacak…”

Tarım Bakanlığı ile yapacakları bir projeye değinen Başkan Topbaş, projeye dair şu bilgileri paylaştı: “Anadolu’da kaybolmaya yüz tutmuş meyve cinslerini yeniden hayata kazandırmak için Beykoz’da bir merkez kuruyoruz. Bu meyvelerin aşıları ve genleri toplanacak ve milletimiz bu tatlarla buluşacak. Yediğimiz ne kirazın ne de elmanın tadı var. Bizim kendi topraklarımızın meyveleri yeniden hayat bulacak. Biz sadece İstanbul’u değil, tüm Türkiye’yi düşünüyoruz.”

 

 

16 Nisan’da yapılacak referanduma değinen Başkan Topbaş, “Şimdiki sistem hizmetlere prangalar vuruyor, elini ayağını bağlıyor. Hızla değişen ve gelişen dünyada ani kararlar vermek gerekiyor. Önünüzde sürekli olarak engel var.” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasa değişikliğini kendisi için değil ülkenin geleceği için istediğini vurgulayan Başkan Topbaş konuşmasını şöyle tamamladı: “Yapılan kanunlar gelecek adına yapılır. Bizlerin görev süreleri bellidir ve hayatımızda takdir edilen zaman dilimiyle sınırlıdır. Bizler öyle bir sistem kuralım ki bu ülkenin önünde hiçbir engel teşkil etmesin ve önünde durmasın istiyoruz.”