Beyoğlu daha da gelişiyor 1.4.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu’na yapılan yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi. Beyoğlu ve çevresine yapılan yatırımların devam edeceğini dile getiren Başkan Topbaş, yeni projeler hakkında bilgi verdi.

Beyoğlu İlçesine Yapılan Yatırım ve Hizmetlerin Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Kasımpaşa Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törene Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Milletvekili Markar Esayan, AK Parti Beyoğlu İlçe Teşkilatı’nın üyeleri, Kadir Topbaş’ın çocukları ve torunları ile vatandaşlar da katıldı.

 

Beyoğlu’na 2,6 milyar liralık yatırım

Çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği Kasımpaşa ve Beyoğlu’na hizmet etmekten gurur duyduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, “13 yılda İstanbul’a 98 milyar lira, Beyoğlu’na da 2,6 milyar lira yatırım yaptık. Bugün de 36 milyon liralık hizmetlerin açılışını gerçekleştiriyoruz. Burada kayda girmeyen çok yatırımımız var. Çocuklarımızın bu ülkede mutlu bir şekilde yaşaması için çalışıyoruz. Türkiye’de bölünmüş yollardan havaalanlarına, üniversitelerden hızlı trenlere kadar nelerin değiştiğine sizler tanıklık etmektesiniz. Karşınızda dış borcunu tamamen ödeyerek, borç verecek seviyeye gelmiş bir Türkiye var. Sizlere hizmet etme onurunu bahşettiğiniz için, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Haliç sahilini ve kirletilen dereleri temizlediklerini vurgulayan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kurbağalıdere 370 milyon TL yatırımla denize girilebilir hale gelecek. Onlar kirletti, biz düzelttik ve temizledik. Plajları yeniden açtık. Çöp yığınları bitti. Havası temiz, su problemi olmayan bir İstanbul ortaya çıkardık. ‘Her yerde metro, her yere metro’ dedik ve İstanbul’un altını demir ağlarla örmekteyiz. Gelecek çok daha farklı olacak.”

 

Haliç’e turizmi patlatacak projeler

Haliç’e Boğaz’ın suyunu getirdiklerini ve her gün 265 bin metreküp temiz suyun girdiğini ifade eden Başkan Topbaş, akıntının çok daha iyi olması için Unkapanı Köprüsü’nü kaldıracaklarını söyledi. İhale aşamasına gelen projeyle Kasımpaşa’dan Unkapanı’na denizin altından direk geçişin sağlanacağını aktaran Başkan Topbaş, “Haliç’teki sandalcılara elektrikli, kanca başlı, tarihi görünümlü sandallar verdik, vermeye de devam edeceğiz. Avrupa kanallarındaki gondollar gibi bizim tarihi sandallarımızla Sadabad’a kadar Haliç içerisinde turistik gezi yapılabilsin istiyoruz.” dedi.

 

Beyoğlu ve Haliç çevresine yapılacak projeleri açıklayan Başkan Kadir Topbaş, projelerle ilgili şu bilgileri verdi: “Şu anda devam eden çok önemli projelerimiz var. Karaköy’den Koç Müzesi’ne kadar 10 metre genişliğinde denizin üzerinde yüzer yol yapıyoruz. 2 metresi bisiklet, 8 metresi yaya yolu olacak. Sahile, Fatih Sultan Mehmet Han’ın heykelini koyuyoruz. Koç Müzesi’ne kadar geldikten sonra, orada da ekolojik bir köprü yapıyoruz. Çayır çimen, güller içerisinden yürüyerek karşıya geçeceksiniz. Leonardo da Vinci’nin Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptığı ufak bir çizimi geliştirdik. Feshane’nin önündeki iki adanın arasında yapacağız. Haliç’in sonuna kadar yürüyüş bandı oluşacak. Eminönü’nden Fatih, Eyüp Sultan ve Gaziosmanpaşa tarafından devam eden tramvay yapacağız. Yanında bisiklet yolu olacak ve Küçükköy’e kadar gidecek. Kabataş Meydanı, 60 bin metrekarelik müthiş bir meydan. Finiküler oraya gelecek. Mahmutbey’den, Beşiktaş’tan gelen metroyu Kabataş’tan sonra Şişhane’nin altına kadar getireceğiz. Oradan bir yürüme tüneliyle Şişhane’deki metroya bağlayacağız. Meydanın altında ufak bir çarşı, müze ve bin araçlık otopark yapacağız. Dışarıda hiç araç görmeyeceğiz. Kabataş’a gittiğiniz zaman isterseniz denizin altından yürüyerek Üsküdar’a geçeceksiniz. Modern iskelelerle her tarafa deniz ulaşımı sağlanacak. Bunların hepsini gerçekleşecek.”

 

İncirli’den Kadıköy’e metro

E-5’in altından geçecek metro projesinden de bahseden Başkan Kadir Topbaş, İncirli’den Bademli’ye, oradan Perpa’ya gelecek hattı Gayrettepe’yle buluşturmayı daha sonra da Kadıköye’e uzatmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

 

Haliç Tersanesi’ne dünyanın en büyük inovasyon müzesi

İstanbul’un fethi kadar eski bir tarihe sahip olan Haliç Tersanesi’ni dünyanın en büyük bilim, teknoloji ve inovasyon müzesine çevireceklerini ve projenin bitmek üzere olduğunu anlatan Başkan Topbaş, “Bütün dünya burayı konuşacak. Bilim, teknoloji ve inovasyon merkezi, gençlerimizin, çocuklarımızın bilimsel çalışmalar yapacakları, akademisyenlerin kendilerine yol gösterecekleri önemli bir merkez haline geliyor. Dünya ile yarışabilmenin yolu bu teknolojileri takip etmekten, teknolojiye ayak uydurmaktan geçiyor.” diye konuştu.

 

İstiklal Caddesi’nin yeniden düzenleneceğini dile getiren Başkan Topbaş, Taksim’de meydan düzenlemesinin büyük ölçüde tamamlandığını, meydana yapılacak cami inşaatının ve Piyalepaşa’daki meydan düzenlemesi ile yeraltı otoparkı inşaatının hızla devam ettiğini belirtti. Tepebaşı Otoparkı’nın da yenilendiğini hatırlatan Başkan Topbaş, Şişhane’den Okmeydanı istikametine yeni bir ulaşım sistemi kurmak için çalıştıklarını ifade etti. Cihangir’de özellikle Beyoğlu’na hizmet verecek güzel manzaralı bir sosyal tesis yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, konuşmalarını şöyle tamamladı: “Ne zaman sandık önünüze gelse bize ‘Evet’ dediniz. 16 Nisan da bir karar günüdür. Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği açısından bir milattır. Bir sistem değişikliği ile yeni bir kulvara giriyoruz. Milletimize hayırlı olsun.”