Başkan Topbaş gençlerle buluştu 3.4.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zeytinburnu’nda gençlerle biraraya geldi. Gençlere dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Başkan Topbaş, “Başarılı olmak bizim genlerimizde var.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde gençlerle biraraya geldi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve velilerin de katıldığı programda Başkan Kadir Topbaş, gençlere nasihat verdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olarak göreve başladığı ilk günkü konuşmasını hatırlatan Başkan Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız hızla gelişen bir dünyanın olduğunu, bu değişim ve gelişimi yaşayamayanların çağın gerisinde kalacağını söylemişti. Bizler de çağı yakalamak, dünya ülkeleri ile yarışmak ve bu ülkenin hak ettiği yere getirebilmek için gece gündüz çalışıyoruz.” dedi.

 

Gerçek bir devlet adamıyla birlikte bu ülkenin neler başarılabileceğinin tüm dünyaya gösterildiğini ifade eden Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Siz gençler hatırlamazsınız ama aileleriniz çok iyi hatırlayacaktır. Çöplerden ve hava kirliliğinden dolayı dışarı çıkamayan insanlar bu şehirde yaşadı. Susuzluk bir kadermiş gibi gösterildi. Tankerlerle su dağıtıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı ile birlikte tüm bu olumsuzluklar geride kaldı. Bizler de Cumhurbaşkanımızın başlattığı yerel yönetim anlayışını devam ettirerek borcu olmayan, su sıkıntısı çekmeyen, her yerde çiçeklerin açtığı yaşayan insanların mutlu olduğu bir İstanbul ortaya çıkardık. Göreve geldiğimiz dönemde bu şehirdeki hareketlilik 11 milyondu şimdi ise 30 milyon. Bu hareketliğe karşılık İstanbul’daki ulaşım ağını genişlettik ve güçlendirdik. Durak aralıkları yarım saat olan metro hatları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.”

 

Göreve geldikleri 2004 yılından bu yana İstanbul’a yaptıkları yatırımlar toplamının 98 milyar olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, Zeytinburnu’na da 1 milyar 658 milyon lira yatırım yapıldığını söyledi.

 

“2 milyon ağaç dikildi…”

Sahil şeridi boyunca yakın zaman içerisinde 2 milyon ağaç dikildiğini belirten Başkan Topbaş, “Bir yerde çiçekler açıyorsa o yerin insanları mutludur. Biz istedik ki İstanbul’un bir kokusu olsun. Her dönem açan farklı ağaçlar olsun. Dikilen bu 2 milyon ağacın 5 yüz bini çiçek açan ağaç. Erguvan ve ıhlamur ağaçlarının yanı sıra Japonya’ya özgü Sakura ağacı ve Hatmi ağacı da bu diktiğimiz ağaçlar arasında.” diye konuştu.

 

“Başarılı olmak bizim genlerimizde var.” diyen Başkan Topbaş, gençlere şu tavsiyelerde bulundu: “Dünyadaki tüm gelişmeleri ve teknolojiyi yakından takip etmek, kendinizi çok iyi yetiştirmek zorundasınız. Hz. Mevlana’nın dediği gibi, ‘Bir cemiyetin bozamadığı insanı bir arkadaşı bozar.’ Arkadaş çevreniz, beraber olduğunuz kişileri iyi seçmelisiniz.”