Ümraniye metroya kavuşuyor 31.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ümraniyelilerle biraraya geldi. Üsküdar - Çekmeköy Metro Hattı’nın Ümraniye’ye kadar olan kısmının Mayıs ayı sonunda açılacağını belirten Başkan Topbaş, Çekmeköy’e kadar olan kısmını ise Eylül’de hizmete alacaklarını müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ümraniye’de vatandaşlarla buluştu. İlk olarak İlim Saray Cami cemaatiyle biraraya gelen Başkan Kadir Topbaş’a Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve Ümraniye’deki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri eşlik etti. 2004’ten bu yana İstanbul’a 98 milyar, Ümraniye’ye ise 2 milyar lira yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, bu yılki yatırım bütçelerinin 16,5 milyar lira olduğunu söyledi.

 

Ümraniye ve Çekmeköylülerin beklediği Marmaray bağlantılı Üsküdar - Çekmeköy Metro Hattı’nın Ümraniye’ye kadar olan kısmını Mayıs sonunda vatandaşlarla buluşacağını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, Çekmeköy’e kadar olan kısmını da Eylül ayında hizmete alacaklarının müjdesini verdi. Bulundukları mahallede de bir metro istasyonu bulunduğuna değinen Başkan Topbaş, “Bir zamanlar suyu olmayan, çöp dağları ile kaplamış ve havası kirli İstanbul’da, çamur içindeki Ümraniye’de bu çalışmaları kim hayal edebilirdi? Hem de dünyanın en ileri teknolojisine sahip metrolar… New York, Londra ve Tokyo metrolarından daha modern, insansız çalışabilen metrolardan bahsediyoruz. Taksim’e, Kartal’a, havalimanına hızlı ve konforlu bir şekilde gidebileceksiniz.” diye konuştu.

 

“Bu şehirde devlet gibi işler yapıyoruz…”

‘Her yerde metro, her yere metro’ diyerek İstanbul’u raylı sistem ağlarıyla donattıklarını aktaran Başkan Topbaş, “Müjdelenmiş şehir İstanbul’a 13 yıldır hizmet etmenin gururunu yaşamaktayız. Bu yatırımlar olmasa bu şehir bu kadar gelişmezdi. 360 civarında kavşak ve altgeçit yaptık, tünel yollar yapıyoruz. Bu şehirde devlet gibi işler yapıyoruz. Kaynağınız da, emanetiniz de bizde. Birinin gözü yaşarsa, boynu bükülse yüreğimiz yanar.” dedi.

 

“Kent ekonomisi hareketleniyor…”

İstanbul’a 22 milyon lale dikildiğini açıklayan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul’un güzelliklerini görmek için insanlar geliyor. İstanbul’a gelen insanlardan taksici, lokantacı kazanıyor, esnafın yüzü gülüyor. Kent ekonomisine hareketlilik kazandırıyor. Bunu görmeyip anlamayanlar ona sadece bir çiçek diye bakıyorlar. Silivri’de ve Konya Çumra ilçesinde kurulan lale yetiştirme tarlaları istihdam da sağladı. Laleyi yerenlere sesleniyorum. Gidip tarlaları inceleyin. Belki görünce hak verirsiniz.”

 

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra AK Parti Ümraniye Kadın Kolları’nın Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde düzenlediği toplantıda kadınlara hitap etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden olan Halk Ekmek’in çocuklara yönelik doğal ve katkısız bisküvi ve yine doğal ve katkısız çikolatalı fındık ezmesi ürettiğini ve yakında İstanbulluların beğenisine sunacaklarını anlatan Başkan Topbaş, bayanlardan büyük alkış aldı. Ümraniye programı kapsamında son olarak, Kafkas Artvin Dernekler Federasyonu Ümraniye Şubesi’nin Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlediği toplantıya katılan Başkan Topbaş, İstanbul’daki çalışmaları ve Artvin’de Hükümet ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle yapılan hizmetleri anlattı.